Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polowy sercem za Rafako, Lenartowicz powołuje zespół parlamentarny w sprawie spółki. Politycy spotkali się z prezesem Jaworskim i związkowcami

Posłanka PO i prezydent miasta uczestniczyli w rozmowach na temat przyszłości Rafako, które balansuje na krawędzi upadłości. Gabriela Lenartowicz chce wyjaśnienia kwestii prawnych przez zarządcę PBG. Dariusz Polowy deklaruje starania i liczy na wsparcie rządowe. - Problemy mogą być rozwiązane przez zrozumienie istoty działań podejmowanych przez zarząd i związki - przekazał włodarz Raciborza w informacji prasowej na temat spotkania z 16 listopada.

Polowy sercem za Rafako, Lenartowicz powołuje zespół parlamentarny w sprawie spółki. Politycy spotkali się z prezesem Jaworskim i związkowcamiUM Racibórz
Prezes Rafako Dawid Jaworski - pierwszy z prawej oraz rafakowscy związkowcy (Olszewski, Langer, Tylka) na spotkaniu z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym i posłanką Koalicji Obywatelskiej Gabrielą Lenartowicz

Losy Rafako rozstrzygną akcjonariusze spółki na najbliższym posiedzeniu obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w dniu 23 listopada. Decydujący głos posiada PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji, która jest głównym akcjonariuszem.

Na wniosek głównego akcjonariusza PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 14 listopada ogłosiło przerwę w obradach. Wznowienie posiedzenia nastąpi w najbliższy czwartek 23 listopada, kiedy to akcjonariusze będą podejmować decyzje o możliwości przeprowadzenia konwersji wierzytelności Agencji Rozwoju Przemysłu i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz innych wierzycieli układowych. na kapitał spółki. Zarząd Rafako oczekuje, że PBG wyrazi na to zgodę, bez warunku sprzedaży pakietu kontrolnego akcji stawianego przez PBG S.A. Od lat PBG próbuje go bezskutecznie sprzedać inwestorowi. Tym procesem zarządza Kancelaria Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A.

W najbliższych miesiącach PBG zostanie zlikwidowana i pakiet kontrolny akcji zostanie rozdysponowany pomiędzy obligatariuszy PBG.

Poseł na Sejm Gabriela Lenartowicz zadeklarowała, że tak jak do tej pory będzie wspierać spółkę na poziomie sejmowym.

– Podjęłam decyzję o powołaniu specjalnego zespołu parlamentarnego w sprawie RAFAKO i skieruję interpelację do zarządcy PBG celem wyjaśnienia kwestii prawnych – zapowiedziała posłanka Lenartowicz.

- Nie możemy pozostać bezczynni wobec zagrożenia dla potencjału technologicznego i ludzkiego jednej z najznamienitszych polskich marek gospodarczych jaką jest Rafako. W sprawie Rafako kumuluje się wiele problemów i wyzwań, z którymi musi zmierzyć się polska gospodarka a w szczególności sektor energetyczny - dodała pani poseł.

Obecnie, obligatariusze PBG mają wypracować wspólne stanowisko ws. bezwarunkowej konwersji łącznie z podjęciem decyzji o przyjęciu aktualnej oferty PG Energy Capital Management. Ich decyzja będzie znana we wtorek 22 listopada. Działania obecnie podejmowane przez przedstawicieli PBG, w szczególności zarządcę PBG, dotyczące m.in. połączenia w jedno głosowania przyjęcia oferty PG Energy i wyrażenia zgody na przeprowadzenie konwersji wierzytelności w obecnej sytuacji RAFAKO jest niezrozumiałe i może nosić znamiona działania bez poszanowania dla interesów RAFAKO.

– Stanowczo protestujemy przeciwko upadłości naszej Spółki. Chcemy, żeby Rafako zostało uratowane. Nie zgadzamy się na to, żeby ktokolwiek uzależniał naszą przyszłość i naszych rodzin od interesów osób reprezentujących interesy PBG. Rafako to firma z pięknymi tradycjami, ale również z perspektywą rozwoju, chcemy ją rozwijać - Marek Langer, przedstawiciel związków zawodowych Rafako.

Prezes Dawid Jaworski przedstawił wszystkie elementy planu restrukturyzacji i rozwoju Rafako. – Konwersja wierzytelności ARP, KUKE i innych wierzycieli układowych na akcje jest pierwszym i najważniejszym elementem planu ratowania RAFAKO. Realizacja tego kroku jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich scenariuszy ratowania Rafako i umożliwi wdrożenie kolejnych działań, które ustabilizują sytuację finansową spółki. Tylko wtedy uruchomione zostaną dodatkowe środki finansowe z Grupy PFR na dalszą restrukturyzację spółki, wykup wierzytelności i dostęp do linii gwarancyjnych – mówił prezes Jaworski. 

Przypomniał, że gdyby decyzja o konwersji została podjęta 5 czerwca, jak pierwotnie planowano, procedura konwersji byłaby zakończona do końca września br. Dzisiaj Rafako byłoby przygotowane do rozpoczęcia realnego procesu inwestorskiego. - Konwersja wierzytelności jest częścią procesu inwestorskiego. Bez oddłużenia RAFAKO, odbudowania dodatnich kapitałów nie ma mowy o pozyskaniu inwestora strategicznego – mówił Jaworski.O poparciu dla RAFAKO zapewnił też prezydenta Raciborza.

– Całym sercem popieram Rafako. To firma z pięknymi tradycjami i ogromnym potencjałem. Wierzę, że jej problemy mogą zostać rozwiązane poprzez solidarność, współpracę oraz zrozumienie istoty działań podejmowanych przez zarząd i związki zawodowe. Wspólne starania, zarówno ze strony pracowników, zarządu, jak i wsparcie rządu i samorządu są kluczowe dla przyszłości tej ważnej dla naszej społeczności firmy – powiedział prezydent Dariusz Polowy.

Źródło: Joanna Stanisz-Cebula, Urząd Miasta Racibórz

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Willi (77.222. * .232) 21.11.2023 22:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wtf (46.223. * .118) 17.11.2023 17:46

Z podręcznika polityka: jak nie wiesz co dalej, to powołaj komisję albo zespół. W grupie twoja niewiedza i niemoc dadzą się lepiej ukryć.