Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Paweł Newerla spoczął na Jeruzalem. Proboszcz Obruśnik: nie zmarnował swego czasu w ziemskim życiu

- Wzór dojrzałości - mówił o nim na mszy biskup Jan Kopiec. - Człowiek starej daty w najlepszym pojęciu tego słowa - dodał proboszcz raciborskiej fary, gdzie żegnano zmarłego. - Kochał prawdę - stwierdziła Rita Serafin z TMZR w Kuźni. Newerlę pochowano 19 stycznia w samo południe na największej raciborskiej nekropolii.

Paweł Newerla spoczął na Jeruzalem. Proboszcz Obruśnik: nie zmarnował swego czasu w ziemskim życiuma.w
Mszę pogrzebową odprawiono w raciborskiej farze

Materiał wideo:

Filarami jego życia były kościoły

W kazaniu, które wygłosił biskup Kopiec, zaznaczył on, że lata ziemskie śp. Pawła Newerli rozpoczęły się w 1932 roku w Pietrowicach Wielkich.

- Były owocnie wypełnione pożytecznymi pracami i zamknięte prawie po 92 latach w Raciborzu. Prowadziły przez dziejowe, opromienione blaskiem tej ziemi dokonania zmarłego, którego dziś żegnamy. Na tym tle są dokonania miasta, śląskiej rzeczywistości. A trzeba było przechodzić przez zmiany przynależności państwowej, dramaty wojny, adaptację do nowych warunków po jej zakończeniu - opowiadał kapłan.

Wskazał, że rolę filarów na pielgrzymiej drodze przez życie zmarłego w znacznej mierze spełniały kościoły - pietrowicki i raciborski.

- Czy siłę formowania dojrzałej postawy pana Pawła nie posiadało wspaniałe choć proste w swej uczciwości dziedzictwo pogranicza Śląska i Moraw? - rozważał biskup.

Powiedział, że Newerla był radcą prawnym i dyrektorem banku, a także miłośnikiem starych dokumentów. Umiłowanie historii i dziejów, poszukiwanie ich sensu - to były jego pasje. Ich plonem stały się książki, artykuły, prace badawcze, udział w konferencjach naukowych i sympozjach.

- Był wzorem dojrzałości, poszukiwaczem doskonałości. Spoglądamy na zmarłego z ogromnym szacunkiem. Otrzymał nagrodę Mieszko i medal dla Zasłużonego dla Raciborza. Cechowała go nienaganna postawa, pełna wiary. Bo życia nie możemy zmarnować, wzór Pawła jest dla nas pouczającym przykładem - podsumował biskup Kopiec.

Zawsze kochał prawdę

Po ceremonii pogrzebowej zapytaliśmy Ritę Serafin kierującą kołem kuźniańskim TMZR-u o wspomnienie zmarłego. - Moja teściowa z Pietrowic Wielkich znała go bardzo dobrze. Kiedy pan Paweł się w tym zorientował, nasza więź się zacieśniła, emocja się między nami wzbudziła. To był człowiek o wielkiej kulturze, niesamowity. Szarmancki, elegancki, z dobrym, dawnym i solidnym stylem zachowania. Zawsze kochający prawdę. Miał szczególny stosunek do historii po 1945 roku, taki uczciwy, ze znajomością realiów. Zawsze był historycznie uczciwy, niczego nie potępiając, nie oceniając - powiedziała nam pani Rita.

Proboszcz fary Marian Obruśnik dziękował Newerli za zaangażowanie w parafialnej radzie duszpasterskiej. Wspomniał, jak pan Paweł opowiadał z wielką pasją o czasach dawnych. - Kiedyś poprosiliśmy żeby księży oprowadził po farze i on spytał: a ile mamy czasu? My słuchaliśmy z uwagą, on przyszedł ze swoimi zapiskami i opowiadał. Kiedy zostałem proboszczem szybko uzupełnił wykaz proboszczów i naciskał: kiedy ksiądz mi swoje zdjęcie dostarczy? - kapłan przywołał sceny z przeszłości.

Cieszyłby się z tej licznej obecności

- Jest za co mu dziękować, a jego umiłowanie lokalnej historii pokazuje, że jesteśmy tylko małym jej wycinkiem i nie wolno nam tego zmarnować. Pan Paweł nie zmarnował swego czasu. Podziwialiśmy jego kulturę bycia, jego wiarę. Mówił mi że chce umrzeć po katolicku, podczas sakramentu ostatniego namaszczenia powiedział z przekonaniem, że wierzy w Jezusa Chrystus, umarł z nadzieją życia wiecznego - relacjonował swą wizytę ks. Obruśnik.

- Wielu z nas tu obecnych mu dziękuje, bo korzystaliśmy z jego wiedzy, ze świadectwa i z serca za to dziękujemy - podkreślił.

Obruśnik poznał Newerlę w ostatnich latach życia. Według niego to był człowiek starej daty w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. - Z tymi najlepszymi wartościami, że ludzie wiekowi czegoś się nauczyli i zachowali je do końca - zaznaczył proboszcz z raciborskiego Rynku.

Słowo pożegnalne wygłosił członek rodziny - Robert Lasak. Dziękował za towarzyszenie w ostatniej drodze kochanego Pawła. - Cieszyłby się z waszej obecności. Dorastał w trudnych czasach ale to ukształtowało go na wspaniałego człowieka - powiedział Lasak. Wierni zgromadzeni w świątyni dowiedzieli się, że Newerla nikomu nie odmawiał pomocy, a jego gabinet rzadko bywał pusty. Czerpał radość z nowinek technicznych, uwielbiał podróżować. - Był mistrzem pakowania dobytku do małego fiata i miłośnikiem fotografii z własną ciemnią w łazience - przekazywał R. Lasak. Jak dodał, P. Newerla nigdy nie zapominał o swych korzeniach pietrowickich, bo to była kraina jego dzieciństwa. Pasjonat dziejów Raciborza stworzył drzewo genealogiczne Newerlów z początkiem w 1647 roku. - Powtarzał, że rodzina jest najważniejsza. Spędził 66 lat z żoną Barbarą, często widzieliśmy ich przytulonych, trzymający się za ręce. Byli dla nas wzorem miłości - podkreślił pan Robert. Nestor rodu Newerlów doczekał się prawnuka - Lucjusza. - Dałeś nam Pawełku przykład jak być dobrym człowiekiem. Zostaniesz w pamięci tych wszystkich, którzy mieli okazję Cię poznać - podsumował przemawiający w imieniu rodziny.

O zmarłym mówili nam na cmentarzu członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].