Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przy zakładzie karnym w Raciborzu powstaną 64. mieszkania dla służby więziennej

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś ogłosił na konferencji prasowej w Raciborzu, że 22 lutego ruszył przetarg na budowę czterech nowych bloków mieszkalnych. Osiedle ma stanąć przy raciborskim więzieniu. - Służba więzienna robi w tym zakresie więcej niż Miasto Racibórz - skomentował w Zakładzie Karnym poseł Solidarnej Polski.

Przy zakładzie karnym w Raciborzu powstaną 64. mieszkania dla służby więziennej
Wizualizacja bloków mieszkalnych, których budowa ma się rozpocząć w Raciborzu w 2023 roku

Konferencja prasowa odbyła się w zakładzie, a w tle przemawiających ustawiono wizualizaję nowego osiedla. Wosiowi towarzyszył pułkownik służby więziennej, wiceszef tej formacji - Piotr Sękowski, który jest odpowiedzialny za program mieszkaniowy.

4500 zł na dzień dobry

Wiceminister wyjaśnił, że służba więzienna przykłada wagę do rekrutacji nowych funkcjonariuszy i szuka wszelkich zachęt, by zachęcić do pracy. - Dlatego buduje się mieszkania dla funkcjonariuszy, dla tych młodych, zakładających rodziny. 4500 zł na rękę to wynagrodzenia na dzień dobry w zakładzie karnym. Ważne żeby były też kwatery tymczasowe dostępne, na terenie należącym do zakładu karnego - mówił M. Woś.

Poseł podziękował za inspirację Michałowi Ficie byłemu wiceprezydentowi Raciborza. Wskazał, że radni z jego klubu podnieśli sprawę braku nowych mieszkań przy Łąkowej. - Nowe osiedle dobrze wkomponuje się w miejskie osiedle przy Łąkowej, to oznacza rozwój miasta. Chcemy, żeby jak najwięcej osób chciało mieszkać w Raciborzu - podkreślił Woś.

Nie tylko uporządkują, ale wybudują

64 nowe mieszkania powstaną w formule zaprojektuj-wybuduj. Prace powinny ruszyć w tym roku.

To realizacja w ramach nowego programu służby więziennej. Zakład Karny został zobowiązany do innego zagospodarowania wokół murów, a że jest dostępność terenu i odpowiedni plan zagospodarowania, to obszar nie tylko zostanie uporządkowany, ale będą wybudowane 4 bloki po 16 mieszkań w każdym. Do tego powstaną plac zabaw i parkingi.

Woś dodał jeszcze, że są w Raciborzu tacy, mało roztropni ludzie, mówiący z pogardą o inwestycjach w jednostce penitencjarnej. Przypomniał, że za 20 mln zł powstanie w więzieniu pawilon mieszkalny dla 200 nowych więźniów i zaplanowano przebudowę murów, co poprawi estetykę miasta.

- Jestem za tym, żeby inwestycji rządowych w Raciborzu było jak najwięcej. Za rządów Zjednoczonej Prawicy przekazano tu setki milionów, ogółem ponad 1,2 mld zł. To pięciokrotny budżet Raciborza. Oczywiście wielu jest ojców sukcesów i chętnie robią sobie zdjęcia - oznajmił Woś.

Jego zdaniem istotne jest, że nie do innego, jednego ze 100. zakładów karnych w Polsce trafią te pieniądze, tylko będą zainwestowane w Raciborzu.

- Kto krytykuje inwestycje w stare pruskie mury, niech posłucha co o tym myślą funkcjonariusze tutejszego zakładu - oświadczył M. Woś (to odniesienie wiceministra do opinii posłanki Gabrieli Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej, która wygłosiła ją przy okazji wizyty Donalda Tuska w Rafako).

Polityk dodał, że 4 nowe bloki mieszkalne dowodzą, że służba więzienna robi więcej w zakresie mieszkalnictwa niż Miasto Racibórz.

Maciej Konior kierujący raciborskim więzieniem zaznaczył, że dla niego ważny jest tzw. team spirit kadry pracującej w jednostce. Bloki powstaną niedaleko murów jednostki.

- Zawiążą się relacje, znajomości, a to niezwykle ważny element, bo załoga musi być zgrana. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Podpisuję się pod tą inwestycją. Mamy wyszkoloną kadrę, trzeba budować ducha wśród nowych funkcjonariuszy - podkreślił Konior.

Głos zabrał też Michał Fita wskazując, że 64 mieszkania to 64 rodziny, które zasilą Racibórz. - Przyjrzałem się ostatnio pracom nad nowymi mieszkaniami i cieszę się, że zmieni się wizerunek tych dawnych pruskich murów na coś nowego, estetycznego - podsumował.

Ludzie

Maciej Konior

Dyrektor Okręgowy Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .146) 23.02.2023 10:42

Jeżeli Fita uznał za stosowne pochwalić się, że przyglądał się jak inni pracują i miał z tego sporo uciechy - to jak to nazwać???

~Ciekawe (94.254. * .91) 23.02.2023 09:55

Czyli TBS nie wybuduje tych dwóch bloków które miały być budowane w tym roku?

~Lennart01 (194.233. * .36) 23.02.2023 08:39

Jestem pod wrażeniem... 64 mieszkania to domy dla kilkuset mieszkańców miasta. Nie wiem jak Michał Woś to robi ale robi to dobrze.

~kwita (85.194. * .115) 23.02.2023 07:28

Zielone Płuca Ostroga trafiły do budżetu obywatelskiego, mimo, że plan zagospodarowania przewidywał tam budynki mieszkalne.. gdzie była komisja konkursowa?pewnie lubiła wnioskodawcę i emerytów z Ostroga. Budynki pod więzieniem już są obiektem przetargu, mimo,że plan zagospodarowania przewiduje co innego. ale co tam..radni zmienią tak jak na Ostrogu zmienili. a co z przestrzeganiem prawa? a kto by się tym przejmował w mieście tężni i murali? tylko co będzie dalej? oczywiście tężnie murale i kwatery dla straży więziennej tak przyciągną młodych do miasta, że znowu będzie wielkie, młodzi odetchną w tężni, pomieszkają pod chmurką albo w najnowocześniejszym pierdlu.. i będziemy się rozwijać, a do portu w Sudole przypłyną statki z asfaltem wyprodukowanym w Bukowie.

~fanklubprezesa (46.223. * .146) 23.02.2023 06:21
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Mel97 (89.64. * .151) 22.02.2023 22:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Odkąd mamy swojego reprezentanta w Warszawie. - Wosia, to Racibórz się rozwija!

~CzarodziejeDoKrainyOz (213.251. * .43) 22.02.2023 21:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Powiedzieć można wszystko. Ktoś nie sprawdził planu zagospodarowania terenu chyba

~Ricky (88.156. * .82) 22.02.2023 21:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

I to jest konkret! Szkoda, że Polowy przez 5 lat nie postawił żadnego bloku - wstyd!