Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sejm przegłosował dostępność tabletki "dzień po" bez ograniczeń, od 15 roku życia. Przepis może wejść w życie 1 kwietnia

Za przyjęciem zmian ustawy było 224 posłów, a przeciw głosowało 196. Od głosowania wstrzymała się była minister zdrowia Katarzyna Sójka z PiS-u. 18 posłów jej partii nie głosowało. Przeciwna była część posłów PSL oraz posłowie z Kukiz'15 i Konfederacji (jako obrońcy życia i środowisko pro-life chcieli wycofania projektu zmian z obrotu prawnego).

Sejm przegłosował dostępność tabletki "dzień po" bez ograniczeń, od 15 roku życia. Przepis może wejść w życie 1 kwietniaFreepik
Tabletka zapobiegająca zapłodnieniu ma być dostępna bez recepty

Zapobiega zapłodnieniu

Przegłosowane zmiany w prawie farmaceutycznym dotyczą przywrócenia dostępu bez recepty do tzw. antykoncepcji awaryjnej kobiet od 15. roku życia. Nowelizację prawa przewiduje dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką "dzień po", stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Tabletka popularnie nazwana "dzień po" była dostępna bez ograniczeń do 23 lipca 2017 roku. Ówczesna większość parlamentarna zdecydowała, że będzie dostępna wyłącznie na receptę.

Czas jest ważny

Tabletka zapobiega zapłodnieniu. Będzie dostępna od 15. roku życia. - Ważne jest to, żeby kobieta przyjęła ją jak najszybciej. Konieczność pójścia do lekarza wydłuża tą procedurę, a tutaj czas jest bardzo ważny - informowała posłów minister zdrowia Izabela Leszczyna z PO.

Opozycja parlamentarna wnioskowała m.in. o podniesienie wieku dostępu do tabletki do 18. roku życia, a nawet o odrzucenie projektu. Poprawki odrzucono.

Lewica uważa, że tabletkę powinni móc kupić wszyscy, również młodsi. Chce także, aby kolejnymi  krokami było zniesienie progu wieku oraz refundacja tabletek (kosztują do 200 zł). 

Ustawą zajmie się teraz Senat, następnie o jej losie zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Jeśli ją podpisze - jak poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna - przepisy wejdą w życie 1 kwietnia.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bobo1 (5.173. * .7) 23.02.2024 13:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~GNLS (46.204. * .175) 23.02.2024 12:09
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~bobo1 (5.173. * .131) 22.02.2024 22:32

Przecież to jest czysta aborcja karany jest stosunek z 15latka to jakaś paranoja

~op (91.192. * .86) 22.02.2024 17:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A piwo dopiero po osiemnastce Gdzie tu sprawiedliwosc