Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wojna Polski i Czechosłowacji o Śląsk Cieszyński. Wykład w wodzisławskim muzeum [ZDJĘCIA]

Bardzo interesujący wykład dotyczący wojny 8-dniowej odbył się w sobotę (10 lutego) w wodzisławskim muzeum. 

Wojna Polski i Czechosłowacji o Śląsk Cieszyński. Wykład w wodzisławskim muzeum [ZDJĘCIA]Fryderyk Kamczyk
Daniel Korbel, Tomáš Rusek i Piotr Hojka podczas wykładu.

Mało znany konflikt pomiędzy Polską i Czechosłowacją był tematem wykładu, który cieszył się bardzo wielkim zainteresowaniem uczestników. Przedstawiono między innymi historię tego regionu, aspekty polityczne oraz same działania wojenne w konkretnych miejscowościach, omówiono również umundurowanie i sprzęt uczestników konfliktu. Uczestnicy wykładu mogli dowiedzieć się jaka była narracja czeskich polityków w tym okresie. Głównym celem rozpoczęcia konfliktu było utrzymanie na terenie Czechosłowacji regionu przemysłowego - kopalń które były na Śląsku Cieszyńskim.

- Wojna Polsko-Czechosłowacka o Śląsk Cieszyński z 1919 r. to nieznany, a na pewno zapomniany konflikt zbrojny miedzy odradzającymi się państwami w styczniu 1919 r. Wydarzenia rozgrywające się tuż za „miedzą” ziemi wodzisławskiej odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców naszej części Górnego Śląska. Po latach jednak wydarzenie to w ramach komunistycznej współpracy obu socjalistycznych republik starano się ocenzurować. Wojna polsko-czechosłowacka o Zaolzie odeszła w zapomnienie - czytamy w zapowiedzi wykładu na stronie www.muzeum.wodzislaw.pl

Gośćmi Piotra Hojki, historyka miejscowego muzeum byli badacze tej trudnej tematyki z Polski i Czech mgr Daniel Korbel i dr Tomáš Rusek. Wykład odbył się w ramach kolejnego X już Spotkania z Historią w Pałacu Dietrichsteinów.

- Daniel Korbel – doktorant Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Historia, pod kierunkiem dr hab. Miłosza Skrzypka przygotowuje pracę doktorską na temat wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński ze stycznia 1919 r. Tomáš Rusek - Kurator Villy Grossmann w Ostrawie i doktorant Wydziału Nauk Historycznych Unywersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się tematyką Legi Czechosłowackich w okresie I wojny światowej oraz sporem o Śląsk Cieszyński z lat 1918-1920 - czytamy na stronie muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

- Zaprosiliśmy dwóch panów, którzy są związani z Uniwersytetem Śląskim i uniwersytetem w Opawie. To była trochę debata polsko-czeska, troszkę inny punkt widzenia, bo zazwyczaj mamy ten punkt nasz, ale warto poznać też punkt widzenia drugiej strony. Z tego powodu dzisiaj przedstawili to co wszyscy usłyszeliśmy. Na pewno konflikt nieznany, konflikt tuż za miedzą, bo tak jak mówię, ziemia wodzisławska graniczy z ziemią cieszyńską. Tylko rzeczka Piotrówka i rzeka Olza rozdziela te tereny - mówi Nowinom Piotr Hojka z wodzisławskiego muzeum.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].