Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Barbórka 2022: Dzieci z przedszkola w Rybniku z życzeniami dla górników! [ZDJĘCIA, FILM]

Życzymy górnikom, żeby w kopalni znaleźli złoto! Szczodrze winszują i zachwycają niemałą wiedzą na temat pracy w kopalni. Dzieci z Przedszkola nr 50 w Rybniku-Boguszowicach chętnie poznają regionalne zwyczaje. Co roku, z okazji Barbórki, odwiedzają ich górnicy, a najmłodsi przygotowują program artystyczny. Odwiedziliśmy grupę 5-latków, by porozmawiać o bogatych górniczych tradycjach.

Barbórka 2022: Dzieci z przedszkola w Rybniku z życzeniami dla górników! [ZDJĘCIA, FILM]
Dzieci mają dużą wiedzę nt. górniczych tradycji. Sprawdź, co ciekawego nam powiedziały!

Młode pokolenie zna górnicze tradycje

Czy ktoś z Was chciałby być górnikiem? Pytamy 5-latków z grupy Gwiazdki w Przedszkolu nr 50. Chłopcy wyrywają się z odpowiedzią, podnoszą w górę obie ręce i wołają, że tak, zdecydowanie. Nieco zaskoczeni zauważają, że zgłosiła się również jedna z ich koleżanek. "Oliwia, Ty też?" - wszystkie spojrzenia kierują się na dziewczynkę, która przytakuje i mówi: "Górnik wydobywa węgiel spod ziemi, ale może też pracować w biurze, tak jak mój tata". Na twarzy niektórych chłopców rysuje się wyraz ulgi - bo jak dziewczyna w kopalni?

Młode talenty w programie artystycznym z okazji Barbórki

Pozostałe koleżanki przyznają, że im praca górnika zdecydowanie kojarzy się z wydobywaniem węgla. "Górnik go szuka i kruszy" - mówi Zosia. "Tam jest ciemno, głośno i niebezpiecznie" - opisuje z kolei Karolina. Wydaje się, że ta wizja dla chłopców jest fascynująca. "Tam jest taka duża maszyna..." - zaczyna Nikodem. Na to Tymek zrywa się z miejsca i pokazuje w przestrzeni, jak duża. "Te kombajny" - zaczyna chłopiec z zapałem - "one są takie wysokie... i takie długie" - wylicza starannie kroki, żeby oddać ich rzeczywisty wymiar. Nikodem dodaje, że tata obiecał mu, że kiedyś zabierze go na kopalnię. Na co Oskar rzuca, nieco od niechcenia - "Ja już byłem, na takiej prawdziwej!"

5-latki z przedszkola w Boguszowicach wiedzą również, że węgiel "jest czarny i ciężki" i "dzięki niemu jest ciepło w domach". Zanim jednak znajdzie się w piecu, najpierw "wózki i wagony wywożą go spod ziemi". Zagadką dla nich nie jest nawet to, ile jest guzików w stroju galowym górnika. Chóralnie odpowiadają, że 29.

Karolina jest ekspertką od kolorów - wyjaśnia, co symbolizują barwy górnicze. - "Kolor czarny oznacza ciemność, jaka jest pod ziemią i węgiel. A zielony jest dlatego, że górnicy tęsknią za trawą i drzewami, jakie są na ziemi." Świetnie orientuje się również, jakie pióropusze znajdują się w górniczym czako. "To pióra koguta, pofarbowane. Mogą być fioletowe, zielone, czerwone lub czarne" - wylicza.

Górnicza wystawa

Temat wzbudza duże emocje. W sali przygotowano mini ekspozycję. Dzieci z zainteresowaniem oglądają elementy wystawy. Interesują ich detale ze zdjęć, górnicze lampki, czy elementy ubioru. Oglądają je nie tylko na obrazkach.

- Z prywatnych zbiorów naszej pani oddziałowej, Danuty Zakrzewskiej, przygotowaliśmy dla dzieci kącik, w którym mogą zobaczyć prawdziwe górnicze sprzęty. Zarówno te wykorzystywane aktualnie, jak i używane kilkadziesiąt lat temu - przekazuje wychowawczyni grupy, Aleksandra Wengerska.

Chłopcy przymierzają hełmy górnicze, oglądają lampki, ważą w dłoniach ciężar bryłek węgla. Nauczycielka przygotowała dla nich również mini-sesję zdjęciową - każdy 5-latek ma swoją okolicznościową fotografię - jakby inaczej - w górniczej stylizacji i z uśmiechem na twarzy.

Chłopcy zafascynowani elementami górniczego wyposażenia.

Dekoracje z okazji Barbórki przygotowały wszystkie grupy. Na korytarzu można podziwiać efekty ich prac, np. papierowe wagoniki wypełnione "węglem", czyli kuleczkami zwijanymi z czarnej bibuły. W przedszkolu dbają, by dzieci poznawały region, w którym dorastają. Co roku zapraszają górników. Jeden prezentuje strój galowy, drugi - strój roboczy. Opowiadają najmłodszym o szczegółach pracy pod ziemią i odpowiadają na liczne pytania przedszkolaków.

Ale wiedzę na temat regionu, z którego pochodzą, poznają także z książek.

- Rozwijamy pasję czytelnictwa, dzieci chętnie słuchają baśni i legend górniczych. Same sięgają po ulubione, przeglądają, opowiadają sobie te historie - mówi wychowawczyni grupy Gwiazdki.

Zachęciła swoich wychowanków, by z okazji Barbórki przygotowali krótki program artystyczny. Chłopcy wcielili się w orkiestrę górniczą, dziewczynki w śląskich strojach śpiewają piosenki i recytują wiersze, uczyły się również śląskich tańców. Niedługo zaś wybiorą się na wycieczkę "Od paprotki do węgielka" do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach-Osinach.

Czego przedszkolaki życzą górnikom z okazji Barbórki?

Każdy z 5-latków przygotował swoje serdeczności. Karolina życzy, by "nie było ciemno", Oliwia - "żeby byli bezpieczni". Oskar, wskazując na muskuły przekazuje życzenia "dużo siły". Tymek dodaje "żeby mieli wielkie mięśnie". Nikodem życzy, by "szybko wracali do domu i pracowali tylko w dzień", zaś Dawid - "żeby mogli podnieść węgiel". Karolina przekazuje, "by górnicy mieli tam trochę trawy, żeby nie tęsknić". Oliwia składa życzenia, "by czas w pracy szybko mijał". Dzieci jeszcze chwilę zastanawiają się, aż podchwytują jedno od drugiego i życzą "znalezienia skarbu". Górnicy jednak dobrze wiedzą, trzymając w dłoniach ciężkie "sztabki" czarnego złota, że już go znaleźli.

Grupa Gwiazdki z Przedszkola nr 50 w Rybniku-Boguszowicach

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].