Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Posłanka Lenartowicz po kontroli WIOŚ na Dębiczu: to wygląda na napędzanie odpadów i zarabianie na śmierdzącym interesie

Protestujący z dzielnicy, gdzie mieszczą się składowisko śmieci i instalacja firmy Empol mówią, że w urzędzie nie mają z kim rozmawiać o gospodarce odpadami.

  • - Obrażają nas, nazywają komuchami i gebelsami - narzekał Roman Majnusz mając na myśli wystąpienia medialne prezesa RCR.
  • - Przez 5 lat nic nie zrobiono, bo lotne kontrole tylko potwierdziły to, co wiemy od dawna - wtórował mu Adam Witecki.
  • Polityczka PO omówiła wyniki kontroli WIOŚ-u, o którą wystąpiła.
Posłanka Lenartowicz po kontroli WIOŚ na Dębiczu: to wygląda na napędzanie odpadów i zarabianie na śmierdzącym interesiema.w
Konferencja prasowa w hotelu Racibor zorganizowana przez protestujących mieszkańców z dzielnicy, w której znajdują się miejskie składowisko odpadów i instalacja MBP (dawny RIPOK)

Konferencję prasową zorganizowano w hotelu Racibor, którego właścicielem jest jeden z protestujących na Dębiczu - Wiesław Jacheć.  Spotkanie dla mediów prowadził Roman Majnusz, przypominając, że temat uciążliwego odoru nurtuje raciborzan z dzielnicy od roku. - On wciąż wymaga wielu działań i wyjaśnień. Zwłaszcza że w mediach lokalnych pojawia się wiele kontrowersyjnych wypowiedzi na ten temat - ocenił znany raciborski przedsiębiorca, szef Ensolu.

WIDEO: TRANSMISJA CAŁEJ KONFERENCJI W HOTELU RACIBOR

Prawo do bezpieczeństwa środowiskowego

Konferencja odbyła się, żeby pokazać ustalenia kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Posłanka Lenartowicz zainicjowała działania kontrolne. Przypomniała, że tematyką składowiska śmieci i  gospodarką odpadami interesuje się od momentu budowy obiektu na Dębiczu.

Początkowo robiła to jako dziennikarka Nowin Raciborskich, w pierwszej połowie lat 90.

- To już wtedy budziło kontrowersje. Zawarto wtedy coś w rodzaju umowy społecznej, żeby składować tam tylko odpady z Raciborza - przypomniała parlamentarzystka.

Tematyka środowiskowa jest jej bliska, bo kierowała wojewódzkim funduszem ochrony środowiska, pozyskiwała środki europejskie na inwestycje ekologiczne i jako wicemarszałek oraz wicewojewoda nadzorowała działania w tej sferze. 

- Dziś interweniuję na wniosek mieszkańców Dębicza i Brzezia, którzy mają prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa środowiskowego, a czują zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego - powiedziała w Raciborze liderka powiatowych struktur PO. 

Lenartowicz podkreśliła rolę raciborzan, którzy obserwują napływ ciężarówek z odpadami z całego kraju na teren składowiska miejskiego. - Są nawet pojazdy z oznaczeniami międzynarodowymi. Wyraźnie nie dotrzymano umowy społecznej, a odór rujnuje życie mieszkańcom okolic - kontynuowała polityczka Koalicji Obywatelskiej.

Jej zdaniem odór mógł sugerować, że składowane są w Raciborzu odpady bez pozwolenia zintegrowanego, takie, które zagrażają otoczeniu i mogą być toksyczne dla mieszkańców oraz dla przyrody.

Posłanka Lenartowicz uważa, że komisja rewizyjna Rady Miasta powinna zająć się sprawą odorów z Brzezia

Protokoły były gotowe w styczniu

Wniosek Lenartowicz o przeprowadzenie kontroli trafił na okres kontroli służb WIOŚ w Empolu. Te działania rozszerzono. Dodatkowo kontrolą objęto miejskie składowiska. Przeprowadzono tam badania morfologii odpadów już złożonych. Weryfikowano, czy składowane są zgodnie z pozwoleniem. Kontrolowano odpady dostarczane w ciężarówkach - ich zgodność z tzw. bazą odpadową (ma  śledzić los odpadu od jego wytwórcy do unieszkodliwienia).

- W styczniu dostałam komplet protokołów z tej kontroli. Zgodzono się na udostępnienie wyników publicznie. Ten proces trwa, bo jest jeszcze czas na reakcję co do zaleceń pokontrolnych. Chciałam te wyniki przekazać mieszkańcom, którzy są w sporze ze składowiskiem,  z prezydentem oraz ze  spółką - wyjaśniła G. Lenartowicz.

Napomknęła jeszcze o kontroli GIOŚ, którą nazwała enigmatyczną (inicjował ją obecny poseł Michał Woś). - Nie mamy stamtąd żadnych wyników, to był chyba taki ogląd tematu - przypuszczała.

Śmieci z różnych stron Polski

Lenartowicz stwierdziła, że na wyniki kontroli WIOŚ można spojrzeć dwojako. 

Po pierwsze potwierdziło się, że odpady są zwożone na Dębicz z różnych stron Polski. To oznacza, że Miasto nie dotrzymuje umowy społecznej. Dodatkowo zwozi teraz wielokrotnie więcej śmieci, na co są dowody - nie tylko zdjęcia samochodów, ale i umowy spółki RCR z dostawcami odpadów, 

Po drugie można teraz stwierdzić, na ile Miasto realizuje swoje zadania ustawowe, bo ma unieszkodliwiać odpady z terenu gminy, a reszta działań wykracza poza to.

- To trzeba robić w interesie mieszkańców, dla ich dobra i tu występuje kontrola wyborców, można to działanie poddać ocenie podczas wyborów - zaznaczyła Lenartowicz. 

Tu dodała, że kwestia samych odorów to grzechy zaniechania władzy państwa, która odeszła. Nie ma bowiem ustawy odorowej - przez 8 lat nie wydano nawet rozporządzenia w tej sprawie.

Smród na Dębiczu 26 wiadomości

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Echh (46.204. * .1) 14.02.2024 22:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ci POlityczni cwaniacy wstydu nie mają, nie wspomnę o honorze! POlityczny CHLEW za nasze pieniądze! Swędzi ich by nam wszystkie opłaty podwyższyć! Tylko TO potrafili robić - niszczyć co nasze własne raciborskie i oddać kumplom Empol! GOŃCIE SIĘ!

~Echh (46.204. * .1) 14.02.2024 22:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Śmieci z Rybnika?.... Czyzby " ktoś ze starego betonu" te świnie podrzucał nam?
I co ma Empol wspólnego z Ensol? To chyba kaczka dziennikarska?
Aaaa... Ta pani ma rację, że na smrodzie dobrze robi sie kasę. Stary Beton o tym dobrze wie i baaaardzo tęskni do powrotu na ten smierdzacy interes! Na uszach stają by to osiągnąć! Po trupach!

~GaLena (46.134. * .203) 14.02.2024 19:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zaś ta Leniuchowicz.

~JestemZBema (89.171. * .51) 14.02.2024 13:35
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zasiadanie w radach nadzorczych spółek, które wspierano w czasie swojej prezesury z kasy WIOŚ, kupowanie przez spółdzielnie "eko" bajerów u kolegów widocznych na zdjęciu... to były złote czasy. Teraz trza ekologicznie zaśmierdzieć, by położyć łapę na rynku śmieci. Kto uwierzy, że to nie jest akcja polityczna?

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .127) 14.02.2024 12:49

A co jeśli to prawda?

~KorytkoPowiedzPrzecie (193.200. * .16) 14.02.2024 08:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kto to był w Polsce tym "kagankiem oświaty", co to wdrożył rewolucję śmieciową, po to, aby rozmaite Alby mogły, wszelkie wyrobiska po piaskowniach, kamieniołomy, glinianki starych cegielni i hale po PGR-ach, zalać śmieciami z Niemiec, pod przykrywką sprzątania posesji Polakom? Która to europejska partia cisnęła, aby spółki komunalne [a więc i samorządy] nie mogły świadczyć tych usług i żeby utraciły szybko kontrolę nad swoim obszarem, nad częścią albo całością własnych składowisk, itp, itd? Bo jakoś tak nie dość jasno to wyskrzeczało, z tej relacji.

~wtf (46.223. * .79) 14.02.2024 07:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Państwo z dykty, w tym konkretnym przypadku ze śmierdzącego papendekla.

~AhtungBetonen (46.134. * .59) 13.02.2024 22:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To widać jak na dłoni, że robią POlitykę. Gdy Lena była prezesem WIOŚ to ekologię robiło się tak, że kasa szła na pseudoinwestycje w spółdzielni, która kupowała u Romka jakieś solary, a potem wręczali sobie laurki. Banda funfli i tyle, chcą sprywatyzować miejski biznes śmieciowy i nawet tego nie ukrywają. Te same gęby razem na politycznych eventach z Tuskiem w Rafako, pod parasolem TW…

~Władysław8909 (62.197. * .21) 13.02.2024 21:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Gabrysia znów próbuje się ogrzać, ale i tak zostawi temat.

~mocnoDoświadczony (31.171. * .102) 13.02.2024 21:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ustawka po to aby wróciły stare układy. Czyli aby prywatna firma Empol zmonopolizowała rynek śmieci w Raciborzu, a mieszkańcy płacili drogo.

~władysławTry (146.70. * .236) 13.02.2024 21:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Wspaniale. Okazało się że wszystko to polityczna ustawka przed wyborami pod patronatem posłanki z PO.