Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Edukatorium Juliusz w Rybniku świętuje rok działalności [ZDJĘCIA]

Edukatorium Juliusz w Rybniku świętuje rok działalności. Z tej okazji placówka przygotowała skromne wydarzenie. W sobotę, 16 września można było spotkać się z nauką, historią, medycyną i farmacją za symboliczną złotówkę.

Edukatorium Juliusz w Rybniku świętuje rok działalności [ZDJĘCIA]Dominik Gajda
Zwiedzanie ekspozycji stałej w Edukatorium Juliusz

Rok temu drzwi Edukatorium Juliusz w Rybniku zostały otwarte dla zwiedzających. Ten rok przyniósł wiele nowych doświadczeń, spotkań, ale przede wszystkim pokazał nam, że takie miejsca jak to, są potrzebne i mają sens. W ciągu 12 miesięcy odwiedziło nas ponad 21 tysięcy osób, to 21 tysięcy uśmiechów, wzruszeń, doświadczeń tego, czym jest człowiek i tego, w jaki sposób funkcjonuje. Jesteśmy dla zwiedzających, dla ludzi, statystyki odwiedzin cieszą, bo stanowią odzwierciedlenie, że to, co przygotowaliśmy, to dobra oferta. Dziękujemy, że jesteście z nami – mówił na przedjubileuszowej konferencji dr Wojciech Dominiak, Dyrektor Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku, w strukturach którego funkcjonuje Edukatorium.

Bardzo się cieszę, że mamy na mapie Rybnika instytucję, która upamiętnia niesamowitą postać Juliusza Rogera i odwołuje się do tak bliskiej mu wielokulturowości. Mamy miejsce, które doskonale służy edukacji, oswajaniu z tematem medycyny, w tym pierwszej pomocy. Ten projekt kosztował nas nieco ponad 13 milionów złotych, z czego ponad 5,5 mln złotych stanowiło dofinansowanie. W ciągu roku instytucję odwiedziło ponad 21 tysięcy osób. Jesteśmy zgodnie z planem, a nawet wyprzedzamy założony plan, jeżeli chodzi o założone wskaźniki finansowe. To pokazuje, że jako miasto dobrze planujemy i przewidujemy to, jak instytucja będzie się rozwijać – podkreślał na konferencji Piotr Masłowski, Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.

W ramach urodzinowego wydarzenia, za symboliczną złotówkę, można było zapoznać się ze stałą ofertą i wziąć udział w dodatkowych atrakcjach. Dla zwiedzających udostępniona została wystawa fotografii Krzysztofa Wacławca „Juliusz odnaleziony”, dokumentującą proces rewitalizacji budynku Rafał, w którym obecnie mieści się Edukatorium. Wystąpił Teatr Lalek Marka Żyły, przed obiektem zaparkowały zabytkowe karetki pogotowia. Była również okazja do zrobienia pamiątkowego zdjęcia rocznych dzieci z rodzicami w klimatycznych wnętrzach Edukatorium. Rozstrzygnięto też konkurs na kartkę urodzinową. Nie zabrakło oczywiście urodzinowego tortu.

Edukatorium Juliusz w Rybniku to miejsce, w którym można się spotkać z nauką, historią, medycyną i farmacją. Interaktywna wystawa o charakterze poznawczo-historycznym, rozmieszczona jest na 4 kondygnacjach dawnego szpitala. Poszczególne pomieszczenia wystawiennicze nawiązują wizualnie do współczesnych i dawnych przestrzeni szpitalnych, prezentując oddziały szpitalne i przyporządkowane im tematy. W kolejnym etapie wędrówki widz trafia do szpitalnego archiwum zlokalizowanego na poddaszu, gdzie prezentowana jest historia medycyny i farmacji. Wystawa prezentuje postęp w medycynie i farmacji, który dokonał się od początków XIX wieku do czasów współczesnych. Wyjście z archiwalnej części wystawy prowadzi do strefy relaksu, w której możemy zasięgnąć informacji na temat prowadzenia zdrowego trybu życia, odpowiedniego odżywiania, właściwej higieny czy skutecznego odpoczynku.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].