Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

500 naboi i 14 milionów czyli była dyskoteka Doro zmieni się w strzelnicę i harcówkę

Zakład Karny w Raciborzu zaoszczędzi, bo nie trzeba będzie wysyłać funkcjonariuszy do Jastrzębia-Zdroju, by tam ćwiczyli strzelanie. Zyskają miłośnicy strzelania z Raciborza - bracia kurkowi, LOK, VIS i RSS. Miejsce znajdą harcerze z ZHR, bo na piętrze planuje się dla nich harcówkę. O tym wszystkim poinformowano w raciborskim więzieniu przy podpisaniu umowy z wykonawcą inwestycji - budowy nowoczesnej strzelnicy.

500 naboi i 14 milionów czyli była dyskoteka Doro zmieni się w strzelnicę i harcówkę
Dyrektor Zakładu Karnego Grzegorz Skowronek podpisuje umowę z wykonawcą budowy strzelnicy z firmy Invest Bud Patrykiem Moszkiem. Obok wiceminister i poseł Michał Woś oraz dyrektor okręgu SW Maciej Konior

Materiał wideo:

Była dyskoteka Doro działająca jeszcze ponad dwie dekady temu, później m.in. siedziba zespołów Aldony Krupy-Gawron stanie się najnowocześniejszą w Polsce strzelnicą dla służby więziennej.

Kto w służbie, ten strzela

Podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji publicznej określono 17 lipca jako ważne wydarzenie dla służby więziennej. Dyrektor zakładu karnego por. Grzegorz Skowronek i szef okręgowy SW płk Maciej Konior zaprosili do więzienia dziennikarzy. Pojawił się również wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

WIDEO: PORUCZNIK GRZEGORZ SKOWRONEK SZEF ZAKŁADU KARNEGO W RACIBORZU

Ten przypomniał, że jeszcze do 2015 roku trening strzelecki w więzieniu polegał na oddaniu rocznie zaledwie 5. strzałów. - Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości wzmocnienia bezpieczeństwa państwa i kto pełni służbę, kto należy do formacji mundurowej, musi nie tylko umieć strzelać, ale robić to jak najlepiej - mówił Woś. Dlatego aktualne wymogi wobec funkcjonariuszy to 500 strzałów (dla działu ochrony).

Inwestycja kosztuje 14 mln zł

Strzelnica umożliwi symulację napadu na konwój z więźniem, do pomieszczenia będzie mógł wjechać samochód. Umożliwi też trening strzelecki w promieniu 180 stopni i ćwiczenia z karabinu snajperskiego, z ekranem przechwytującym nabój i wskazaniem celu w odległości do 1,5 km.

Jak zapowiadają w zakładzie karnym, ma to być miejsce otwarte, do wykorzystywana dla tych, co chcą ćwiczyć strzelectwo.

Lokalizację w przebudowanym obiekcie znajdzie też miejsce do realizacji programów resocjalizacji i terapeutycznych.

WIDEO: PATRYK MOSZEK Z FIRMY INVEST BUD Z POKRZYWNICY O BUDOWIE STRZELNICY

Inwestycję wyceniono na 14 mln zł, bo byłe Doro czeka porządny remont całego budynku oraz zmiana funkcji pierwszego piętra.

Tam ma się mieścić centrum współpracy więzienia z lokalną społecznością. Zaproszono już Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, który znajdzie tam swoje miejsce.

Budowa na dwa lata

Zaplanowano formułę "zaprojektuj-wybuduj". Teraz powstanie dokumentacja. Prace powinny ruszyć jesienią. W ciągu około dwóch lat strzelnica powinna być gotowa.

Wykonawcą jest firma Invest Bud z Pokrzywnicy doświadczona w projektach publicznych, choć strzelnicę będzie budowała po raz pierwszy.

WIDEO: WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI MICHAŁ WOŚ SAM STRZELA I MA BROŃ

"Sponsorem" tego przedsięwzięcia, jak podał wiceminister Woś, są w dużej mierze sami osadzeni, ci, którzy pracują w trakcie odsiadywania wyroku. 50% ich zarobków trafia do Funduszu Aktywizacji Zawodowej. Z tego źródła pochodzi część środków na inwestycję. Polityk z Raciborza przypomniał, że przed 2015 pracowało w więzieniach ok. 30% osadzonych, a teraz nawet 96% i okręg śląski wyróżnia się pod tym względem.

Żeby strzelać, muszą wyjeżdżać

- Zyskamy bezpośredni dostęp do nowoczesnej strzelnicy. Nasz dział ochrony musi oddawać po 500 strzałów rocznie, a w innych działach ten wymóg wynosi 125 strzałów. Zaoszczędzimy nadgodziny dla funkcjonariuszy, którzy teraz jeżdżą na trening strzelecki do Jastrzębia-Zdroju. W nowej strzelnicy trening odbędzie się w toku służby - wyjaśnił por. Grzegorz Skowronek.

W planie jest szkolenie strzeleckie harcerzy ZHR i współpraca z innymi służbami mundurowymi, w tym - strażakami. - Wzięli udział w naszym pikniku i bardzo im się spodobało. Na co dzień, jeśli mają do czynienia ze strzelaniem to z "broni" na wodę - uśmiechnął się szef zakładu karnego w Raciborzu.

WIDEO: GRZEGORZ IWANECZKO O PASJI STRZELECKIEJ - RTSK VIS

Oprócz tego, że posłuży szkoleniu funkcjonariuszy, to nowy obiekt w raciborskim kompleksie więziennym będzie spełniał wszystkie aktualne normy związków sportowych. Mówi się już o zawodach strzeleckich i stałej obecności w strzelnicy miłośników tego sportu - m.in. braciach kurkowych czy członkach VIS-u i LOK-u.

Ludzie

Maciej Konior

Dyrektor Okręgowy Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].