Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Już na początku sesji powiatowej Frączek pokłócił się ze starostą. PiS chciał dyskusji o przyszłości Zamku Piastowskiego

Opozycja w radzie Powiatu Raciborskiego oczekiwała na sesji omówienia postępów prac na przebudowie słodowni Zamku Piastowskiego w centrum konferencyjne i muzeum. Starosta raciborski odparł, że temat wyczerpano w komisji. Poparła go większość radnych.

Już na początku sesji powiatowej Frączek pokłócił się ze starostą. PiS chciał dyskusji o przyszłości Zamku Piastowskiego
Obrady Rady Powiatu Raciborskiego - sesja listopadowa 2023

Roman Wałach wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad dyskusji na temat zmian na Zamku. Dzień wcześniej sprawę omawiano w komisji budżetu, ale według niego dyskusja wymaga kontynuacji. - Dyskusji w komisji nie zakończono, byli goście, ale wyszli i dyskusja się skończyła. Rozmawiałem z szefem komisji Arturem Wierzbickim i ten powiedział, że możliwa jest dalsza dyskusja na sesji - argumentował Wałach.

Obszerne obrady, najwartościowsze pytania

Dziwił się wystąpieniu starosta Swoboda. - Byliśmy na różnych komisjach? Proszę wycofać taki wniosek. Były na ten temat obszerne obrady, zarząd zaprosił wszystkich wykonawców, odbyło się szerokie omówienie. Uważamy, że temat dogłębnie przedstawiono. Radni otrzymali koncepcję, inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem - zapewnił G. Swoboda.

Wałach skomentował, że dyskusja na forum komisji została przerwana i była zapowiedź, że nastąpi jej przedłużenie. - To są fakty - zapewnił.

Przewodniczący komisji budżetowej Artur Wierzbicki wyjaśnił, że listę mówców wyczerpano na posiedzeniu, a radny Wałach pytał o kontynuację. - Najwartościowsze pytania zostały zadane, odpowiedzi udzielono - uznał Wierzbicki. Jego zastępca Łukasz Mura dodał, że była mowa o przełożeniu rozmów na sesję. Zauważył, że starosty nie było na całym posiedzeniu i ten nie wie, co tam się działo. 

Frączek docieka czy jest drugie dno sprawy

Zdaniem radnego Ryszarda Frączka sprawa jest poważna, że może być powodem do zwołania sesji nadzwyczajnej. - Państwo macie obawy przed tą dyskusją. Wczoraj pan starosta w ostatniej chwili na mój wniosek zaprosił gości na komisję. Nawet jej szef był zaskoczony składem. Pan ostatnio zwołuje spotkania w sposób niesympatyczny. Na spotkaniu w sprawie mostu pan wyszedł, dla mnie to skandal, tak nie wolno - opowiadał Frączek, ale radny Olender zauważył, że to nie jest moment sesji na takie wystąpienia i przewodniczący Adam Wajda zwrócił uwagę rajcy z Oblicz.

Frączek wspomniał jeszcze, że starosta boi się dyskusji o Zamku, że nie pozwolił radnym na wizję w terenie, choć państwo z firm-wykonawców nie mają do tego zastrzeżeń. - Jakie jest drugie dno tej sprawy? Bo jest jak w filmie Hitchcocka, jakieś dziwne, niejasne. Nie bój się pan dyskutować o Zamku - apelował do G. Swobody.

Starosta odparł, że ze strony radnego Mury padły kłamstwa, albo ten nie dostrzegł, że Swoboda odprowadził gości i później wrócił, a nie że przebywał gdzieś poza urzędem. - To krzywdzące, padają kłamstwa, muszę reagować. Robicie szopkę medialną, ale tu nie jest Miasto, my się skupiamy na robocie - podkreślił.

Emocje do wystudzenia

Swoboda stwierdził, że radny Frączek opowiada jakieś epopeje o tym co się dzieje w starostwie. - My działamy w zgodzie z prawdą, proszę zajrzeć w dokumenty, nic nie ukrywamy, a pan szkaluje wizerunek Powiatu, to jest niszczenie pracy zatrudnionych tu ludzi - zapewnił. Starosta wspomniał, że takie działania niosą ze sobą konsekwencje.

Adam Wajda skomentował, że emocji na tej sesji jest więcej niż potrzeba.

Radny Tomasz Kusy prosił, by studzić emocje i nie pozwalać na przeciąganie się personalne i równo traktować strony w sali.

Wajda zwrócił uwagę Frączkowi, że ten wykorzystuje wystąpienia na wciąganie w dyskusje, a nie w merytorykę. - Pan wykorzystał to niecnie - zarzucił radnemu.

Frączek odparł, że starosta wyzywa od kłamców, a Wajda milczy. - Proszę zwrócić uwagę panu staroście, że chamstwo nie popłaca - oświadczył.

- Kto sieje wiatr, zbiera burzę. Uszanujmy siebie - skwitował A. Wajda. 

Większość radnych zagłosowała przeciw wprowadzaniu punktu obrad o przyszłości Zamku Piastowskiego.

Po dyskusji starosta raciborski zabrał głos i przeprosił, jeśli kogoś uraził spośród obecnych w sali obrad.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prosto (89.171. * .51) 29.11.2023 14:48

Kto będzie prowadził hotel i obydwie restauracje? Kogo obstawiacie jako "niezależnych od starosty przedsiębiorców, którzy wygrali przetarg" ?

~Wioska4 (5.184. * .199) 29.11.2023 08:22

Napisano-robicie szopkę medialna atu nie jest Miasto, my skupiamy się na robocie -powiedział starosta. To ocena starosty radnych Miasta i pracownikow urzędu? Oni bawią się w szopki medialne i nie robią? No powinni oczekiwać na przeprosiny. No i co tu komentować jak ktoś tak o innych mówi.

~1000F (178.219. * .174) 29.11.2023 01:07

Raczej co Frączek kombinuje. Choć może tu być sprawa prosta, bo zbliżają się wybory i gość stara się zaistnieć medialnie, a inaczej nie potrafi. Tak więc może być, że nic nie kombinuje ale tylko stara się być widoczny żeby o nim pisali, a ponieważ niczego innego nie potrafi, robi to co umie. Czyli kłóci się. A starosta robi pewno to na co dostał pieniądze z PŁ. Bo jak nie zrobi to co było w planach, to pieniędzy nie dostanie.

~BialaDama (83.4. * .244) 28.11.2023 20:45

Ciekawe co Swoboda knuje z tym remontem na zamku?