Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik oszczędza na basenach. Na Rudzie popływamy później niż zwykle, dwie inne pływalnie w wakacje będą zamknięte

Oszczędności, jak tłumaczą w rybnickim magistracie, wymuszają zmiany w funkcjonowaniu ośrodka „Ruda” oraz pływalni krytych: zarówno „Yntki” jak i boguszowickiego „Akwarium”.

Rybnik oszczędza na basenach. Na Rudzie popływamy później niż zwykle, dwie inne pływalnie w wakacje będą zamknięte
Ruda później, wakacje bez Yntki i Akwarium (fot. arch. Nowiny.pl)

Obie kryte pływalnie, zarządzane przez rybnicki MOSiR, będą nieczynne przez wakacje, od 24 czerwca do 31 sierpnia. Zaś „Ruda” ruszy tuż po zakończeniu roku szkolnego. - Zmiany związane są z wprowadzeniem oszczędności, a wymuszone zostały głównie przez podwyżki kosztów związanych ze źródłami ciepła oraz realizacją inwestycji remontowych. Oprócz podwyżek cen mediów, w zbilansowaniu całości nie pomagały także wyższe ceny za wszystkie usługi zewnętrzne - tłumaczą w magistracie.

O co chodzi?

- Jeżeli chodzi o „Yntkę”, to w tym obiekcie przeprowadzony zostanie niezbędny remont i potrwa on 2 miesiące. Będzie przeprowadzony w lipcu i sierpniu, ponieważ w tych miesiącach frekwencja jest najmniejsza. Podobnie będzie na pływalni „Akwarium”, z której ratownicy, na okres wakacji, zostaną przeniesieni na inne kąpieliska. To również da nam wymierne oszczędności - informuje Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u. - Takie działania były planowane już podczas konstruowania budżetu na bieżący rok - dodaje.

W roku ubiegłym pływalnia „Yntka”, od 10 lipca do końca sierpnia, była nieczynna z powodu przerwy technologicznej. W pierwszych dniach lipca pływalnię odwiedziło 580 osób, w miesiącach niewakacyjnych jest ich ok. 6 tysięcy miesięcznie.

Na pływalni „Akwarium” w miesiącach wiosennych i jesiennych sprzedaje się od 8 do 10 tys. wejściówek miesięcznie, w wakacje łącznie sprzedanych biletów było ok. 5,5 tys. - Trzeba również dodać, że w wakacje nie ma na pływalniach szkół. Dlatego przerwy technologiczne czy remonty są planowane właśnie na lipiec i sierpień - zaznacza dyrektor MOSiR-u.

Prognozowane oszczędności wynikające z zamknięcia w lipcu i sierpniu pływalni „Akwarium” to blisko 200 tys. zł. Z kolei zamknięcie „Yntki” zostawi w budżecie MOSiR-u ok. 150 tys. zł.

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na MOSiR-owych pływalniach, będą w miesiącach wakacyjnych świadczyć swoje usługi na „Rudzie” oraz na kąpieliskach w Rybniku-Kamieniu i na Pniowcu, a także na basenie otwartym w dzielnicy Chwałowice. Dzięki temu mniej ratowników zatrudnionych zostanie na umowy zlecenia.

„Ruda” na wakacje

Z powodu szukania oszczędności, później niż zwykle zostanie uruchomione największe rybnickie kąpielisko - czyli popularna „Ruda”. W tym sezonie będzie można z niej korzystać od 23 czerwca, czyli od początku wakacji.

- Zdajemy sobie sprawę, że takie rozwiązania nie są idealne dla rybniczan. Ekonomia jest jednak bezlitosna. Jeżeli tylko sytuacja finansowa ulegnie zmianie i będzie możliwość zwiększenia nakładów na utrzymanie i funkcjonowanie poszczególnych obiektów, będziemy starali się znaleźć rozwiązania jak najmniej uciążliwe dla naszych klientów. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za wszelkie niedogodności - dodaje Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u.

źródło: UM Rybnik, oprac. (d)

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Znajomek (46.204. * .204) 25.05.2023 10:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Grazyna95
Ale szpital na Gliwickiej masz otwarty.
Tam takie trolle mogą spedzać wakacje.

~Grażyna95 (5.173. * .20) 25.05.2023 09:40
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

No ale jak to ??? Basen nieczynny ????
Mi się należy basen bo nie pracuje i muszę coś z moimi bombelkami robić samo 800+ sprawy nie załatwia poza tym to mało bym godnie wychowała polskich obywateli.
Prezes obiecał mi dobrobyt (nawet bez pracy) ,w tvp opowiadają że Niemcy nam wszystkiego zazdroszaczą w wy chcecie mi basen zamknąć???
Mój kevin i dzesika muszą się gdzieś pluskać podczas gdy ja z moim mężem Januszem będziemy surfować po internecie wyszukując kolejne dodatki które nam się należą za wychowanie godne naszych bombelkow.