Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwsze pociągi bezpośrednio do Bohumina pojechały z nowej stacji Wodzisław Śląski Centrum

Niedziela 10 grudnia to oficjalne uruchomienie nowej stacji kolejowej Wodzisław Śląski Centrum, położonej nieopodal Galerii Karuzela. Jako jedne z pierwszych na przystanku zatrzymały się pociągi Kolei Śląskich, które również od 10 grudnia jeżdżą bezpośrednio do Bohumina w Czechach. 

Pierwsze pociągi bezpośrednio do Bohumina pojechały z nowej stacji Wodzisław Śląski CentrumTowarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej/Facebook
Pociąg Kolei Śląskich relacji Katowice-Bohumin był jednym z pierwszych, jakie 10 grudnia zatrzymały się na nowej stacji Wodzisław Śląski Centrum

Pierwsze pociągi bezpośrednio do Bohumina pojechały z nowej stacji Wodzisław Śląski Centrum

Budowa nowego przystanku w Wodzisławiu Śląskim realizowana jest w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość inwestycji opiewa na kwotę ponad 3 mln zł netto. Miasto o budowę tego przystanku zabiegało od kilku lat.

W ramach zadania wykonano peron, który dzięki pochylniom został dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Obiekt jest wyposażony w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie, kilka miejsc parkingowych. Orientację w podróży ułatwią tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy.

Zlokalizowany w centralnej części miasta przystanek Wodzisław Śląski Centrum stanowić będzie ważny punkt na mapie transportu publicznego Wodzisławia Śląskiego oraz całego powiatu.

- Przystanek kolejowy Wodzisław Śląski Centrum stał się rzeczywistością. Nasze starania przyniosły skutek i już 10 grudnia wodzisławianie oraz inni pasażerowie kolei będą mogli korzystać z tej stacji. Cieszę się, że tę inwestycję udało się zakończyć szybiej, niż było to w planach - mówił niedawno prezydent Mieczysław Kieca.

Pociągi do Bohumina

Warto dodać, że z nowej stacji w niedzielę pojechały pierwsze pociągi Kolei Śląskich relacji Katowice-Bohumin, jeżdżące bezpośrednio do Czech. Wcześniej połączenie było realizowane z przesiadką w Chałupkach, teraz natomiast podróżni mogą już bez przesiadki podróżować do końca trasy polskimi Elfami. 

- Nareszcie możemy jechać z Wodzisławia bezpośrednio do Czech. Wcześniej, niezależnie od pogody, trzeba było się przesiadać w Chałupkach. W okresie letnim nie było z tym problemu, ale zimą czy jesienią, nie było to komfortowe rozwiązanie - powiedział Nowinom pan Paweł, który wraz z rodziną pojechał ze stacji Wodzisław Śląski Centrum na jarmark w Bohuminie. 

Start nowego rozkładu jazdy Kolei Śląskich 10 grudnia to również uruchomienie kilku innych nowych przystanków kolejowych w regionie. Również nową stacją jest przystanek Pawłowice Śląskie Centrum, a także stacja w Pyrzowicach, nieopodal lotniska. 

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zxc 13.12.2023 09:08

ślepy albo i nie ślepy ale drugi tor miał być aż do Turzyczki odtworzony. Linia bardziej zablokowana bo mijanki wciąż nie odbudowali, poza tym cała stacja w Wodzisławiu przynajmniej częściowo nadaje się do remontu. Pytanie czy pan Kieca to wykorzysta tą dobrą zmianę i coś z tym w końcu zrobi nowy rząd.

~TrzezwyZnudzony (89.64. * .177) 13.12.2023 09:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I teraz z tym przystankiem miała by sens szybka kolej miejska Wodzisław-Rybnik-Żory ale KS ją zlikwidowały po paru mc testestowych Rybnik-Wodzisław-Rybnik no i drugi ślepy tor by się przydał żeby nie blokować lini.

~antydepresant (188.137. * .64) 12.12.2023 17:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Niestety w Wodzisławiu panuje jakaś wieczna depresja. Ludzie się z niczego nie potrafią cieszyć. Nie było przystanku, narzekali. Jest przystanek też narzekają. Jakby tak w Jastrzębiu taki przystanek otwarli to byłoby święto dziesięciolecia ale tam nadal można dojechać tylko... towarową węglarką.

~TEKturowy_kolejarz (46.204. * .59) 12.12.2023 14:44
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@maziizam
Uspokój się chłopcze. Zmieniasz nicki jak Arteks.

~anonimous (188.137. * .95) 12.12.2023 08:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

RzołnieżP0 - ja już od wczoraj do dzieciaków mówię tylko po niemiecku :)

~Śmiszek (91.192. * .96) 12.12.2023 01:48
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

#Rodowity- raczysz żartować czy wody ognistej się napiłeś? Czuj się jakby już ci to zrobili co napisałeś xd

~RzołnieżP0 (159.205. * .81) 12.12.2023 00:07
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nikt nie zlikwidował tylu torów i nie woził ludzi jak bydła jak minister za rządów Platformy 0bywatelskiej.
Znów będziecie jeździć w starym wagonie doczepionym do pociągu relacji Moskwa Praga. Pamięć wam się odświeży patolewaki.

Rodowity Wodzisławianin 11.12.2023 19:54
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Nowy rząd ma wiele do naprawy po tych projekcikach pisu, choćby cała stacja w Wodzisławiu do remontu, choćby mijanka Czyżowice do odbudowy, choćby drugi tor do Turzyczki albo wiaty i hale na PKP w Wodzisławiu czy wizyta premiera już... Tuska na KWK 1 Maja. Ciekawe czy Kieca to wykorzysta czy znowu nic.... Za pisu wszystko szło do Raciborza i Jastrzębia.

Rodowity Wodzisławianin 11.12.2023 19:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Niestety ale znowu wychodzi minimalizm. Ten przystanek zrobiono w wariancie minimalnym.

~Budka (104.28. * .119) 11.12.2023 19:50
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Za krótki peron. Trzy przystanki kolejowe, a żaden nie może przyjąć pociągu długości IC. To dlatego prezydent Kieca nie pojechał 15 X 2023 do Warszawy. No ale liczę, że teraz nowy rząd to naprawi, a więc wydłuży peron i zrobi mijankę w Czyżowicach.

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 11.12.2023 19:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@ aus
Mogli odbudować tor do Turzy Śląskiej - i wtedy nie byłoby blokowania toru a przy okazji dużo pielgrzymek przybywałoby pociągami (jak kiedyś). Niestety Turza Śl jest przeciwna powrotowi kolei - a przez Turzę śmiało można by było poprowadzić szlak do Jastrzębia. Jest też kolejne ALE - od Godowa zrobiono Żelazny Szlak Rowerowy i w ten sposób zablokowano możliwość szybkiej odbudowy linii. Tak jak piszesz - gigantycznym błędem była likwidacja mijanki w Czyżowicach. Według mojej opinii błędem jest też usytuowanie krawędzi peronowej - powinna być z drugiej strony - lepsza widoczność dla maszynisty/konduktora.

~Adam70 (31.0. * .86) 11.12.2023 09:48
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

PKP nie ma klasy ale za to płaci ochronie ktora spi i grzeje sie w pociągach to jest kasa.

aus 11.12.2023 08:47
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Gdyby ten nieudolny rząd i pkp zrobili ten peron dwa razy dłuższy az do ulicy Kopernika to można by zatrzymywac tam intercity a tak mamy 3 przystanki w Wodzisławiu Śląskim i żaden z nich nie ma odpowiednio długich peronów pod pociągi intercity. I nikogo to nie rusza ani prez. Kiecy ani pkp ani rządu i nie rządu ani radnych bezradnych ani starostwa. Nikogo tylko pasjonatów z tek czy tzmw albo mikoli. Szkoda gadać.

aus 11.12.2023 08:44
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

To nie jest żadna stacja a przystanek do tego z jednym torem i peronem na linii jednotorowej, która podczas postoju tam pociągu jest zablokowana od Chałupek po Wodzisław. Po prostu prowizorka. A mogli dołożyć dodatkowy tor lub mijanke w Czyżowicach odbudować

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .156) 11.12.2023 01:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@ NareszcieKoniecpisu
Z tego przystanku będzie korzystać TYLKO KŚ. Nie będą się tam zatrzymywać IC, RJ, LE. Do Warszawy z przystanku Wodzisław Śląski Centrum jedynie z przesiadką.

~NareszcieKoniecpisu (45.128. * .202) 10.12.2023 21:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Super będę mógł wreszcie pojechać do Warszawy nawet 10-tego kązdego miesiąca i nie trafię na rocznicę kaczynskiego i blokowanie miasta na jego dyrdymały

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .50) 10.12.2023 21:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rząd Tusska postara się aby rozmontować te tory :D

~Kurczak (5.173. * .190) 10.12.2023 21:15

Byłoby miło gdyby piszący artykuły sprawdził ile kosztuje ta przyjemność a wtedy artykuł byłby kompletny.

~Kolejorz (5.184. * .48) 10.12.2023 18:51

W końcu się udało, lepiej późno niż wcale