Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szamba i przydomowe oczyszczalnie do kontroli. Urzędnicy z Godowa sprawdzają umowy i rachunki

W gminie Godów rozpoczęła się aktualizacja ewidencji szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy ktoś nie pozbywa się ścieków w nielegalny sposób.

Szamba i przydomowe oczyszczalnie do kontroli. Urzędnicy z Godowa sprawdzają umowy i rachunki
Właściciele nieruchomości wyposażonych w szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków przez kilka najbliższych miesięcy będą zapraszani do Urzędu Gminy w Godowie. (fot. archiwum portalu Nowiny.pl)

Urząd Gminy W Godowie informuje o planowanej aktualizacji ewidencji szamb i przydomowych oczyszczalni. - Rozpoczęliśmy już zapraszanie do urzędu wszystkich właścicieli nieruchomości wyposażonych w szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, celem okazania umów na wywóz nieczystości płynnych oraz faktur, rachunków i innych dowodów wpłaty, potwierdzających realizację obowiązku wywozu ścieków i osadów - przekazują gminni urzędnicy.

W sierpniu zeszłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo wodne oraz innych ustaw, m.in. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wprowadzone przez ustawodawcę zmiany nakładają na wójtów gmin kolejne obowiązki, których niewypełnienie wiąże się z sankcjami w postaci kar finansowych nakładanych na gminę. Konieczne jest sporządzenia aktualizacji przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb.

Przypomnijmy, że właściciele nieruchomości, które są wyposażone w bezodpływowy zbiornik na ścieki, muszą posiadać umowę na odbiór ścieków oraz posiadać potwierdzenie wywozu nieczystości ciekłych w postaci rachunków, faktur, dowodów wpłaty. Po zmianie przepisów również właściciele nieruchomości, którzy posiadają przydomową oczyszczalnię ścieków, muszą zawrzeć taką umowę z przedsiębiorcą, który będzie wywoził osady z osadnika z instalacji.

- Nowe przepisy nakładają na gminę obowiązek sporządzenia sprawozdania, które należy złożyć do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz do Wód Polskich. W tym celu gmina musi pozyskać wszystkie dane potrzebne do sporządzenia sprawozdania oraz stworzyć pełną ewidencję wszystkich nieruchomości, na których znajduje się szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków - tłumaczą godowscy urzędnicy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rufin (91.225. * .88) 08.02.2023 20:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To może urzędnicy w końcu doliczą się że jeśli rodzina średnio zużywa 8-12metrów sześciennych wody na miesiąc a opróżnia szambo raz na kwartał 5 metrów sześciennych to chyba coś jest nie tak.