Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Parlamentarzyści i radni PiS sprawdzają inwestycje z Polskiego Ładu w powiecie wodzisławskim [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Pszowie przed budynkiem byłej łaźni kobiecej kopalni Anna odbyła się briefing prasowy, dotyczący inwestycji realizowanych w powiecie wodzisławskim ze środków z Polskiego Ładu. Parlamentarzyści PiS poseł Adam Gawęda, senator Ewa Gawęda oraz radni powiatu Ryszard Zalewski i Janusz Ballarin i radny Wodzisławia Roman Kapciak, zapowiedzieli objazd trwających inwestycji.

Parlamentarzyści i radni PiS sprawdzają inwestycje z Polskiego Ładu w powiecie wodzisławskim [WIDEO, ZDJĘCIA]
Remont budynku łaźni w Pszowie to jedna z inwestycji z Polskiego Ładu, realizowana na terenie powiatu wodzisławskiego.

Parlamentarzyści i radni PiS sprawdzają inwestycje z Polskiego Ładu w powiecie wodzisławskim [WIDEO, ZDJĘCIA] 

Briefing prasowy nieprzypadkowo odbył się przy budynkach byłej kopalni Anna. Właśnie była łaźnia kobieca przekształca się obecnie w bibliotekę. Trwają prace odbiorowe obiektu, a niebawem rozpocznie się drugi etap inwestycji - wykończenie wnętrz i wyposażenie obiektu, w którym znajdzie miejsce biblioteka oraz ośrodek pomocy społecznej. 

- Obiekt jest pozostałością po nieczynnej już kopalni Anna, która przez 180 lat funkcjonowała na ziemi pszowskiej - powiedział poseł Adam Gawęda. - Dziś jesteśmy tu, aby dokonać przeglądu wszystkich inwestycji, realizowanych z udziałem środków z budżetu państwa, aby wspomóc miasta, które były w najtrudniejszej sytuacji - utraciły swoją żywicielkę, największy zakład. Kiedy ja zaczynałem tutaj pracę, kopalnia zatrudniała około 4000 osób. Dziś te obiekty będą miały nową funkcję, społeczno-kulturalną - podkreślił Gawęda. 

- Pierwszy etap został zakończony. Dzisiaj mamy obiekt gotowy zewnętrznie oraz wieżę widokową, która w przyszłości zostanie udostępniona mieszkańcom. Tutaj znajdzie swoją siedzibę biblioteka oraz ośrodek pomocy społecznej. Koszt tej inwestycji w pierwszym etapie wyniósł 5,5 mln zł. Wszystko udało się zakończyć w terminie - zaznaczyl Piotr Kowol, zastępca burmistrza miasta Pszów. 

Z wieży widokowej, po pokonaniu ponad 130 schodków, na wysokości 24 m rozlega się piękny widok na Pszów i Krzyżkowice. 

Parlamentarzyści i radni PiS obejrzeli w sobotnie przedpołudnie nie tylko obiekty po kopalni Anna, ale także drogę powiatową z Pszowa do Syryni, gdzie realizowana jest inwestycja z Polskiego Ładu dla powiatu, także prace na osiedlu Grunwaldzkim w Pszowie oraz wodzisławski Balaton. 

- W większości inwestycji 85 proc. środków to pieniądze z budżetu państwa. Wielu samorządów bez tych środków nie byłoby stać na takie inwestycje - powiedziała senator Ewa Gawęda

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Senator RP

Ryszard Zalewski

Radny Powiatu Wodzisławskiego

53 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~CXZ (46.204. * .43) 22.03.2023 01:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#zxc- PiS ci powie że to oni nie likwidowali KWK 1 Maja. To zrobił idol Kiecy niejaki Buzek.

cocolino 22.03.2023 01:36

@zxc Można zrobić stację KDP na linii Katowice-Ostrawa oraz regionalnej Wodzisław-Jastrzębie i zrobić trochę miejsc pracy przez to a zarazem lepiej skomunikować cały subregion. z reszta Polski i Europy.

zxc 21.03.2023 14:22

Może tak zdjęcie sobie zrobią (w tym ten spec od górnictwa pan Adam) na KWK 1 Maja od 22 lat nie zagospodarowanej, więcej tutaj w artykule Nowin pt: "Donald Tusk na terenie byłej KWK 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim"

Jakoś pomysłu na inwestycję na KWK 1 Maja pana rząd nie ma? Pan spec od górnictwa również. Tereny w ruinie od lat. Oto cały pis.

zxc 21.03.2023 13:19

dziś wizyta Tuska ośmieszyła "dobrą zmianę", która od 8 lat nie ma pomysłu na tereny zlikwidowanej kopalni KWK 1 Maja. Nie mają pomysłu co tam zrobić ale miastu nawet za darmo tego nie oddają np. z dodatkowymi drogami czy przygotowaną siecią infrastruktury. I tak od 2001 r. ten teren czeka i czeka, chyba najdłużej niezagospodarowane miejsce po kopalni w Polsce - 22 lata w tym 8+4 rządów PiS.

aus 21.03.2023 08:06
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

~tłoczek (188.137. * .64) nie ma korków w Wodzisławiu? może ten tłoczek w głowę cię uderzył i nie widzisz? Przejedź się około 15.00 Jastrzębską, Radlińską, Pszowską, Armii Krajowej, 26 Marca czy nawet Wałową to zobaczysz.

Don_C 20.03.2023 22:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@tłoczek- przypuszczam ze takie wiochmenskie rozumowanie siedzi tez w glowach posłów. Po co nam obwodnica jak jest w Rybniczku w Zorach w Racku. Gawędy otwierali zreszta obwodnicę Racka. Posłanka Glenc ostatnio w rybniczku byla jak dostali dotacje na kolejny odcinek . Taki administrator to go juz całkiem wali obwodnica. Ale przyjdą żebrać na jesien o glosy. Jak jeden dostana odpowiedź - wypier* do rybniczka po głosy tam wasz elektorat!

~Zalpl (46.204. * .122) 20.03.2023 21:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

#tloczek- ty to jednak dzban jesteś. A na co komu twoje tory zasrane?

~tłoczek (188.137. * .64) 20.03.2023 19:59
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

@aus ty ciągle o tych obwodnicach... ale one były potrzebne w Rybniku, Raciborzu bo tam autentycznie tworzyły się gigantyczne korki, trzeba było stworzyć jakieś alternatywy dla tranzytu. W Pszowie, Wodzisławiu, Rydułtowach mimo wzrostu ilości aut - nie żadnych problemów z przejezdnością. Obecne drogi są wystarczające. Co nie znaczy, że nie ma potrzeby walki o inne rzeczy. Np. Wodzisław mógłby się upomnąć o obiecany zakład karny, o budowę drugiego toru do Chałupek, o środki na likwidację wszystkich kopciuchów w centrum miasta. Pszów mógłby np. zabiegać o stworzenie na terenie kopalni jakieś strefy przemysłowej.

aus 20.03.2023 13:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@cocolino ale co z tą DGP? Dalej Kieca i jego "zespół" ją projektują? Ileż można? DGP powinna powstać jak najszybciej a co najmniej odcinek DGP od Bogumińskiej do Czyżowickiej i do Olszyny-Młodzieżowej powinien być po 2 pasy w każdą stronę 2x2. Sama ulica Olszyny też musi być w okolicy fabryki poszerzona o pasy dla ruchu do i z fabryki.

cocolino 20.03.2023 12:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Może warto pomyśleć o dużo lepszym przebiegu DGP wschód zachód z wpięciem bezkolizyjnym z A1 na słynnym moście w Mszanie.
tiny.pl/w8lb2

Objektywny 20.03.2023 12:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

mhl999 ...Jeżeli potrafisz lepiej coś zrobić dla mieszkańców , to co , czy kto ci w tym broni by tego nie robić ??? Wiesz dlaczego jest tak ważne nieprzekraczanie pewnych granic , kiedy ty zrozumiesz co jest stosowne a co niedopuszczalne ? .Nikt nie zasługuje na brak szacunku brak szacunku z twojej strony do innych może odwrócić się w twoim kierunku i mocno w ciebie uderzyć .Często zgadzałem się z twoimi komentarzami , aż do dzisiaj ....

cocolino 20.03.2023 10:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ogólnie władza samorządowa i parlamentarzyści z SWD to dno zamiast przeć za pociągnięciem szybkiej kolei przez Wodzisław Wilchwy wraz z kolejowym połączeniem Wodzisław-Jastrzębie przez co powstałaby stacja graniczna z pełną infrastrukturą do obsługi pociągów IC i Cargo i byłyby miejsca pracy oraz szybki transport to są przeciwni i chcą się pozbyć tego cisnąć to ku Jastrzębiu na odludzie i szkody górnicze, zresztą podobne dziwne działanie było z A1, która też jest ma łuk niepotrzebny w kierunku Jastrzębia a potem Gliwic zamiast być typową autostradą północ południe.

aus 20.03.2023 08:16
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Co do parlamentarzystów z SWD to mamy ich aż 4 ale tych czterech nie działa tak jak niejeden jeden gdzieś indziej. Więc bardzo ciężko ich w ogóle ocenić.
Jako 1. to jednak Ewa Gawęda - ona jeszcze jakby coś robi, stara się. Później długo, długo nic i jednak A. Gawęda (górnictwo). A na szarym końcu to T. Glenc (jakieś dożynki, spotkania w OSP) i M. Kopiec (w SWD w ogóle niewidoczny). Ci dwaj ostatni to już totalna porażka dla powiatu wodzisławskiego. Mamy 4 osoby w parlamencie aż 4 i co dobrego rząd zrobił w powiecie wodzisławskim? 0 nowych dróg, teren po KWK 1 Maja w ruinie, stacja kolejowa w Wodzisławiu zarasta drzewami, oto "dobra zmiana".

aus 20.03.2023 08:10
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Mnie wkurza nazywanie "inwestycją" remontu czegoś starego. Specjalnie tego co przyniesie nie zyski a dodatkowe koszty utrzymania. Co to za "inwestycja" remont budynków kopalnianych których Pszów poniesie koszty utrzymania? Co to za "inwestycja" Balaton? Jeśli pan Kapciak opowiada o Balatonie jak o inwestycji to niech podjedzie do Raciborza czy Rybnika i zobaczy nowe drogi - obwodnice - inwestycje.

mhl999 20.03.2023 06:35
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

ps. jak już wchodzisz na czynną budowę to zapoznaj się z przepisami które cię powinny obowiązywać np. co do ubioru, a potem mów o załatwianiu czegoś ;)

mhl999 20.03.2023 06:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Puenta tego jest taka, żebyś ściągnął sobie te okulary i kupił bujany fotel. Wtedy na rynku w Wodzisławiu jako stolicy powiatu możesz gawędzić ile chcesz o sukcesach/inwestycjach i innych cudach wiankach jakie tam w PiS "macie obowiązek" przekazywać nizinom społecznym, ale jak już się będziesz bujał na tym fotelu to może czas na refleksje kogo reprezentujesz partię czy mieszkańców? I pora zacząć słuchać ludzi i tego co mają do powiedzenia.

mhl999 20.03.2023 06:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jeszcze możemy porozmawiać o haraczu jakim jest 9% składki na ZUS dla przedsiębiorców - niestety inaczej tego nazwać nie można. Doicie przedsiębiorców jak tylko możecie bo realnie nie starcza. Nie starcza też ludziom na normalne życie bo wyjście dziś do sklepu ze "stówką" pokazuje tylko to jak bardzo ceny podskoczyły. Ci bardziej świadomi emeryci mówią wprost, że PiS to dziadostwa tylko narobiło większego niż Tusk ze świtą. Nie jestem zwolennikiem załatwiania przez posłów/senatorów kasy dla regionu z którego pochodzą ale już ci tu poniżej wypominano, że jako mieszkaniec Syrynii realnie dla powiatu, z którego pochodzisz zrobiłeś niewiele. Jeśli lokalne dróżki typu miarki w Pszowie są dla ciebie szczytem możliwości to weź przykład z Wosia. Dla powiatu kluczowa jest DGP i to niekoniecznie w tej drugiej wersji ;)

mhl999 20.03.2023 06:23
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Nie bardzo wiem co po wpis o 13,7mld ale jak już tak waść poruszył ten wątek to proszę bardzo - statystycznie na prawie 2500 gmin wychodzi, że gmina ma z tego ok 5,5mln zł co przy 48tys mieszkańcach Wodzisławia daje w przybliżeniu 115zł na głowę. Śmiać się czy płakać? Nawet jeśli użyjesz argumentu, że gminy w naszym regionie dostały więcej to jako, że nie jestem samolubem zapytam o te gminy, które dostały jeszcze mniej - jaki tam jest przelicznik 20zł/os? Kwoty w miliardach robią wrażenie może na osobach które nigdy nie miały lub nie obracały większą gotówką. Biblioteka czy MOPS w Pszowie to inwestycja czy generator kosztów w perspektywie lat? Podobnie zresztą będzie z wodzisławskim balatonem. Subwencja oświatowa to już klasyk w samorządach. Zgodnie z obowiązującym prawem to "władza daje kasę" na m.in. na oświatę. Jak to jest, że nie wystarcza? Może łaskawie poseł AG poruszy temat z prezesem i da odetchnąć samorządom? Sam fakt, że Kieca reprezentując miasto wygrał proces o niewystarczające środki na realizowanie zadań rządu ponownie świadczy o tym, że coś tu nie funkcjonuje jak trzeba. Obawiam się jednak, że posła twojego pokroju przerasta ten problem, bo wódz Kaczyński ma inną wizję.

mhl999 20.03.2023 06:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jakim głupcem trzeba być żeby sugerować, że się nie podpisałem pod swoją opinią. Jak najbardziej to zrobiłem. Od lat piszę pod pseudonimem, ale kiedy ambicja bierze górę to zaczyna się wymyślać się dyrdymały typu - Pana nazwisko nic nie znaczy, bo nie ma Pan odwagi się nim podpisać. Takie argumenty po prostu po mnie spływają i potwierdza się fakt, że jest pan godną pożałowania osobą i to z przyczyny wręcz oczywistej: Zastanawia mnie to kiedy w tym kraju politycy zaczną skupiać się na poruszonym problemie a nie na nazwiskach osób, które o nich wspominają. Kolejnym czynnikiem godnym pożałowania twojej osoby jest fakt, że wypominasz Kiecy brak pozyskania 30mln - "rzecz banalna i najprostsza (…) miasto na tym traci, mieszkańcy na tym tracą". Ponad minutę biadolenia jaki to Mietek i spółka nieudolny jest. "Kultura polityczna" nie powinna ci na to pozwalać bo powinieneś skupić się na swoich sukcesach a nie czyiś potknięciach. W mojej ocenie tak postępują mierni politycy.

mhl999 20.03.2023 06:10
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Oj Adaś, Adaś, zawsze byłeś nadpobudliwy i jak widać po latach nic się nie zmieniło. Jeśli uważasz, że Wodzisław Śląski nie złożył wniosku to najwyraźniej kłamiesz. Był on jednak nie kompletny przez co odrzucony. W mojej ocenie przez rozgrywkę polityczną bo taki szczegół jak podpis to w niejednym urzędzie (nawet w skarbówce) czy banku po prostu się poprawia. Wzywa się wnioskodawcę do poprawki takiego detalu i proces trwa dalej. I gdybyś był mniej emocjonalny do pewnie doczytałbyś o puencie w mojej wypowiedzi - jeśli taka pierdoła jak podpis uwala 30mln to pokazuje, że to państwo nie funkcjonuje jak trzeba. Jako, że jeszcze jesteś posłem i odpowiadasz za tworzenie prawa to powinieneś zadbać oto by takie przypadki jak powyżej były korygowane a nie uwalane. Błędy popełnia każdy nawet Adam Gawęda, poseł RP - w gwoli ścisłości "mhl999" pisze się bez spacji - ot pierdoła niczym podpis ;-)

~Sąsiedzkizpytaniem (46.204. * .43) 20.03.2023 00:36
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

To generuje kolejne koszty z budżetu taka biblioteka. No wiem że też znajomego można tam ulokować. Ale pytanie jak już więcej ludzi zapytuje gdzie obwodnica? Przecież to też ma być obwodnica Pszowa. Niech centrum wreszcie odetchnie od tych tirów. A także bazylika co Gawedom powinno leżeć na sercu. I to przecież też dla Syryni dobre i dla sąsiedztwa Gawędow taka droga . Dlaczego Pan pośle milczysz w tym arcywaznym temacie dla społeczności?

~Don_Egon (54.93. * .181) 20.03.2023 00:22
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Plan jest taki że przeniosą opieke społeczną do biblioteki na kopalnie a hotel miejski w ktorym opieka teraz sie znajduje pojdzie na sprzedaż. Będą wyprzedawac majątek, żeby tylko jeszcze dorwac się do stołków na 5 lat a potem wielka emerytura z burmistrzoskiej pensji

~preczzkowolem (52.56. * .236) 20.03.2023 00:17
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Mnie przeraża że oni chcą budować biblioteke i żłobek. Ja wiem że żłobek jest potrzebny tylko to wszystko oznacza plan na ciągłe zwiększane wydatków na utrzymanie tego wszystkiego. Kto na to zarobi? Podatnicy! Będą oszczędzać na wszystkim. Spadnie snieg, to nie będzie szło do pracy dojechać ani chodnikiem przejść tak jak to było w tym roku bo ciągle nie ma piniendzy. A jak dobudują biblioteke i żłobek, to piniendze sie znajdo? Krzyształa i Kowol doprowadzili to miasto do nendzy

~Voila (146.70. * .59) 20.03.2023 00:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Po to w Pszowie Kowol robi biblioteke ktora jest potrzebna jak pani lekkich obyczajów bliźnięta, żeby mieć kolejny grajdołek do obsadzania swoimi ktorzy potem bedą zawsze z rodzinami na wybory chodzili, żeby utrzymac swoje stanowiska i Kowola na stołku. Pół Krzyszkowic już zatrudnił, a narady polityczne na kogo prowadzić agitacje wyborcze odbywają sie w remizie OSP. Podporządkował sobie cały urzad maista z radnymi i burmstrzem Kszyszałą na czele

aus 19.03.2023 22:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Roman Kapciak o "inwestycjach" w Wodzisławiu: Balaton, PSZOK, o braku 30 milionów na remont dróg. Ani słowa o jakiś NOWYCH drogach, NOWYCH inwestycjach w infrastrukturę. PSZOK i Balaton to zaiste inwestycje XXI wieku. Ambicji zero (0). Nic o drodze głównej południowej, obwodnicy jakiejś. Remonty starych zapchanych dróg to szczyt możliwości. O KWK 1 Maja już nie przypomnę nic.

~takąmamyopozycję (188.137. * .10) 19.03.2023 22:15

Nie dziwcie się, że zaczęli się chwalić na co załatwili pieniądze. na wszystkich forach wypisywaliście co Gawędy zrobili dla naszego powiatu jak pokazują to znowu narzekacie. Wstyd opozycjo wstyd.

aus 19.03.2023 22:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

CYTUJĘ: "Tak aby miasta te które były w najtrudniejszej sytuacji, które utraciły mówiąc kolokwialnie swoją żywicielkę, największy zakład".... Co w zamian od Państwa Polskiego dostał Wodzisław Śląski za zamkniętą KWK 1 Maja, której zamknięcie doprowadziło Wodzisław do ruiny? Nic. AWS, SLD, PO, nie dały Wodzisławiowi nic. Buzek zwinął KWK i cześć. Ale teraz PiS skoro jest prawy i sprawiedliwy to powinien coś dla Wodzisławia (jedyny duży zakład jaki miał) zrobić. Cokolwiek (drogi, nowy zakład pracy, budownictwo mieszkaniowe). Nie dostaliśmy NIC. To jest wdzięczność wszystkich władz, a PiS w ogóle nie jest lepszy.

aus 19.03.2023 22:06
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

~bonbonierka (188.137. * .64) a co dostał od Państwa Wodzisław na byłej KWK 1 Maja? Nic. Nawet sam biedny drogi teraz musi budować. A np. radny z Wilchw z złotej jedenastki nawet nie siądzie i pojedzie do Warszawy aby w zamian za zlikwidowaną kopalnię drogi choć porobili na byłej KWK 1 Maja. Albo zbudowali tam jakiś nowy zakład państwowy. Nie ma nic. W Pszowie udają sukces że postawili bibliotekę. Lepsze to niż to co spotkało KWK 1 Maja, ale gdyby te KWK były w Warszawie albo na podkarpaciu to PiS by tam cuda na kiju budował w zamian za zamknięte kopalnie.

aus 19.03.2023 22:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

W sejmie/senacie mamy z partii rządzącej od lat A. Gawędę, E. Gawędę, T. Glenc - 3 parlamentarzystów z SWD a 0 (zero) obwodnic w SWD. DGP nie ma, planów jakiejś innej drogi nie ma, a jak jadą otwierać obwodnicę to do Raciborza. GDDKiA nie planuje DK78 jakiejś obwodnicy w Wodzisławiu, DGP nie ma. Nawet węzłów A1 Gorzyce i Mszana nie potrafią przebudować. Wszystko jak 50 lat temu. Troche jednak słabo panie Adamie skoro podobno to była dobra zmiana. Gdzie ona była w Raciborzu? Na podkarpaciu a może w Warszawie lub Elblągu gdzie mierzeja przekopana. W SWD nie ma nic żadnej państwowej dużej nowej budowy.

~bonbonierka (188.137. * .64) 19.03.2023 21:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niezadowolenie mieszkańców jest duże. Bo PiS jest niezwykle niesprawiedliwą partią. Ja liczę na to, że jakieś ogólnopolskie media sprawdzą przed wyborami jak bardzo na PiS straciło województwo śląskie. Liczę na konkretne dane jak mało pieniędzy z budżetu trafia do naszego województwa. Śmieszne jest np. to, że taki Pszów który stracił kilka tysięcy miejsc pracy przez zamknięcie kopalni dostał od rządu jakieś resztki na remont łaźni zamiast... na przekształcenie dawnej kopalni w nową strefę ekonomiczną. Budżet Pszowa jest zbyt skromny aby podjąć się takiego zadania. Ojjj... posłowie PiS z naszego regionu. Tym razem łatwo wam nie będzie.

aus 19.03.2023 21:57
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

PiS to buduje drogi, obwodnice i nowoczesne rozwiązania w Warszawie albo na Podkarpaciu, w powiecie wodzisławskim przez 8 lat nic a nic się nie dzieje. Ani na dawnej KWK 1 Maja, ani na dawnej KWK Anna (po co biblioteki jak potrzeba zakładów płacących podatki, a ludność potrzebuje miejsc pracy zabranych przez likwidację kopalń). Jeszcze coś tam załatwiają ale dla Raciborza i Jastrzębia, a reszta nic. Wodzisław to już w ogóle. Dlatego żałuję, że 8 lat temu głosowałem na nich. Nasz powiat wodzisławski został w tyle za tej niby dobrej zmiany.

~Putgarden (94.23. * .150) 19.03.2023 21:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Fogiel zapytał młodzież na tik tiku: za co tak naprawdę nienawidzicie PiS-u?

"Upolitycznione sądy i TK, zrobienie z TVP machiny propagandowej, fatalne podejście do szkolnictwa, ograniczanie praw reprodukcyjnych itd."
"Inflacja, brak rozgraniczenia Kościoła od państwa, reformy ministra Czarnka"
"Za rozdawanie pieniędzy i podatki od wszystkiego"
"Socjal, karanie zaradnych i pracujących, nagradzanie bezrobotnych i leniwych. Drożyzna największa od lat, ustawy uderzające w wolność…"
"Za najwyższą inflację od lat i podatki od wszystkiego"
"Za brak odpowiedzialności za swoje rządy i zwalanie wszystkiego na złego Tuska, Putina i UE"
"Na przykład za to, że przestaliście odróżniać własną partię od telewizji publicznej tak bardzo, że przestaliście to zauważać"
"Socjal, nadmiernie wysokie podatki, kolesiostwo, zacofanie, niekompetencja, nietolerancja"
"Nawet nie wiem, od czego mam zacząć — tyle tego jest"
"Czy mogę przesłać rozprawkę na adres siedziby?"
"Chciałabym dostać tak łatwe pytanie na maturze"

nawet dzieci wiedzą takie rzeczy

Don_C 19.03.2023 21:57
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Poseł Gawęda,senator Gawęda, poseł Glenc powinni wiedzieć że swojemu elektoratowi trzeba coś dać. To co powstaje w Pszowie to fajne bo będzie jakaś kosmetyczna pamiątka po KWK Anna. Tylko to co teraz najbardziej interesuje nas to obwodnica powiatu czyli DGP. Ale o tym cisza i nawet nikt się nie zająknie. Dla Raciborza załatwia inwestycje Woś. Dla nas i naszego powiatu kto lobbuje za DGP? Administrator Kieca widać że temat tabu dla niego dla posłów i senatorów też? Pokażcie że po poprzednikach statystach w stylu poseł Zawadzki jesteście w stanie coś zrobić. Z jakiego powodu mam na was zagłosować ?Na razie zero konkretów przez tyle lat.

aus 19.03.2023 21:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

hahahahahahaha wybory idą to miernoty się pojawiły

~doloris (146.70. * .45) 19.03.2023 21:25
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Mądre samorządy inwestowały w uzbrojenie terenów, żeby ludzie szukajcy działek pod swoją działalność gospodarczą zechceli swoje firmy budować u nich. Dzięki temu ludzie mają pracę oraz płacą podatki i firma też płaci podatki. Miasto się bogaci i może wymyślać różne atrakcje dla swoich mieszkańców. W Pszowie Kowol i Krzystała to symbole upadku miasta. Od lat byli w radzie miasta jako przewodniczący zastępca. Potem karierowicze omamili mieszkańców i od 5 lat zajmują stołki burmistrzów. Na koniec proponują zbudowanie biblioteki, której utrzymanie będzie kosztowało co roku co najmniej milion złotych. Miasto biedne, a tu jeszcze trzeba będzie ciąć pieniądze na remonty i utrzymanie już istniejących obiektów, które miasto musi utrzymywać. Ta cała rada miasta to w ogóle śmiech na sali. Dorobkiewicze do rent i emerytur.

~Podpisany (188.137. * .122) 19.03.2023 21:12
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

~mhl999
Gościu wybacz ale czy Ty konto w banku albo kredyt, albo umowę na wywóz szamba załatwiasz na piękne bidony Twojej żony, czy może jednak finalnie składasz podpis bo bidonom żony/kochanki czegoś brakuje?

~asasa (188.137. * .236) 19.03.2023 19:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

My tu nie mówimy, że środki które dostają samorządy są większe niż kiedy rządziło PO-PSL, bo trudno przy takiej inflacji, by były mniejsze. To każdy myślący uczeń wie. Środki jakie dostają samorządy są mniejsze na skutek wprowadzenia Polskiego Ładu. Inna część zostaje w samorządach, a inna trafia do budżetu centralnego.
Jeszcze raz powtórzę - wręcz śmiesznym jest porównywać kwoty nominalne jakie dostają samorządy teraz z rokiem 2015 - to czysta propaganda - inflacja rekordowa, to i kwoty nominalne są większe. Tylko zapomniał pan porównać jak koszty dla samorządów wzrosły w porównaniu z 2015 rokiem, np. subwencja oświatowa - jaką cześć kosztów pokrywała w 2015 roku, a jaką część obecnie. Ale to porównanie już jest niekorzystne dla partii rządzącej.

~HansGruber (46.22. * .178) 19.03.2023 18:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

I tu nie ma mowy o "jakimś załatwianiu". .........................uśmiałem się po pachy
willa+ tylko dla swoich
granty min kultury tylko dla swoich
spółki skarbu państwa tylko dla swoich

nie chce mi się więcej pisać (gadać)

cocolino 19.03.2023 16:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To niech sprawdzą MOP Mszana Południe od 2012 roku zrobiony i nie otwarty, a miał być w tym roku w końcu.
Jak tam Droga Głowna Południowa - nawet zbędnego byłego przejazdu nie chce sie usunąć w Mszanie obok Jas-Mos, który został zlikwidowany w październiku 2020 roku, a znaki dalej wiszą, gdzie jest co półroczna ustawowa korekta znaków drogowych?
Dlaczego pieniądze zostały wyrzucone niepotrzebnie na zasypanie wiaduktu na ul Czarneckiego w Wodzisławiu Śląskim jeśli w dwóch wariantach ma iść tamtędy linia kolejowa Wodzisław-Jastrzębie z wpięciem do KDP Katowice-Ostrawa z planu CPK?

~Adam@Gaweda (5.173. * .68) 19.03.2023 15:55
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Do mhl 999, nie przypominam sobie by ktoś o pseudonimie mhl999 proponował mi przejście na "Ty", no ale widocznie niektórzy tak mają. Druga - zasadnicza sprawa - jeśli Pan uważa że podpis nic nie znaczy, to można domniemać, że dla Pana również Pana nazwisko nic nie znaczy, bo nie ma Pan odwagi się nim podpisać. Nie od dziś wiadomo, że podstawowym warunkiem ubiegania się o środki publiczne, wszelkiego typu (również unijne, tyle że te wymagają dużo większego wysiłku) jest zgodne z przepisami, złożenie wniosku. W innym przypadku, organ wypłacający pieniądze niezgodnie z przepisami prawa podlega karze. I tu nie ma mowy o "jakimś załatwianiu".
Druga sprawa to środków z Polskiego Ładu- otóż wpływy do budżetu JST (jednostek samorządu terytorialnego) -dochody ogolem, wpływ z PIT, CIT, subwencja ogólna i w tym subwencja oświatową plus dodatkowe środki z budżetu Państwa (łącznie 13,7 mld zł) wypłacone w trzech transzach w roku 2022 - są o wiele większe niż te z lat, kiedy rządziła PO i PSL.
Łatwo rzucać bezpodstawne oskarżenia, to "nic nie kosztuje" jesli się nie ma odwagi podpisać pod opinią.
Z wyrazami szacunku dla czytelników Nowin Wodzislawskich -
Adam Gawęda, poseł RP.