Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Urzędnicy z Rybnika apelują: Odwiedzając cmentarz, szanuj środowisko

Odwiedzając groby w okresie Święta Wszystkich Świętych pamiętajmy nie tylko o bliskich, ale też o środowisku.

Urzędnicy z Rybnika apelują: Odwiedzając cmentarz, szanuj środowiskofreepik.com
Zdjęcie ilustracyjne

Czas Święta Wszystkich Świętych to dni, w których w sposób wyjątkowy okazujemy swoją pamięć zmarłym bliskim. Niestety większość symboli naszej pamięci w krótkim czasie zmienia się w góry odpadów…

Jak podają statystyki na polskich cmentarzach rocznie produkowanych jest nawet 3,1 mln ton śmieci. Aby ograniczyć ilość odpadów, starajmy się tak udekorować groby bliskich, by choć częściowo zmniejszyć późniejszą ilość odpadów:

  • kupujmy znicze z wymiennymi wkładami, które można uzupełniać,
  • wybierajmy bukiety i stroiki z żywych kwiatów lub z suszu,
  • zrezygnujmy ze zniczy ceramicznych i kolorowych,
  • podzielmy się z innymi niezniszczonymi lampionami na wymienne wkłady

Gdzie wyrzucać odpady:

  • pojemnik na odpady zmieszane - np. sztuczne kwiaty, zużyte zapałki, znicze, wypalone wkłady zniczy
  • pojemnik na bioodpady - żywe kwiaty bez ziemi i kamieni nadają się do produkcji kompostu.
  • czerwony pojemnik na elektroodpady lub GPZON - zużyte baterie i wkłady zniczy elektrycznych
  • na wielu cmentarzach są wyznaczone miejsca, w których zamiast wyrzucać, można zostawić znicze, których stan pozwala na wykorzystanie przez kogoś innego – korzystajmy z tych miejsc, dając zniczom „drugie życie”.

Zachęcamy wszystkich posiadaczy pojazdów, mieszkających w pobliżu cmentarzy lub mogących korzystać z komunikacji miejskiej, by w miarę możliwości nie korzystali w tych dniach ze swoich pojazdów. Tym bardziej, że rybnicka komunikacja miejska jest szczególnie przyjazna środowisku.

Przypominamy, że 1 listopada kursować będzie dodatkowa autobusowa linia C, łącząca cmentarz główny z dzielnicami Smolna i Maroko-Nowiny.

Zobacz również:

Rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej

Informacja o zmianach organizacji ruchu w rejonie cmentarzy

źródło: UM Rybnik

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~OlaBoga (146.70. * .179) 01.11.2023 11:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A to jest śmieszne :)
Ludzie nagle w jeden dzień gnają na cmentarz bo "kościół karze", biją się o miejsce parkingowe , i płaczą że są korki.
Niczego się społeczeństwo nie uczy.
No ale ... jak nie odwiedzą członka na cmentarzu w ten dzień to trafią do piekła przecież wiec trzeba!