Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Barbórka JSW z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Dziękuję za codzienne podejmowanie ryzyka" [ZDJĘCIA]

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej Akademii Barbórkowej z okazji dnia św. Barbary oraz jubileuszu 30–lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. - Dziękuję Wam za tę służbę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej oraz za to, że podjęliście decyzję, by ten trudny zawód wybrać, bardzo często idąc za tradycją rodzinną - powiedział.

Barbórka JSW z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. "Dziękuję za codzienne podejmowanie ryzyka" [ZDJĘCIA]Dominik Gajda
W dniu górniczego święta prezydent Andrzej Duda i prezes JSW Tomasz Cudny mówili m.in. o sprawiedliwej transformacji oraz górnikach, którzy zginęli w pracy.

Górnicza służba dla Polski

Podczas przemówienia Andrzej Duda podkreślił, że tegoroczne obchody nie są w pełni radosnym świętem górników oraz ich patronki św. Barbary. - Dzisiejszą wizytę zacząłem w Jaworznie, gdzie sześć dni temu zginęło w wypadku czterech górników - powiedział. Jak dodał, „taki jest los, element wielkiego etosu górniczej służby dla Polski, dla społeczeństwa”.

- Dziękuję za codzienne podejmowanie ryzyka, za to codzienne pożegnanie w domu z najbliższymi, którzy wiedzą, co ta praca oznacza i że górnik może ze swojej szychty nie wrócić do domu - powiedział Andrzej Duda. Jak podkreślił, ciężka praca górników przy wydobyciu węgla przekłada się na funkcjonowanie wielu dziedzin życia m.in. przemysłu energetycznego i chemicznego.

Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną szychtę

- Ten jeden dzień w roku – święto naszej patronki - jest dla nas wyjątkowym dniem, wyzwala w górnikach wiele emocji. To czas życzeń i podziękowań za trud i poświęcenie które wkładacie każdego dnia w swoją pracę. Jesteście sercem naszej Spółki, a Wasza ciężka praca jest fundamentem naszego sukcesu. „Barbórka” zgodnie ze starą górniczą tradycją to także czas refleksji nad czasem minionym. Pamiętamy o naszych kolegach, którzy odeszli na wieczną szychtę. Pamiętamy o wszystkich, którzy zginęli wykonując swoje obowiązki a szczególnie o tych ostatnich górników, którzy kilka dni temu zginęli w kopalni Staszic-Wujek i Sobieski – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

O węglu koksowym i sprawiedliwej transformacji

- Węgiel koksowy jest surowcem strategicznym, uznanym przez Komisję Europejską i dopóki jest, będzie wydobywany. Potrzebny jest na całym świecie do produkcji wysokogatunkowej stali - podkreślił.

Andrzej Duda przekazał, że w ostatnich dniach brał udział w konferencji klimatycznej COP28, która odbywała się w Zjedocznoczonych Emiratach Arabskich. - Chcę Wam z satysfakcją powiedzieć, że przedstawiona przez nas, podczas COP24 w Katowicach zasada just transition, sprawiedliwej transformacji, jest na świecie uznawana i szanowana - powiedział.

Jak wielokrotnie podkreślał w przemówieniach, zasada sprawiedliwej transformacji musi w pierwszej kolejności uszanować człowieka, jego potrzeby życia, jego pracę i pozwolić w godny sposób przejść od gospodarki węglowej do gospodarki energooszczędnej.

źródło: Kancelaria Prezydenta RP, JSW, oprac. ż., fot. Dominik Gajda dla Nowiny.pl

Barbórka 2023 23 wiadomości

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Górnikzaproszonygwliwic@@@ (188.137. * .181) 06.12.2023 18:00

Prezes Cudny sobie"" cudne""" pożegnanie z JSW zafundował....

~BrakSłów (146.70. * .226) 06.12.2023 16:03

a ci się bawią w najlepsze............

W Sejmie na Komisji do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Dokument zakłada zawieszenie spłaty przez Polską Grupę Górniczą 818 mln zł zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i 1 mld zł pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Podczas dyskusji rozmawiano także o 7 mld zł potrzebnych do realizacji redukcji wydobycia przez likwidowane kopalnie w 2024 roku."

ile jeszcze miliardów będziemy do nich dokładać ????

~Jastrzomb (91.204. * .132) 06.12.2023 13:57

A 1sekretarz,1prezes nie był,a najpierwszy górnik grzegorz, a z długim nosem ,ten niby dwutygodniowy był,a czy jsw na siedzibę w Gliwicach,tak was pisuary traktują górnicy,nawet zapomnieli o was w ustawach,teraz przypomnieli sobie i podrzucają kukułcze jajka...pisowskie..pozdrawiam ,

~Gadzina (165.225. * .188) 06.12.2023 10:15
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~asdf9 (198.98. * .209) 05.12.2023 21:28

Jastrzębie takie wspaniałe że aż JSW musiała świetować w Gliwicach...

~InspPracy (46.204. * .126) 05.12.2023 10:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Duda to brzmi dumnie.Dudy zawsze dotrzymują slowa ..Kto to powiedział ?! ..Znacie ten kawał o adwokacie co 40lat utrzymywal całą rodzinę i siebie ze sprawy klienta którego w sądzie reprezentował ,a jego syn gdy został prawnikiem w jeden dzień zakończył temat. Otóż to nie byl adwokat !,to byl Przew Krajowego Zwiazku Zawodowego ktory przyjeżdżał co roku pod pomnik w Jastrzębiu-Zdroju i grzmial (postulat od 42lat ) ,ze On te emerytury stażowe ze zwiazkiem załatwi,wywalczy! .Przeszła pierwsza kadencja jego ulubionego ugrupowania -rzadzilo PIS ,byla tam forsa na 500+ i na superwczesne Urlopy Gornicze platne jak praca pod ziemia bez nawet okresowego obowiazku odsniezania miasta, lecz emeryt staz nic nie ruszylo . .Przyszla druga kadencja PISu ktoremu nadal sprzyjali ,,, Prezydent byl ZA ale Oni choc mieli na 800+i inne , to dalej nie znalezli na stażowe .Oto czytelniku -tak sie utrzymuje rodzine przez tyle lat ze sprawy .!! Znów przyjedzie pod pomnik! Ci co maja 47lat pracy nadal umieraja bez emerytur ale wiem jedno ,przyjdzie syn Przewodniczacego i gdy zauważy ze zdecydowana wiekszosc pomarla ,zakonczy temat odtrabiajac ze wszystkimi związkami sukces .Wszyscy będą hepii ...

~Tusk_Vision_Network (46.204. * .11) 05.12.2023 08:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wczoraj "wszystkie" media, za WYJĄTKIEM jednego, składały górnikom zyczenia. Zgadnijcie kto nie chcial złozyć górnikom życzen z okazji Barbórki???

~Pył (89.25. * .86) 05.12.2023 07:29
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Dziękuję Wam za tę służbę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej oraz za to, że podjęliście decyzję, by ten trudny zawód wybrać, bardzo często idąc za tradycją rodzinną"

wiadomo przecież, że liczą się tylko darmowe bułki, żadna tradycja...

~SzaryMieszkaniec (5.173. * .156) 04.12.2023 22:20
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Prywatne odrzutowce celebrytów i rządzących generują 55 PROCENT emisji CO2 CAŁEGO ruchu lotniczego - a sami nam każą żyć ekologicznie. Trzyosobowa delegacja Wielkiej Brytani przyleciała TRZEMA samolotami !!! - podobnie inne delegacje (tłumaczą to względami bezpieczeństwa). Na porzednim szczycie w Szwajcarii prywatne odrzutowce po wysadzeniu delegatów leciały PUSTE nawet 500 km! (brak miejs do zaparkowania) - średnio 1 samolot przywiózł 1,2 delegata! Konferencja klimatyczna w ZEA ? - arabki nie popuszczą ropy i gazu bo to dla nich KASA ! Tyle się mówi o ekologii, transformacji - UE chce być czysta - auta elektryczne, energia odnawialna - ale są HIPOKRYTAMI ! Lit i kobalt do akumulatorów wydobywa się i przerabia w tragicznych warunkach - generując gagrantuiczne ilości CO2, zanieczyszczając ziemię toksycznymi, rakotwórczymi odpadami (wylewanymi do rzek i na pola) - TEGO UE NIE WIDZI I NIE CHCE WIDZIEĆ ! Podobnie za zużytymi i uszkodzonymi nieprzetwarzalnymi łopatami z turbin wiatrowych - tylko Niemcy do 2025 ZAKOPIĄ 25 TYSIĘCY TON - i jakoś UE ich nie karze. Podpisują kolejne umowy ale bez największych trucicieli - USA, Chiny, Indie, Rosja - którzy generują nawet 55-60 procent globalnej emisji CO2 (gdzie CAŁA UE to LEDWIE 20-25%). Przy tym nasz metan, kopciuchy to pikuś. PAD szuka poparcia dla pisu oraz chce się jeszcze ogrzać w blasku górników (i "wybielić") - niestety jego niskie jego poparcie jeszcze leci w dół. Chcą odejść od węgla ale bez węgla nie będzie dobrej stali - są dwa wyjścia - albo stal będziemy kupować za granicą (gdzie normy emisji CO2 mają w gdzieś - Chiny, Indie) albo będziemy mieć gorsze gatunki. Da się wyprodukować chemicznie węgiel - ale to nieefektywne i nieekonomiczne.

~Maydoscpisu (95.129. * .60) 04.12.2023 20:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

już wam nie mówił,że węgla mamy na 200 lat???

~Zupazhipopotama (95.129. * .60) 04.12.2023 20:44
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Pajac i kaczy wycieruch.
x

~Dzięcioł (46.204. * .26) 04.12.2023 19:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Jeszcze ten został. Jeszcze dwa lata.