Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Albo podwyżki, albo spór zbiorowy. W Henklu chcą wyższych płac. "Inflacja zabiera dwie pensje"

23 stycznia „Solidarność” działająca w Henkel Polska wystąpiła do pracodawcy o niezwłoczne podjęcie negocjacji płacowych. Związkowcy zaznaczyli, że jeżeli rozmowy na temat podwyżek wynagrodzeń nie zostaną zakończone do 20 lutego, w spółkach należących do koncernu ruszą przygotowania do rozpoczęcia sporu zbiorowego. O sprawie informuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność.

Albo podwyżki, albo spór zbiorowy. W Henklu chcą wyższych płac. "Inflacja zabiera dwie pensje"
Jeden z zakładów Henkla działa w Raciborzu (zdjęcie poglądowe)

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Henkel Polska jest zarejestrowana w Regionie Śląsko-Dąbrowskim i zrzesza zarówno pracowników Henkel Polska, jak i Henkel Polska Operations.

Rozmowy zakończone fiaskiem

- Inflacja zabiera każdemu pracownikowi dwie pensje w ciągu roku. Ludzie ubożeją, a firma cały czas wypracowuje ogromne zyski. Już od września zeszłego roku próbowaliśmy rozmawiać z pracodawcą o podwyżkach, ale nic z tych rozmów nie wyszło. Przedstawiciele zarządu obiecywali, że rozważą wprowadzenie rozwiązań, które ochronią pracowników przed skutkami inflacji, ale te zapowiedzi wciąż nie zostały zrealizowane - mówi Marcin Zabochnicki, przewodniczący „Solidarności” w Henkel Polska.

W skład koncernu Henkel działającego w Polsce wchodzą dwie firmy. Są to Henkel Polska, zatrudniająca m.in. pracowników sprzedaży oraz Henkel Polska Operations, zarządzająca należącymi do koncernu fabrykami. W sumie w obu spółkach zatrudnionych jest przeszło 1000 osób. Jeden z zakładów działa w Raciborzu. Jak informuje Marcin Zabochnicki, postulat dotyczący niezwłocznego rozpoczęcia rozmów płacowych jest aktualny w obydwu firmach.

Pracownicy chcą innego systemu premiowania...

Ponadto przedstawiciele strony związkowej domagają się wprowadzenia zmian do systemu premiowania obowiązującego w Henkel Polska. - Obecny system został wprowadzony przez pracodawcę jednostronnie, bez konsultacji ze stroną związkową, co było złamaniem przepisów prawa pracy. Nowy system, uzgodniony ze związkami, miał wejść w życie 1 stycznia, ale tak się nie stało. Rozmowy na ten temat zostały zerwane jednostronnie przez pracodawcę - wyjaśnia przewodniczący „Solidarności”. Jak ostrzegli związkowcy w piśmie skierowanym w tej sprawie do pracodawcy 23 stycznia, jeżeli rozmowy na temat nowego systemu premiowania nie zostaną zakończone do 20 lutego, również w tej sprawie w firmie ruszą formalne przygotowania do wszczęcia sporu zbiorowego.

... i zmian w sposobie naliczania wynagrodzeń za czas urlopu

Ponadto Śląsko-Dąbrowska Solidarność podaje, że „23 stycznia na biurko pracodawcy trafiło także pismo, w którym związkowcy domagają się wprowadzenia zmian do sposobu naliczania wynagrodzeń za czas urlopu. Problem ten dotyczy zarówno Henkel Polska, jak i Henkel Polska Operations. Nieprawidłowości w tej kwestii potwierdziła kontrola przeprowadzona przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy pod koniec zeszłego roku”. - W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas urlopu pracodawca nie uwzględniał premii wypłacanej pracownikom w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu - mówi Marcin Zabochnicki. Związkowcy domagają się ponownego przeliczenia wynagrodzeń za czas urlopu i prawidłowego ich wypłacenia wraz z należnymi pracownikom odsetkami.

Wcześniej osiągnięto "sukces"

Przypomnijmy, że pracownicy Henkla wywalczyli podwyżki w 2021 roku (w życie weszły 1 kwietnia 2022 r.). - To ogromny sukces - oceniał wówczas przewodniczący Zabochnicki. Ci zarabiający do 4 tys. zł miesięcznie otrzymali podwyżkę w wysokości 286 zł. Pracownicy zarabiający do 8 tys. zł miesięcznie dostali 251 zł podwyżki, natomiast pracownicy zarabiający powyżej 8 tys. zł 134 zł podwyżki. To kwoty brutto. Czytaj więcej TUTAJ.

W zeszłym roku mówiło się natomiast o zwolnieniach grupowych. Te jednak nie dotyczyły fabryki w Raciborzu. - Pracownicy z Raciborza mogą spać spokojnie. Tu sytuacja jest przeciwna, Racibórz idzie w kierunku rozwojowym, coraz więcej się dzieje, powstała kolejna linia do produkcji softenerów, czyli płynów do zmiękczania prania - mówił wówczas Marcin Zabochnicki (więcej: Zwolnienia grupowe w Henkel Polska. Co z pracownikami z zakładu w Raciborzu?)

źródło: Solidarność, oprac. (d)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Taktowidzę (185.210. * .242) 25.01.2023 19:49

Ci co głosowali na pis nie powinni strajkować tylko posłuchać sobie wiadomości tvp gdzie mówią,że Niemcy nam wszystkiego zazdroszczą

~Instalatorrr (88.156. * .246) 25.01.2023 18:14

Brawo biura nigdy w historii nie miały tylu ludzi. Dać ich do nas na instalacje będzie większy pożytek z tego bo po 4 ich w jednym biurze siedzi. A te inwestycje to takie jak właśnie zakup krzesła do masażu dla pracowników.

~Heniuss (46.204. * .58) 25.01.2023 17:58

Uśmiechnięty Wojtuś zajmuje się głupotami krzesła do masażu kupuje a ludzie nie mają czasu do WC iść, tablety i stojaki aby każdy robił wpisy i donosił na kolegów, tablice do prędkości ile km się poruszają samochody, pion BHP i inwestycji nigdy nie miał tyłu pracowników odchodzi 1 na emeryturę a przyjmowanych jest 4 to samo miałem w Rafako i się posypało. No i hit Henkla kłódki na samym zakładzie jest ich pewnie ponad 1000 szt. A na stanowiskach fizycznych na instalacji gdzie powinno być nas 5 jest max 3. Wojtuj gratulacje

~Wyborczymi (89.174. * .113) 25.01.2023 17:12

No to niezłego burdelu narobił pis