Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Brzeźnica ma plac zabaw i altanę. Niedługo wzbogaci się o świetlicę wiejską, której tak bardzo brakuje [ZDJĘCIA]

Oficjalnie od piątku 5 maja mieszkańcy Brzeźnicy (gm. Rudnik) cieszą się z nowego placu zabaw i altany wiejskiej. Inwestycję zrealizowano na boisku za wiejskim przedszkolem.

Brzeźnica ma plac zabaw i altanę. Niedługo wzbogaci się o świetlicę wiejską, której tak bardzo brakuje [ZDJĘCIA]
Realizacji podjęto się w ramach marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej

To było symboliczne przecięcie wstęgi, bo teren przez urzędników został odebrany na przełomie jesieni i zimy 2022 roku. Wówczas jednak zadecydowano, żeby otwarcie zrobić wtedy, gdy temperatura na zewnątrz bardziej będzie sprzyjała rekreacji.

Wydarzenie rozpoczęło się od poświęcenia terenu przez proboszcza łubowickiej parafii, do której należy wioska. Ks. Andrzeja Styrę udzielił również dyspensy od piątkowego postu z tej okazji. Następnie grono osób zaangażowanych w powstanie nowego miejsca przecinało wstęgę, którą zawieszono między filarami nowej wiaty.

W ramach atrakcji można było upiec kiełbaskę na ognisku, wziąć udział w zabawach dla dzieci oraz skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy. Była to też pierwsza publiczna inicjatywa gospodyń z Brzeźnicy.

- Budowa nowego placu zabaw wraz z wiejską wiatą to wydarzenie wyjątkowe - mówi sołtys Krzysztof Bajerski.

Pieniądze na inwestycję zostały pozyskane w ramach marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Sołtys zaznacza, że fundusz ten nie ma długiego czasu finansowania. Ale, jak dodaje, dzięki dużej elastyczności dwóch lokalnych firm – MyKids, Stolarstwo Jegliczka oraz przy wsparciu Urzędu Gminy Rudnik wraz z ogromnym zaangażowaniem społeczności lokalnej udało się w ciągu niecałych 3 miesięcy wybudować nowy plac zabaw. - W ramach inwestycji trzeba było wykonać prace ziemne wraz z niwelacją terenu, przygotować grunt pod kostkę brukową, ułożyć nową kostkę, wybudować wiatę wraz postawić urządzeniami placu zabaw, zasypać teren piaskiem i zaaranżować zieleń wokół – to wszystko w budżecie poniżej 90 tys. złotych - wylicza.

Krzysztof Bajerski uznaje, że największe brawa należą się mieszkańcom wsi Brzeźnica, którzy w ramach swojego wolnego czasu poświęcili większość jesiennych weekendów na to, żeby budować nowe miejsce spotkań dla siebie i swoich dzieci. - Ogromne znaczenie miała również pomoc wymienionych firm i Urzędu Gminy Rudnik - podkreśla.

Nowy plac zabaw jest pierwszym etapem zagospodarowania na nowo centrum wioski. Już niedługo rusza remont przedszkola, w ramach którego przewidziano wydzielenie przestrzeni na świetlicę wiejską.

- Jest to bardzo ważny aspekt w budowaniu więzi społecznych na tym terenie. Brzeźnica jest obecnie trzecią pod względem liczebności miejscowością w Gminie Rudnik, a mimo to nie ma świetlicy wiejskiej, w której można byłoby aranżować życie społeczno-kulturalne - puentuje sołtys.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rudy1O2 (46.171. * .33) 27.06.2023 13:52

Super robota z tym placem zabaw. Dobry sołtys potrafi zintegrować mieszkańców, brawo!