Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik ma Młodzieżowy Dom Kultury jak z marzeń. Kosztował ponad 9,5 mln złotych

Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku już w nowym miejscu. We wtorek, 30 maja, uroczyście otwarto nową siedzibę tej placówki.

Rybnik ma Młodzieżowy Dom Kultury jak z marzeń. Kosztował ponad 9,5 mln złotych
Tak obiekt prezentuje się z zewnątrz (fot. M. Koczy)

Nowy rozdział 

Rybnicki Młodzieżowy Dom Kultury (MDK) uroczyście ogłosił przeprowadzkę do nowej siedziby, otwierając tym samym nowy rozdział w swojej działalności. Przeniesienie MDK do nowoczesnego i przestronnego obiektu stanowi krok milowy w misji wspierania kreatywności, edukacji i rozwoju młodych talentów.

- Nowa siedziba oferuje nam nie tylko większą przestrzeń, ale także nowe możliwości organizacji różnorodnych zajęć i wydarzeń. Jesteśmy przekonani, że nowe miejsce pobudzi naszą twórczość, umożliwi rozwinięcie naszych inicjatyw oraz przyciągnie jeszcze większą liczbę młodych talentów. Będziemy kontynuować naszą misję dostarczania wysokiej jakości zajęć artystycznych, edukacyjnych i kulturalnych, inspirować i wpływać na życie młodzieży w mieście - zaznacza Barbara Zielińska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

Była Szkoła Życia, jest MDK 

Na potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury przebudowany został budynek przy ul. ks. H. Jośki, w którym wcześniej funkcjonował Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny czyli tzw. „Szkoła Życia”. Inwestycja była odpowiedzią na istniejący od lat problem braku miejsca do realizacji przez Młodzieżowy Dom Kultury bogatej oferty bezpłatnych zajęć pozaszkolnych w zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa czy integracji europejskiej.

Prace prowadzone były od września 2021 roku przez wybrane w przetargu konsorcjum firm: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman (lider) oraz DGW Sp. z o.o. i BUDINŻ PB Sp. z o.o., Sp. komandytowa (partnerzy). Całkowity koszt rozbudowy i przebudowy budynku Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury wyniósł 9.580199,87 zł w tym: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych: 9.077.146.42 zł, budżet Miasta: 503.053,45 zł.

Oczekiwana inwestycja 

- Nowa siedziba Młodzieżowego Domu Kultury to długo oczekiwana inwestycja, która wzbogaci nasze miasto i stworzy nowe możliwości dla młodych mieszkańców. Ten nowoczesny i funkcjonalny budynek będzie miejscem, w którym młodzież w komfortowych warunkach będzie miała szansę rozwijać swoje talenty, pasje i zainteresowania w różnych dziedzinach. Młodzi ludzie będą mogli także uczestniczyć w warsztatach, koncertach, wystawach i spotkaniach, które umożliwią im zdobycie nowych doświadczeń i nawiązanie wartościowych relacji z innymi młodymi twórcami. Będzie to również przestrzeń, która zachęci do twórczego myślenia, aktywności społecznej i dialogu kulturalnego - podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Nowa siedziba MDK, której architektura wpisuje się w istniejące otoczenie osiedla Nowiny, ma szereg nowoczesnych i funkcjonalnych dla placówki kultury rozwiązań. W budynku jest wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób. Są również: warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie (na parterze budynku). Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, a na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną są trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku jest też miejsce na ciemnię fotograficzną, dwie sale taneczne z szatniami oraz węzłami sanitarnymi i magazyny kostiumów. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Przeprowadzono też prace remontowe na drodze dojazdowej do nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury. Inwestycja obejmuje też parking i chodnik wokół budynku ze sceną i miejscem plenerów artystycznych.

Zaskakujący efekt 

- Od początku pomysłu budowy nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury wspierałem działania dyrektor Barbary Zielińskiej i jej wspaniałego zespołu instruktorów i pracowników. Gdy w 2019 roku uczestniczyłem w pierwszym spotkaniu dyrekcji MDK-u z firmą z Opola, która wygrała przetarg na wykonanie projektu, nie spodziewałem się, że efekt końcowy będzie tak znakomity. Dzisiaj z satysfakcją mogę stwierdzić, że realizacja projektu jest zachwycająca. Jestem dumny, że w dzielnicy Maroko-Nowiny powstał nowoczesny obiekt oświatowy, który daje jeszcze większe możliwości w zakresie rozwijania pasji i talentów młodych rybniczan - mówi Marek Florczyk, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Rybnika.

- Dzisiaj po 38 latach otwieramy nową siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury. To wyjątkowe miejsce na mapie Rybnika, które rozwija talenty i pasje naszej młodzieży. Gratuluje wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu. Nowa siedziba MDK to tak naprawdę inwestycja w nasze dzieci, a to najlepsza inwestycja, jaką można sobie wyobrazić - dodaje Radny Miasta Rybnika Radosław Knesz.

Pokazali to, co najlepsze 

Podczas uroczystości zaproszonym gościom Młodzieżowy Dom Kultury zaprezentowano w pełnej krasie. Nie zabrakło również programu artystycznego przygotowanego przez instruktorów MDK-u.

źródło: UM Rybnik, oprac. (d)

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Radosław Knesz

Radny Miasta Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Arteks 31.05.2023 19:25

To już 6 dom kultury w Rybniku. Mądre miasta inwestują w kulturę i w młodzież!