Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Premier Mateusz Morawiecki w Raciborzu. Przyjechał na budowę dworca, spacerował po Rynku. Ogłosił, że obwodnica Raciborza trafi na rządową listę obwodnic priorytetowych

Na śląskiej, sobotniej trasie kampanii wyborczej Mateusza Morawieckiego znalazł się pobyt w rejonie budowanego w Raciborzu dworca kolejowego. Tu, w sobotę 23 września odbył się briefing prasowy, na którym premier obwieścił, że raciborska obwodnica zachodnia (Płonia-Sudół) zyska dofinansowanie rządowe. Spod dworca premier w asyście polityków prawicy przeszedł ul. Mickiewicza na Rynek i z powrotem. Rozmawiał z mieszkańcami, stawał do zdjęć i rozdawał materiały wyborcze.

Premier Mateusz Morawiecki w Raciborzu. Przyjechał na budowę dworca, spacerował po Rynku. Ogłosił, że obwodnica Raciborza trafi na rządową listę obwodnic priorytetowychma.w
Premier Mateusz Morawiecki w otoczeniu polityków prawicy na Rynku w Raciborzu

Mateusza Morawieckiego przywitali prezydent Dariusz Polowy i wiceminister Paweł Jabłoński. Towarzyszyła im europosłanka Izabela Kloc, poseł Grzegorz Matusiak i kandydat PiS z Rybnika Karol Szymura. W pierwszym rzędzie stanął też burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, któremu towarzyszyła sekretarz Roksana Pytlik. - Przyjechałem tu do pracy, bo mam coś do przekazania premierowi - mówił Macha. Przypomniał, że Mateusz Morawiecki był już u niego w gminie.

Obwodnica trafi na listę priorytetów

Premiera spodziewano się o 14-tej, ale dotarł z godzinnym opóźnieniem. Oczekiwała go liczna i głośna grupa sympatyków PiS. W tym gronie byli m.in. radni powiatowi - Tomasz Kusy, Roman Wałach i Ryszard Frączek. Prezydentowi miasta towarzyszył drugi zastępca - Dominik Konieczny z PiS. Wchodzący na plac przy budowanym dworcu kolejowym premier Morawiecki był witany okrzykami: Mateusz, Mateusz!

Zebranych przywitał wiceminister i kandydat PiS - Paweł Jabłoński. Poinformował, że premier przybył na krótką konferencję prasową.

Mateusz Morawiecki na początek opowiedział o dworcu kolejowym, który będzie jednym z nowoczesnych obiektów z tarasem widokowym. Mówił, że to jeden z 200. dworców - w rządowym programie modernizacji.

Podziękował Pawłowi Jabłońskiemu, którego przedstawił jako jednego z najbliższych swoich współpracowników. Wskazał na dobre kontakty z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym.

Premier oznajmił, że Jabłoński przekazał mu raporty z natężeniem ruchu przez Racibórz.

- Po analizie gwarantuję państwu, że zachodnia obwodnica Raciborza w ciągu Drogi Krajowej 45 wpisana zostanie na listę obwodnic priorytetowych - usłyszeli zebrani i przyjęli to brawami.

Przebieg całej raciborskiej wizyty relacjonowaliśmy przez FB - na żywo.

WIDEO: WIZYTA PREMIERA MORAWIECKIEGO W RACIBORZU

WIDEO: PAWEŁ JABŁOŃSKI O WPISANIU OBWODNICY W RZĄDOWY PROGRAM

Zobowiązanie do wszystkich Polaków

Mateusz Morawiecki mówił też, że przy nowej obwodnicy mają się uwolnić tereny inwestycyjne. - Kiedy Paweł Jabłoński pracował ze mną w Kancelarii Prezesa Ministrów, pracowaliśmy przy programie "cała Polska strefą ekonomiczną". On pokazuje jak przyciągać inwestorów ze świata, ale i krajowych. Ja składam zobowiązanie przed Polakami - że to co udało się tak pięknie zrobić - zredukować bezrobocie do najniższego w historii RP, drugiego najniższego w UE, że będziemy kontynuować to, w oparciu o miasta takie jak Racibórz, które nie mogą ulegać depopulacji, tylko odzyskać swój dawny blask - przekazał premier.

Opowiadał także, że jest w Raciborzu też plan rozwoju mieszkalnictwa, a ponadto okazja, by pielęgnować piastowską historię Raciborza, bo ja sprzyjam powstawaniu Muzeum Piastów, placówki na Zamku. Możliwe jest współprowadzenie jej przez ministerstwo kultury, wsparcie z budżetu. To będzie magnes dla turystów, żeby łączyć historię regionalną z historią Polski - mówił Morawiecki.

Ratunek dla Rafako w obliczu ery inwestycji w energetykę 

Premier przywołał hasło wyborcze Pawła Jabłońskiego: Śląska pracowitość, międzynarodowe doświadczenie. - To pracowity człowiek, jest godz. 1 w nocy, czy 5. rano, on zawsze odpowiada na telefon, ma kreatywne pomysły, do zastosowania dla całego okręgu, tej pięknej ziemi. On się ogromnie się angażuje - zachwalał kandydata PiS.

Premier mówił, że stawia na zrównoważony rozwój, za zabrane mafiom VAT-owskim środki, które rząd daje grupom potrzebującym, seniorom, rodzinom. - To nie są czcze słowa. Te 8 lat, mimo błędów, za które przepraszamy, jakże wiele udało się zrobić. My ratujemy Rafako - doprowadziliśmy do porozumienia z Tauronem. Teraz ta firma, perła przemysłowa, o tak wielkim potencjale inżynierskim, staje przed rządowymi inwestycjami u progu wielkiej ery inwestycji energetycznych w Polsce, przede wszystkim atomowych. Rafako może być częścią tego procesu, ośrodkiem emanacji wiedzy i produkcji dla sektora energetycznego - zapewnił Morawiecki.

Życzył na koniec swego oświadczenia, żeby Polska rozwijała się solidarnie, bo inwestycje widać na liczbach i widać w rzeczywistości.

WIDEO: RADNI Z KLUBU PiS W RADZIE POWIATU KOMENTUJĄ WIZYTĘ PREMIERA

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

68 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 28.09.2023 00:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A na co komu te zadluzone rafako?

~debile_są_wśród_nas (5.184. * .55) 27.09.2023 20:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~PeOwiec1 (5.173. * .109)
I tę kwotę 100 miesięcznie w jakiej rubryce wpisujesz w zeznaniu podatkowym ?
"100 miesięcznie z moich podatków wszystkich" ?

~PeOwiec1 (5.173. * .109) 27.09.2023 20:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wystarczy 100 miesięcznie z moich podatków wszystkich

~debile_są_wśród_nas (5.184. * .55) 27.09.2023 20:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~PeOwiec1 (5.173. * .109)
I tu znowu głupoty piszesz ?
Ile dopłacasz do emerytur ?
Ile dopłacasz do pracowników rafako ?

MichalGR 27.09.2023 20:06
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nigdy wiecej PiS i PO.

~PeOwiec1 (5.173. * .109) 27.09.2023 17:01
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Do tego trola lewackiego kto zaczął ten język nienawiści pamiętasz zarrznac watahę itd zabicie pisowca w Łodzi no chyba nie PiS poatym dobrze prawisz po wyborach będzie duuuuzo drożej bo wygrają lewaki Tuska prąd po 2 złote kWh. Paliwo po 10 zł woda po 10 zł kubik VAT 23procent na wszystko no i praca do śmierci nawet zabiorą emerytury wszystkim aby pracowali na przeloty Tuska między Sopotem a WAWA

MichalGR 27.09.2023 15:45
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nie do Berlina tylko do grobu. Razem ze starym Kaczynskim. Dosc rządów emerytów.

~Tusk_do_Berlina (89.200. * .21) 27.09.2023 15:37
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Nigdy nie zagłosuje na PO już rządzili 8 lat i robili z nami to co im Niemcy kazali albo Putin.

~do_objetwnego_i_jemu_podobnych (193.161. * .11) 27.09.2023 15:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

i ostatnia rzecz objektywny
Wiesz dlaczego tvpis używa tak prymitywnego i chamskiego języka?
Żebyś zrozumiał ten przekaz.
Nie przeszkadza ci to,że traktują cię jak cymbała?
Mi osobiscie to przeszkadza,urąga to mojej inteligencji bo nie dam się tak traktować jak cymbał i to jeszcze za moje ciężko zarobione pieniądze dlatego nie oglądam tego szamba i szczujni
Każdy z opozycji KAŻDY powtarzam pierwsze co zrobi po wyborach to zrówna to z ziemią

~Do_objektywny (193.161. * .11) 27.09.2023 15:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do 0bjektywny
„Apelujemy o nie kupowanie paliwa na zapas” – to oficjalne stanowisko Orlenu
Najpierw obiżyli cenę żebyś objektywny myśalł,że jesteśmy super krajem a teraz kiedy Niemcy,Czesi,Slowacy z karnistrami masowo wykupują benzynę i tracimy strategiczne zapasy co jest działaniem na szkodę spółki ale to tylko do wyborów potem zapłacisz to z nawiązką

Mowili ci w tvpis o tym ???

MichalGR 27.09.2023 11:58
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@~Cymbał (94.254. * .128)
Za glupi jestes, zeby zrozumiec niektore rzeczy. Ale spokojnie, za chwile bedziesz jezdzic samochodem elektrycznym, pic przez papierowa slomke i miec przymocowany korek do butelki. Idealna ta Unia Europejska.

Objektywny 27.09.2023 10:59
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

(45.128.*.148) ... No bo widzisz te wszystkie państwa UNI nie mają tak pracowitej opozycji jaką my mamy .Co myślisz jak by ta opozycja wygrała , to by nom to dali ?????? Na peeeeewno , yno widzisz pewnie bydą zaś chcieli tu trochę za to po gospodarzyć i pomieszać by my byli podlaczkami - nie Polakami ,może pieniądze są ważne ale czy najważniejsze PolskaTutaj ?????????. Jeżeli masz dzieci to pomyśl o ich przyszłości by nie musiały zostać emigrantami albo gorzej uchodźcami za robotą do Niemca , coś mi się przypomniało aaaaa taki coś my już mieli za poprzednich rządów !!!!! Co ty na to - doszło ?????.

~Cymbał (94.254. * .128) 27.09.2023 10:51
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

To po co tu siedzisz trollu ?
Nie pasuje ci unia to do Afryki se wyjedź

MichalGR 27.09.2023 10:40
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@~PolskaTutaj (45.128. * .148)
A wiesz, ze te pieniądze wystarcza raptem na wyplate 13stej emerytury? To nie sa jakies ogromne kwoty jak wielu sobie wyobraza. Od tej Unii to sie najlepiej trzymac z daleka.

~PolskaTutaj (45.128. * .148) 27.09.2023 09:42
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Może jeszcze by się pochwalił gdzie 770 000 000 000 zł z KPO dla Polski ??? Biedaczyna nie dał rady załatwić tego co mają wszystko Państwa Unii i co Nam się należy ...

zimowawiosna 25.09.2023 17:39
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Pewnie za chwile do Chalupek pojedzie brednie opowiadac , ze im amfiteatr wybuduje jak PiS WYGRA.

Don_C 25.09.2023 14:02
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Taki Woś w Rybniczku chwali się na banerach milionami na obwodnicę. U nas na banerach widnieje tylko jako kandydat bo chwalić się nie ma czym. Reszta tych na banerach mogłaby zachwalać dożynki i konsumpcje kołocza.

~PeOwiec1 (94.254. * .219) 25.09.2023 13:22
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do poniżej nawet na banerach jest administrator który zawalił 30 baniek a mogła być choć trochę obwodnica

~zxc77 (87.101. * .55) 25.09.2023 11:06
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

cały powiat wodzisławski zaśmiecony banerami wyborczymi, liczą na nasze głosy, ........a gdzie obwodnica miasta, czy któreś zrobiło cokolwiek? może Glencowa? nawet tu nie zajrzą ,jedynie na kołoczach siedzą ,nie ma wam wstyd!?

MichalGR 25.09.2023 06:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@~hanys_z_rolszułami
Dokladnie to samo zrobil PiS i PO ograniczajac dostep do sluzby zdrowia w czasie pandemii.

MichalGR 25.09.2023 06:37
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@Don_C
Racja, ze nie ma na kogo glosowac i racja, ze wynik Konfederacji bedzie oscylowac w granicach 10%. To dobry znak patrzac na wyniki poprzednich wyborow, bo tendencja jest mocno wzrostowa. A przy poparciu mlodych glownie dla Lewicy i Konfederacji w kolejnych wyborach bedzie jeszcze lepiej. Wyborcy PiSu i PO sa w wieku emerytalnym i czesc z nich nie dozyje kolejnych wyborów. Teraz Konfederacja miala 11 poslow, a bedzie miec miedzy 30-40.

~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48) 25.09.2023 01:37
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Don_C 25.09.2023 01:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@op- w klasie po podstawowej szkole byli ludzie z Syryni i stąd wiem że nazywali to miejsce pieszczotliwie Sardynia. Tak samo jak dyrektor szkoły nam powtarzał że jest koło nas trójmiasto czyli Zawada_Syrynia_Lubomia. Tak się nabijał dla twojej wiadomości. Ps. Wypij za wybory za 9,5 % konfederacji i za to że u nas nie ma na kogo głosować.

MichalGR 24.09.2023 22:29
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~op (91.192. * .86) 24.09.2023 22:12
oceniono 3 razy
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

MichalGR 24.09.2023 22:10
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48) 24.09.2023 21:46
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

MichalGR

Art. 256

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

piszesz że hitler był socjalistą
ale też był faszystą
czyli ty propagujesz faszystowski ustrój
chłopie zastanów się co publicznie piszesz

~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48) 24.09.2023 21:36
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Hitler był socjalistą piszesz
a ile on zabił ludzi ?

MichalGR 24.09.2023 21:25
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

@~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48)
No przecież mowi prawde - Hitler był socjalistą czyli to samo co PiS i PO. Socjalizm to rozdawnictwo. Po ktorym wyrazie tej wypowiedzi sie zgubiłeś?

~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48) 24.09.2023 21:22
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

- Możemy sobie pozwolić na takie żarty, jak nikt inny, ponieważ w przeciwieństwie do wszystkich innych socjalistów w Sejmie nie mamy żadnych wspólnych poglądów z Adolfem Hitlerem - w taki sposób poseł Konfederacji, Dobromir Sośnierz, skomentował w Polsat News zdjęcie, na którym widać jak on i inny poseł Konfederacji, Konrad Berkowicz, wyciągają wyprostowane ręce w sposób, który kojarzy się z nazistowskim pozdrowieniem.
i co ty na to ?

MichalGR 24.09.2023 21:15
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

@op (91.192. * .86)
Wreszcie ktos, kto zna podstawy nurtów. Brawo!
Partia realizujaca socjalizm (glowny nurt idei lewicowej) nie może byc prawicowa.

~op (91.192. * .86) 24.09.2023 21:00
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Raciborz ma swoje,,5 minut'' ktore doskonale wykorzystuje DonC - ,,z Sardyni'' ? nie pij bo jutro trza isc do roboty Redakcja- prawica to Konfederacja , PiS jest partia socjalistyczna

MichalGR 24.09.2023 20:48

@~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48)
Dokladnie! Pis i Po to najwiekszy syf jaki mozna wybrać.

~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48) 24.09.2023 20:43

ludzie czy Wy rozumiecie co pis mówi
jeden duży
"wielkim zagrożeniem jest powrót rządów Prawa i Sprawiedliwości do władzy"
a drugi mały
"mamy więcej Himars - ów niż wyprodukowali "

MichalGR 24.09.2023 20:31
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@majaq29
EkoWystawa to zasluga Pana Wajdy - prosze zweryfikować. :-)

Don_C 24.09.2023 18:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przypominam że Gawędy są z Sardynii a Glenc z Gorzyczek. Szkoda że ich w Racku nie było bo by się podlansowali. A z tych VIP-ów co tam byli to chyba mało kto mieszka w Racku.

majaq29 24.09.2023 17:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Akurat urodziłam się w Pietrowicach Wielkich i choć do PO mi jest daleko, to Gabriela Lenartowicz jest zawsze dobrze widziana w Pietrowicach. A przysłużyła się chociażby organizacją Eko-wystawy czy uruchomieniem Centrum Społeczno-Kulturalnego.

MichalGR 24.09.2023 17:20
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~MQ (83.22. * .62) 24.09.2023 17:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przyjechał, przeczytał o co go Jabłoński prosił, pomylił mu się wschód z zachodem i pojechał dalej. Obok Kaczyńskiego jedyny premier, któremu przed sądem kilka razy udowadniano kłamstwa!

~wstydx2 (46.134. * .113) 24.09.2023 16:37
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A głosowanie na pisowskie miernoty z swd - wstyd podwójny!