Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik i powiat wodzisławski z największą liczbą kontroli kotłowni w województwie śląskim. Jastrzębie-Zdrój na 6. miejscu, Żory na szarym końcu

Uchwała antysmogowa obejmuje teren całego województwa i w założeniach powinna być z równą mocą egzekwowana w każdej gminie. Badanie Polskiego Alarmu Smogowego pokazało, że założenia rozmijają się z rzeczywistością a stan egzekucji przepisów antysmogowych pozostawia wiele do życzenia.

Rybnik i powiat wodzisławski z największą liczbą kontroli kotłowni w województwie śląskim. Jastrzębie-Zdrój na 6. miejscu, Żory na szarym końcuUM Rybnik
W żadnym innym mieście na Śląsku Straż Miejska nie przeprowadziła tylu kontroli kotłów co w Rybniku. Zdjęcie ilustracyjne

Co piąte wykroczenie w województwie śląskim stwierdzono w Rybniku

Najwięcej kontroli w 2022 r. przeprowadzono w Rybniku – 3 905. Drugi pod tym względem jest powiat wodzisławski z wynikiem 1 581 kontroli, nieznacznie wyprzedzający Gliwice (1 479 kontroli). Na kolejnych miejscach znajdują się: powiat bieruńsko-lędziński - 1 356 kontroli, Częstochowa - 1 054 kontrole, Jastrzębie-Zdrój - 957 kontroli. W powiecie raciborskim przeprowadzono 349 kontroli, a w Żorach 92 kontrole. Więcej informacji: Pobierz Raport_kontrole.pdf (format pdf, rozmiar ~1.97 M) Jeśli przyjrzymy się liczbie kontroli w odniesieniu do ogólnej liczby budynków jednorodzinnych, to za najwyższą intensywność działań docenić należy Chorzów, gdzie co drugi budynek jednorodzinny został skontrolowany. Następny w kolejności jest Rybnik (co piąta nieruchomość), Gliwice (14 budynków skontrolowanych na 100), Jastrzębie-Zdrój (13), Świętochłowice i powiat bieruńsko-lędziński (po 11).

- Najbardziej skuteczna w wykrywaniu nieprawidłowości jest rybnicka Straż Miejska, która w trakcie swoich interwencji odnotowała 434 przypadki naruszenia uchwały antysmogowej. Oznacza to, że co piąte wykroczenie w województwie, polegające na stosowaniu kotła lub paliwa niezgodnego z uchwałą, zostało stwierdzone w Rybniku. Jest to kolejny dowód konsekwentnej antysmogowej polityki tego miasta. Dla porównania w drugiej pod tym względem Częstochowie, stwierdzono 155 przypadków łamania postanowień uchwały antysmogowej - mówi Janusz Piechoczek z Polskiego Alarmu Smogowego.

Wykroczenia bez kary?

Największy wpływ na liczbę kontroli, ich skuteczność i karanie sprawców wykroczeń ma obecność straży gminnej. W gminach ze strażą w 2022 r. przeprowadzono ponad 6-krotnie więcej kontroli, niż w gminach bez straży. Tam gdzie nie ma strażników mieszkańcy bardzo rzadko zgłaszają spalanie odpadów czy łamanie przepisów uchwały antysmogowej. Aż 95% takich zgłoszeń miało miejsce w gminach ze strażą.

Kontrolujący niechętnie stosują sankcje za łamanie zakazu spalania odpadów lub nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej. W miastach na prawach powiatu ukaranie mandatem lub skierowanie sprawy do sądu spotyka sprawców 53% wykroczeń. W powiatach ziemskich mandat jest nakładany jeszcze rzadziej – w 29% wykroczeń. Brak sankcji jest szczególnie wyraźny w gminach bez straży. O ile średnia ilość mandatów i spraw na gminę ze strażą wynosi 22, to dla gmin bez straży wskaźnik ten wynosi mniej niż jeden.

Chociaż wysokość mandatu może wynosić nawet 500 zł, to rzadko zdarzają się takie kary. Średnia wysokość mandatu to 207 zł. Grzywny nakładane przez sądy są wyższe – na 72 takie przypadki średnio było to 480 zł, choć przykładowo średnia dla grzywien wymierzanych sprawcom wykroczeń w Gliwicach to 786 zł.

Odwołali się do honoru Ślązaków

Dodajmy, że w 2020 roku Rybnik rozpoczął kampanię informacyjną „Gańba”. Akcja ruszyła na dwa lata przed terminem wymiany starych kopciuchów, użytkowanych ponad 10 lat. Ta strategia miasta była szeroko komentowana przez mieszkańców, bo odwoływała się do emocji, do honoru. Rybnik tłumaczył wtedy, że „gańbą”, czyli wstydem, jest palić w starych kopciuchach. Zobacz również:

Z czasem jakość powietrza w Rybniku poprawiła się. Dziś miasto kontynuuje kampanię antysmogową nowym hasłem: Ni ma gańby, jest luft!

- Dziś mamy już koalicję mieszkańców zabiegających o to dobro, jakim jest powietrze. Ono stało się wartością, o którą troszczą się wszyscy mieszkańcy. Ci, którzy dziś nadal z uporu nie wymieniają pieca, po pierwsze narażają się na mandaty, po drugie na społeczny brak akceptacji, traktowani są jak truciciele. Społecznie przeszliśmy ogromną przemianę, za co bardzo dziękuję mieszkańcom – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Urzędnicy z Rybnika przypominają, że do końca 2023 roku trzeba wymienić piece wyprodukowane w latach od 2007 do 2012. – Jeżeli ktoś nie wymieni swojego kotła, który wymieniony zostać musi, naraża się na kosztowne kary. Dlatego kolejny raz apelujemy do mieszkańców: Nie czekajcie! Skorzystajcie z programu „Czyste Powietrze”. Wszystkie informacje w biurze w centrum Rybnika - przy ulicy Sobieskiego 15. Informacje także na miejskiej stronie: rybnik.eu w zakładce Walka ze smogiem - informuje Agnieszka Skupień, Rzeczniczka Prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

źródło: PAS, UM Rybnik, oprac. ż

Ludzie

Agnieszka Skupień

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rogu (89.64. * .195) 03.12.2023 15:43

Zapraszam Godow I Golkowice

~Kierowcatir (87.101. * .123) 02.12.2023 19:45

Zapraszam przejechać się codziennie rano przez młodzieżową codziennie spalanie śmieci przez …..

wili 02.12.2023 17:57

Kontrola kotłowni w Lubomi, wystarczy wyjść wieczorem na zewnątrz ,boczne uliczki plastik, pełna blokada płuc. Straż gminna ponoć jest, kontrole a po co . Burki same wiedza co lepsze nie bydom siebie kontrolować

~proowda (188.137. * .64) 02.12.2023 15:52
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Pozdrawiam (5.173. * .148) 02.12.2023 14:05
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Wystarczy wydrukować tabliczkę znamionową rok produkcji 2013 i przykleić na piec i masz spokój, Możesz spokojnie dalej palić w swoim piecu . Jak tak zrobiłem miałem kontrolę i wszystko w porządku.