Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czołgi i Rafał Brzozowski. Taki będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ]

Raciborskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 2 marca na Placu Długosza. Na tę okazję przygotowano bogaty program nawiązujący do okresu II wojny światowej.

Czołgi i Rafał Brzozowski. Taki będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ]Wojciech Żołneczko
W Raciborzu od lat z powodzeniem organizowane są spektakularne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na zdjęciu po lewej czołg T-34, który był główną atrakcją obchodów w 2015 r. Na zdjęciu po prawej Rafał Brzozowski. Popularny wokalista wystąpił w Raciborzu podczas strażackiego memoriału, latem 2015 r.

Program raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

W godzinach od 14.00 do 17.00:

Dioramy historyczne:

 • wojskowy szpital polowy 1939,
 • 4. Pułk Ułanów Zaniemeńskich,
 • Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45,
 • Polskie Siły Zbrojne na zachodzie 1939-45,
 • 3. Ochotniczy Pułk Ułanów Śląskich.

Pokazy:

 • pokaz mody historycznej z okresu międzywojennego,
 • regulaminowa obsługa działa BOFORS,
 • przejazd tankietki TKS,
 • prezentacja ułanów w pełnym uzbrojeniu,
 • sprzęt: T-34/85, Armata przeciwpancerna BOFORS, Tankietka TKS, PZ INŻ 302,
 • GAZ-51, RC Tank (jeżdżące modele czołgów z II wojny światowej).

Godzina 17.00:

 • Obława na obóz żołnierzy wyklętych - inscenizacja historyczna.

W ramach obchodów o 17.45 odbędzie się koncert Rafała Brzozowskiego w towarzystwie Raciborskiej Orkiestry Dętej "Plania".

Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji, jakimi będą strzelnica ASG dla dzieci i stoisko z odzieżą militarną. Pojawi się również możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na tle dioram i pojazdów oraz rozmowy z rekonstruktorami. Dla smakoszy przewidziano pyszną wojskową grochówkę.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż


Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci to zbiorcza nazwa dla antykomunistycznego narodowego podziemia, które wywodziło się z takich organizacji polskiego państwa podziemnego jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość, Narodowe Siły Zbrojne. Po roku 1945 r. walczyli oni zbrojnie z władzą komunistyczną i nie skorzystali z amnestii z 1947 r. Swoją walkę kontynuowali jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Ocenia się, że w walce ze służbą bezpieczeństwa zginęło ok. 7 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak ps. Laluś. Zginął z rąk SB 21 października 1963 r.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Donek (79.187. * .53) 13.02.2024 10:16

Niestety , dziś resortowe dzieci i wnuki ,potomkowie funkcjonariuszy UB ,SB ,NKWD itp. zarabiają wielkie pieniądze poprzez "organizowanie" w mediach i budynkach publicznych za darmo imprez typu WOŹ

wili 13.02.2024 10:01

Na zdjęciu po prawej czołg T-55,
Na zdjęciu po prawej Rafał Brzozowski