Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rybniku upamiętniono "ojca" ROW-u

W sąsiedztwie budynku Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki 54, odsłonięty został postument z popiersiem prof. Jerzego Kucharczyka – „ojca” Rybnickiego Okręgu Węglowego.

W Rybniku upamiętniono "ojca" ROW-uS.Horzela
Postument upamiętniający prof. Jerzego Kucharczyka to kolejny z cyklu, przedstawiających wybitne postaci, zasłużone dla dziedzictwa kulturowego i historii Rybnika.

- Znamienne jest, że upamiętnienie profesora Jerzego Kucharczyka - człowieka, któremu Rybnicki Okręg Węglowy zawdzięcza swój rozkwit i prestiż - zbiega się w czasie z naszym dzisiejszym powrotem do marki ROW. Dziś już nie węgiel, a wodór ma być siłą napędową Rybnika. Rybnicki Okręg Wodorowy to ukłon w stronę tego co nasze, tego co współtworzył profesor Kucharczyk, a jednocześnie wielki krok naprzód – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Jerzy Kucharczyk (1914 - 2000) od połowy lat 50. XX wieku był dyrektorem naczelnym Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Po II wojnie światowej, po ukończeniu studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, podjął pracę w kopalni Chwałowice. Pracował następnie w kopalniach Rymer, Jankowice i Marcel. Przeszedł wszystkie szczeble, począwszy od sztygara aż do dyrektora Departamentu Inwestycji Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.

Miasto zawdzięcza prof. Jerzemu Kucharczykowi spektakularny rozwój zarówno całego Rybnickiego Okręgu Węglowego jak i samego Rybnika. To on zainicjował budowę Elektrowni Rybnik i powołanie filii Politechniki Śląskiej. To dzięki jego zaangażowaniu powstał Teatr Ziemi Rybnickiej i nowe osiedla mieszkaniowe w Rybniku. Jego opieką i pomocą cieszyły się Szkoła Muzyczna braci Szafranków i Filharmonia ROW. To za jego czasów rozwijał się i kwitł rybnicki sport – dyrektor Kucharczyk był jego entuzjastą i honorowo prezesował Klubowi Sportowemu ROW, który odnosił w tym czasie największe sukcesy.

- Miasto to ludzie. Cała historia zawarta w budynkach, instytucjach i miejscach, które są dla nas ważne, to historia ludzi, którzy budowali to miasto, mieli swoje pomysły, idee i często wyprzedzali swój czas. Profesor Jerzy Kucharczyk to jedna z takich fundamentalnych postaci dla dzisiejszego Rybnika. Za jego czasów Rybnik bardzo się zmieniał, nabierał wielkomiejskiego sznytu. To również zasługa prof. Kucharczyka - mówi dr. inż. arch. Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

Miejsce ustawienia pamiątkowego cokołu jest nieprzypadkowe – dzisiejszy budynek przy ul. Kościuszki 54, należący wcześniej do zgromadzenia ojców werbistów, był od 1948 roku pierwszą siedzibą Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego – tutaj więc urzędował dyrektor Jerzy Kucharczyk. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat budynek jest siedzibą sprowadzonej przez niego do Rybnika filii Politechniki Śląskiej, czyli dzisiejszego Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Odsłonięcie pamiątkowego cokołu wpisało się w tegoroczną inaugurację roku akademickiego 2023/2024 w Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. W uroczystości wzięła udział córka Jerzego Kucharczyka.


Postument upamiętniający prof. Jerzego Kucharczyka to kolejny z cyklu, przedstawiających wybitne postaci, zasłużone dla dziedzictwa kulturowego i historii Rybnika.

Do tej pory ustawiono ich kilka i poświęcone są:

  • obok bazyliki - architektowi Ludwigowi Schneiderowi, projektantowi tej pięknej, neogotyckiej świątyni,
  • w Parku Kozie Góry - Juliuszowi Haasemu, fundatorowi tego parku
  • w Parku Bukówka - Juliuszowi Rogerowi, inicjatorowi budowy kompleksu szpitalnego „Juliusz”,
  • obok „starego kościoła” - ks. Franciszkowi Blachnickiemu, urodzonemu w Rybniku założycielowi ruchu oazowego „Światło-Życie”,
  • przy Teatrze Ziemi Rybnickiej – Janinie Podlodowskiej, rybnickiej poetce.

źródlo: UM Rybnik

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bekaxd (91.192. * .96) 07.11.2023 11:15

POlać im towarzyszom.Pomnik postawili to teraz pora zacząć likwidować kopalnie. xd

~PeOwiec (155.133. * .231) 07.11.2023 08:45

O agent 0,49 się odezwał ty se ten wodór sam wdychaj za takie pieniądze on mi nic ni daje ani prądu ani gazu tylko co najwyżej 1autko na nim może jezdic

zxc 07.11.2023 07:46

hehehe