Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rada Miasta Racibórz jednogłośnie sprzeciwiła się planom rozbudowy instalacji Empolu na Dębiczu

Na grudniowej sesji rada przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, na którym zlokalizowany jest tzw. RIPOK, w uproszczeniu - sortownia i przetwórnia odpadów. Właściciel instalacji - firma Empol - chce ją rozbudować.

Rada Miasta Racibórz jednogłośnie sprzeciwiła się planom rozbudowy instalacji Empolu na Dębiczu
Na spotkaniu dzielnicowym prezydenta Raciborza mieszkańcy zapowiedzieli, że będą wnioskować do magistratu o procedurę zapisu w planie zagospodarowania dla terenu z instalacją Empolu

Ponad 30 wniosków stowarzyszenia

Uchwała ma zagwarantować, że do rozbudowy nie dojdzie. O zablokowanie starań firmy Empol wnioskowali mieszkańcy Dębicza i Brzezia, ponieważ boją się napływu śmieci i eskalacji problemu odoru występującego od lat w tym rejonie.

Stowarzyszenie Zielony Dębicz, które reprezentuje mieszkańców dzielnicy Brzezie w sprawie walki z odorami. Te pojawiają się w rejonie składowiska odpadów. Zielony Dębicz został stroną w postępowaniu administracyjnym wszczętym na wniosek firmy Empol w sprawie rozbudowy i modernizacji instalacji przetwarzania odpadów w Raciborzu przy ul. Rybnickiej 125.

Zielony Dębicz złożył w magistracie ponad 30 wniosków mieszkańców o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób chciał uniemożliwić rozbudowę mechaniczno-biologicznej instalacji przetwarzania odpadów. Jej aktualna, maksymalna wydajność wynosi 47 000 Mg/rok.

Przedstawiciel mieszkańców Dębicza wziął udział w ostatniej sesji Rady Miasta Racibórz. Na bieżąco informował protestujących o decyzji radnych w sprawie uchwały o planie dla Brzezia

Na grudniowej sesji Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu zlokalizowanego w jednostce strukturalnej Brzezie w Raciborzu.

W uzasadnieniu podano, że przed podjęciem uchwały przeprowadzono analizę zasadności przystąpienia do sporządzenia planu. Przewidywane do wprowadzenia rozwiązania są zgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Raciborza.

Zgasili firmie zielone światło

Stowarzyszenie skomentowało wynik głosowania nad projektem uchwały rozpatrywanym w grudniu:

To kolejny krok we właściwym kierunku celem ochrony zdrowia i dobrostanu naszych mieszkańców. Dziękujemy Radnym za jednomyślne przegłosowanie uchwały.
Bez tej uchwały firma Empol mogłaby już teraz dostać zielone światło do rozbudowy instalacji na skalę umożliwiającą jej w przyszłości zwiększenie ilości przerabianych odpadów do 90 000 Mg/rok.
Na spotkaniu z Prezesem firmy Empol przekonywaliśmy go do pilnego złożenia nowych wniosków o wydanie warunków środowiskowych i zgody jedynie na zakres prac związanych z hermetyzacją. Stanowczo sprzeciwiliśmy się temu, aby firma ta kontynuowała dalsze starania o zgodę na rozbudowę celem zwiększenia ilości przerabianych odpadów.

Jeszcze przed sesją z grudnia, z przedstawicielami Zielonego Dębicza spotkali się potencjalny kandydat na prezydenta miasta Michał Fita i szef rady miasta Marian Czerner.

- Uważam, że na tym etapie podjęcie uchwały o rozpoczęciu opracowania planu zagospodarowania przestrzennego wydaje się być niezbędne. Państwa determinacja, zaangażowanie i chęć rozwiązania problemu nie mogą być niezauważone - przekazał na FB stowarzyszenia Fita.

- Sytuacja z jednej strony wymaga, by strona społeczna i samorząd przyjęły wspólny front działań, a z drugiej istotny jest powrót do partnerskich relacji (zgodnie z obowiązującą przez kolejne 12 lat umową) pomiędzy Miastem, RCR a firmą EMPOL. Problem smrodu nie zniknął i cały czas uprzykrza życie mieszkańcom Brzezia. Sytuacja normuje się na czas trwania kontroli. Potrzebne jest szerokie wsparcie - przedstawił swą opinię były wiceprezydent Raciborza.


Strategie i kierunki działań rekomendowane przez Stowarzyszenie Zielony Dębicz w sprawie odorów na Brzeziu.

Należy:

  • • dążyć do jak najszybszej hermetyzacji i przywrócenia procesu technologicznego zgodnie z najwyższymi standardami na instalacji EMPOL.
  • • zablokować możliwość rozbudowy instalacji EMPOL, której celem jest zwiększenie ilości i rodzajów przetwarzanych śmieci.
  • • doprowadzić do podpisania umowy społecznej z władzami miasta, która ograniczy ilość składowanych odpadów i zapewni odpowiedni udział społeczny we wszelkich decyzjach dotyczących gospodarowania odpadami na Brzeziu.
  • • maksymalnie ograniczyć ilości zwożonych na składowisko substancji złowonnych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów z piaskowników/ oczyszczalni ścieków, itp.
  • • wskazać mieszkańcom, których dotyczą te wieloletnie uciążliwości potencjalne ścieżki rekompensaty.

Wniosek do prezydenta Raciborza skierowany przez Zielony Dębicz/FB ZDebicz

Smród na Dębiczu 26 wiadomości

Ludzie

Marian Czerner

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz w kadencji 2018-2023, wcześniej wice.

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lokooo (5.184. * .246) 07.01.2024 08:57

Mają rację by się nie godzić. A firmę Empol powinno się wywalić . Nakaz wymiany metalowych kubłów na śmieci na plastikowe (niby to działania pro ekologiczne narzucone przez Unię) to skandal

~MD (78.31. * .129) 04.01.2024 08:41

Kiedyś ta część Raciborza była zamieszkana przez autochtonów, skromnych ludzi do których przyszedł prezydent i ukorzyli się pod jego nakazem zawoalowanym w prośbę o zawarcie umowy społecznej. Póki nie wprowadzili się tam nowobogaccy ze swoimi rezydencjami, biżuterią i furami, jakoś to się kulało. Teraz ci bogacze stają reszcie miasta okoniem bo woń śmietnika im przeszkadza. Który inwestor potraktuje prezydenta Raciborza poważnie jak poczyta sobie z kim ma tutaj żyć, robić biznes? W radzie hamulcowi, na dzielni buntownicy. Pójdzie inwestować i dawać pracę gdzie indziej.