Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Aborcja, in vitro i edukacja seksualna w szkołach. Co jeszcze zawiera nowy projekt resortu zdrowia?

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań "Bezpieczna, świadoma Ja", którego celem, jak tłumaczą w resorcie, jest "wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet". O czym konkretnie mowa?

Aborcja, in vitro i edukacja seksualna w szkołach. Co jeszcze zawiera nowy projekt resortu zdrowia?Ministerstwo Zdrowia
Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła projekt "Bezpieczna Świadoma Ja", dedykowany kobietom. Program obejmuje: m.in. in vitro, onkopłodność, badania prenatalne, wytyczne dotyczące terminacji ciąży, antykoncepcję awaryjną, edukację zdrowotną (w tym seksualną), szczepienia przeciw HPV oraz opiekę okołoporodową

In vitro i onkopłodność

- To dla nas priorytet, żeby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami - wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Projekt obywatelski dotyczący in vitro ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego. - Od lutego będzie pracować zespół, który wypracuje kryteria dostępności programu zarówno dla pacjentek jak i podmiotów leczniczych - zaznaczyła minister.

Na in vitro rząd przeznaczy co najmniej 0,5 mld zł rocznie. Program ruszy 1 czerwca, na który, jak zaznaczają w resorcie zdrowia, czekają nie tylko osoby, które mają problemy z płodnością ale też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko.

- Będziemy bankować gamety męskie i żeńskie, a w przypadku par - zarodki. Planujemy dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów jak i onkologów, którzy powinni poruszać ten temat i kierować pacjentów do ginekologa. Każdy musi wiedzieć, że mimo choroby onkologicznej może być rodzicem - podkreśliła minister.

Badania prenatalne

Zmiany dotyczące badań prenatalnych polegają na rozszerzeniu dostępu do nich. Chodzi o to, aby jak najwięcej kobiet mogło wykonać bezpłatne badania prenatalne. - Poszerzymy także zakres badań m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne - informuje resort. Minister wyjaśniła, że jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.

Wytyczne dotyczące terminacji ciąży

Bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy to kolejny punt prezentowanego pakietu. - Na wytyczne dotyczące procedur terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, że te przygotowane nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet - zaznaczyła minister.

Przerwanie ciąży może nastąpić gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

- W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie można powoływać się na klauzulę sumienia - podkreśliła minister, i dodała, że kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem. Podmiot leczniczy nie ma sumienia.

Antykoncepcja awaryjna

W pakiecie dla kobiet znalazła się także antykoncepcja awaryjna. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który trafił do Sejmu. Tabletka dzień po będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia. Zapobiega ona zapłodnieniu – nie jest środkiem wczesnoporonnym.

Edukacja zdrowotna, w tym seksualna

- Żeby ograniczyć niechciane ciąże, konieczna jest edukacja - podkreśla Ministerstwo Zdrowia, zwracając uwagę, że dlatego rozpoczęto współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej. - Edukacja zdrowotna, w tym seksualna, jest ważnym elementem kształcenia dzieci i młodzieży - podaje resort.

Szczepienie przeciw HPV

Minister zachęciła rodziców i opiekunów dzieci w wieku 12 i 13 do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Szczepienie dziewczynek przeciw HPV to mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Natomiast szczepienie chłopców zmniejsza ryzyko rozwoju raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła.

- Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach - wyjaśniła minister Leszczyna.

Opieka okołoporodowa

Kolejnym punktem pakietu jest również opieka okołoporodowa. - W tym zakresie mamy wiele do zrobienia. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność - zaznaczyła minister zdrowia.

źródło: Ministerstwo Zdrowia, oprac. (d)

23 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .27) 12.02.2024 21:58

Sprawy życia i śmierci, to sprawy wszystkich, a nie kobiet. Eugenika i mordowanie nienarodzonych to nie "prawo kobiet". Póki co cywilizacja śmierci święci tryumfy... Do czasu, czerwone oszołomy...

~Facet (185.181. * .141) 12.02.2024 17:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nigdy nie zrozumiem dlaczego np. stary dziad z kotem ma o tym decydować ???
To sprawa kobiet i niech one się wypowiadają!
Ja osobiscie w ciążę nie zajdę choćbym nie wiem jak się starał ten z Żoliborza pewnie też nie więc zostawmy to kobietom

~Grzmisław (185.246. * .50) 12.02.2024 13:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tymi tematami powinni zająć się medycy. Aborcja, in vitro, eutanazja, a potem kastracja, aby mężczyźni mogli cieszyć się pełnią życia.

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .75) 05.02.2024 21:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jeżeli zabijanie dzieci kogokolwiek satysfakcjonuje to współczuję mu.

~JestSuper (217.138. * .226) 05.02.2024 17:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

widzę,że nareszcie pisorów ból jest większy niż mój :))))
dobrze,że boli,musi boleć !!!
to przez te wasze głosy na pis mamy w kraju cały ten burdel nie przez nich tylko przez was bo to wyscie na nich głosowali

~Super (188.137. * .10) 05.02.2024 17:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

MIAŁA być demokracja, miało być wszystko, k..wa nie ma nic. Zastanawiam się czy to nie jest największe oszustwo zgodne z prawem.Demokracja dla nich to jak brzytwa dla małpy.

~Kubaassazz (85.202. * .83) 05.02.2024 12:21
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~To_sem_ja (31.0. * .28) 05.02.2024 10:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Skoro pasują Ci te satanistyczne pomysły, to Twoje "serduszko" mocno kuleje i kręci się w lewą stronę... Teraz polskojęzyczni wyborcy będa się przekonywać, na co oddali głosy...

~Pył (89.25. * .86) 05.02.2024 07:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ależ tutaj jest piękny ból odwłoku tych co w rozwoju mentalnym zatrzymali się na 89'

to wycie zwolenników ustroju nacjonalistyczno-faszystowskiego to miód na moje serduszko ;*

~Fan_jadalnych_świerszczy (46.134. * .155) 05.02.2024 07:08
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Otto23 (46.204. * .182) 05.02.2024 07:01

Gospodarka upada ,firmy bankrutują a oni opowiadają o tym żeby chore onkologicznie kobiety rodziły dzieci takich banialuków nie ma nigdzie na swiecie .

~Globus (217.138. * .226) 04.02.2024 23:59
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wartekszrypnika (91.146. * .208) 04.02.2024 22:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

i bardzo dobrze glosowali na nich to niech maja na bialoruskiej grnicy czekaja inz zajma miejsce Polaków i slonzakow slugow niemiec;) pamiejtajcie dzieci robtca co chceta: dopalacze, alko i ćpanie. jełropa poszło na dnoa azjaci i afrykańce to wchlona: " kobiety" z czrnych marszów będa nosic burki i dostawac oklep:) najpierw aobrcja, a pozniej płacz jkaby mój synek/ córka wyglądał.... idą takie na terapie i ppozniej proszki od psychiatry; spoleczenstwo sie uwstecznilo

~Hipi (89.64. * .126) 04.02.2024 21:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Spada Ludność Polski

~Olasfry (31.0. * .39) 04.02.2024 19:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

15 latka seks kiedy chce, a potem tabletka po

~Ech (37.30. * .11) 04.02.2024 18:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A właśnie że jest " wczesnoporonną" - wszystko zależy w jakim okresie płodności zastosuje się. To się zacznie ruja małolat ! Ale Red Bulla nie kupi ! Hehehe...i uczyć się też nie będzie przymusu ... Hehehe..

~taka_prawda (83.26. * .248) 04.02.2024 17:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najlepszy sposób na wszelkie aborcje: szklanka zimnej wody! Przed czy po? - Zamiast! A wszystkim lewakom życzę powrotu... do rozumu.

~nie_lubię_pis (193.169. * .48) 04.02.2024 17:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ale wyborcy pisu wyją
oj wyją

~HauHau (89.64. * .141) 04.02.2024 17:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Muszą ich jeszcze nauczyć obwąchiwania....

~To_sem_ja (31.0. * .9) 04.02.2024 16:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Boże, widzisz i nie grzmisz...
Ale ktoś na to to glosował...

~komo (178.43. * .53) 04.02.2024 15:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Krotko i na temat. 3 x NIE. Dziekuje

~Fan_jadalnych_świerszczy (46.134. * .185) 04.02.2024 15:49
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~bobo1 (5.173. * .230) 04.02.2024 13:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kiedyś czerwoni komunisci później lewaki uczyli mnie że antykoncepcja jest przed stosunkiem wszystko po jest aborcja teraz wszystko ci sami zmieniają tak żeby pasowało im do rzadzenia