Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Posłanka Lenartowicz na sesji powiatowej: powiat traci setki milionów złotych, trzeba wiedzieć komu za to dziękować

Polityk Platformy Obywatelskiej wystąpiła na majowym posiedzeniu Rady Powiatu Raciborskiego. Ostrzegała, że do samorządu przyjdą przedsiębiorcy domagający się zapłaty za wykonane inwestycje. - Rozłożycie wtedy ręce, bo pieniędzy unijnych może nie być - stwierdziła. 

Posłanka Lenartowicz na sesji powiatowej: powiat traci setki milionów złotych, trzeba wiedzieć komu za to dziękować
Gabriela Lenartowicz na sesji powiatowej w maju

Gabriela Lenartowicz wystąpiła po przemowie starosty otwierającej sesję. Podziwiała program inwestycyjny powiatu i działania promocyjne ziemi raciborskiej, podkreślając, że duże działania drogowe są oparte na refinansowaniu z Unii Europejskiej, z Krajowego Planu Odubowy czy Funduszu Spójności i nie tylko. 

- Obecne umowy, jakie zawiera Powiat i inne samorządy opiewają na około 400 mln zł. Są prefinansowane z Polskiego Fundusz Rozwoju i środki te powinny wrócić do Powiatu. Czekają was pożyczki, obligacje, jak nie będzie tego refinansowania. Tak samo jak Narodowy Program Odbudowy Dróg Lokalnych. Dziękujmy naszym obywatelom, bo to naród się składa na te inwestycje, przez coraz wyższe ceny. To narodowi należą się podziękowania i jednocześnie wyrazy współczucia. Panuje inflacja, koszty ponoszą ci najmniej zamożni. W ubiegłym tygodniu w Polsce były najwyższe ceny energii elektrycznej, wyższe o 65% niż u bogatych Niemców. Mamy też drogie paliwo, a cena paliw przekłada się na wszystkie ceny. Orlen dzięki tej polityce osiągnął rekordowe zyski - 21 mld zł z naszych kieszeni. A w 2020 roku osiągnął zysk tylko 86 mln zł - oznajmiła pani poseł.

Podała także, że z KPO na inwestycje planowano 36 mld euro dla Polski co daje na powiat kwotę 95 mln euro czyli 428 mln zł. Po ostatnim uzupełnieniu KPO do poziomu 56 mld euro, ta kwota rośnie do 691 mln zł na Powiat.

- Komu mamy podziękować za to, że tych pieniędzy nie ma? I nie będzie. Nie tylko przez podpis prezydenta RP, całkowicie poza normami cywilizowanych państw prawa. Bo czas na wydatkowanie KPO jest krótki, a wciąż nie ma tych środków.

Przysłuchujący się posłance radny Franciszek Marcol z PiS rzucił: a może tak coś o naszym powiecie?

Lenartowicz nie zareagowała na uwagę, tylko poleciła radnym sprawdzić głosowanie sejmowe i dowiedzieć się kto z posłów ziemi raciborskiej zabrał Powiatowi 691 mln zł. Dodała, że podobnie jest ze środkami z Funduszu Spójności, gdzie Powiat straci 892 mln zł.

- Pewnego dnia wykonawcy waszych projektów przyjdą do was po pieniądze, a jak nie będzie refinansowania, to rozłożycie ręce. To nie są sympatyczne informacje, ale trzeba wiedzieć komu za to dziękować. Kto i czyje interesy reprezentuje. Państwa prace, zaangażowanie, starania, mogą zostać rozmienione nie na drobne, a na pożyczone pieniądze - podkreśliła posłanka.

Powiedziała też, że powiatowi trzeba więcej mieszkań, a mniej cel. - Jaka jest największa inwestycja w Raciborzu? W więzienie. Czy jest sensowna? Finansowana jest z kieszeni tych biednych ludzi, co płacą więcej za prąd, za paliwo, u piekarza. A fundusz modernizacyjny na więziennictwo? Funkcjonariuszy nie można tam z łapanki przyciągnąć. Więcej się wydaje niż na straż pożarną! A kto bardziej dba o wasze bezpieczeństwo? - pytała posłanka.

Poruszyła jeszcze wątek “kłamstw rozszerzanych”. - O tym, że kiedy byliśmy u władzy, to ja rzekomo nic dla Śląska nie przyciągnęłam, a tymczasem moje starania oparte były na środkach europejskich i kwocie 4,5 mld zł dla Śląska z RPO. Osobiście to negocjowałam i te środki były realne, nie na czekach, na bilbordach. Było je widać w wielu projektach. Nigdy nie ośmieliłam się powiedzieć, że coś się stało za moją zasługą. To działalność beneficjantów tych projektów decydowała o pozyskaniu tych pieniędzy - podsumowała G. Lenartowicz. Odniosła się w ten sposób do opinii, jakimi posługuje się medialnie poseł Michał Woś porównując czas rządów koalicji PO-PSL i kadencje Zjednoczonej Prawicy.


Nieoczekiwanie wykonano połączenie wideo z posłem Michałem Wosiem, który odniósł się do słów Lenartowicz. Powiedział, że śledzi posiedzenie i uznał, że musi zareagować, dlatego skontaktował się z przewodniczącym rady Adamem Wajdą. - Konieczne jest sprostowanie tego co powiedziała pani poseł. Niech polityczny spór toczy się w Warszawie, ale ta wypowiedź chyba w ramach frustracji, wymaga powiedzenia, jakie są fakty. Chodzi o mieszkania w Raciborzu, które powstają za rządowe środki nie tylko przy więzieniu. Te na bloki przy zakładzie karnym, nie są zabrane podatnikom. Muszę mocno podkreślić, że finansują je osadzeni ze składki odprowadzanej przez więźniów na fundusz, to kwota 20 mln zł - podał M. Woś.

Poseł i wiceminister Michał Woś połączył się on-line z radą powiatu

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~QUŃkarino (185.216. * .237) 31.05.2023 12:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co POsłanka załatwiła dla Raciborza i powiatu ? Konkretnie przez te lata zasiadania w sejmie . Co do komisji to tylko człowiek mający coś za skórą boi się przed nią stanąć . Jak się nic złego w życiu nie zrobiło przeciwko własnemu państwu to nie ma się czego obawiać .Zresztą jest możliwość odwołania po przez sąd. Tak więc program PO to dalej 8 gwiazdek dla niepiśmiennych z dzikiego zachodu/stepu i wyzywanie od patologii :(( Smutne to i tragiczne

~wtf (46.223. * .109) 31.05.2023 11:18
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Tonąca brzydko się chwyta!
Ale bajka o tym, że złodzieje przejęli w Raciborzu finansowanie budownictwa mieszkaniowego, to niezły kolejny wyczyn naszego ministerialnego ogarniacza.

~POiPiSosceptyk (87.140. * .67) 31.05.2023 09:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nie jestem fanem Lenartowicz ani szajki z PO, ale zastanawia co ten Woś bredzi o składce osadzonych? Przecież to osadzeni się nie składają na to z własnego portfela! Inna sprawa, że modernizacja więzień i ich infrastruktury jest potrzebna. Widzi to też Szajka z PiS i może podnoszą dlatego komfort więzień, bo za niedługo sami do nich trafią?

Adalbert 31.05.2023 08:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A ja się w dalszym ciągu pytam Kosel - Lenartowicz co zrobiłaś dla miasta i regionu, nic kompletnie nic. Działalność p. Wosia widać na każdym kroku

~tadeuszz (146.70. * .130) 30.05.2023 20:52
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Brawo pani Gabrysiu
mamy dość pisowskich nierządów
właśnie sobie wbili gwóźdź do trumny tą żałosną komisją
na jesień będzie "sztandar pisu wyprowadzić !!!"

~MariaL (31.0. * .206) 30.05.2023 20:44
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Pani poseł Lenartowicz brawa za mówienie jak jest!!!!!

~Laracroft86 (178.219. * .19) 30.05.2023 20:42
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Świetne wystąpienie pani Gabrysiu! Tych wosiowych kłamstw, półprawd i nieprawd juz słychać nie można. Dobrze że ma Pani możliwość je obnażać publicznie. Brawo! Ma Pani głos moj o mojej rodziny. Jesienią pogonimy ten bur**l

~Rorry (5.173. * .23) 30.05.2023 19:22
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Lenartowicz krótko pisząc: zaorana.

~Nareszcie (185.232. * .18) 30.05.2023 18:03
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

To właśnie pokazuje, że pis się kończy i wszystkim wychodzi bokiem te "ich" nierządy

~FranzPosypkaZDomuKołocz (46.134. * .6) 30.05.2023 17:18
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Kapowanie widzę jak za dawnych czasów. Pewno Franz zadzwonił, albo napisał do Michałka ze skargą, że prawdę mówią o PiSie i już w trymiga łączenie. Żal.pl takiego buca.