Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krwiodawcy są bohaterami. Świętowali z medalami w RCKiK

- Bez was ta instytucja by nie istniała. Piękny budynek i okazały autobus nie byłyby potrzebne - mówiła do grona honorowych dawców krwi dyrektor centrum krwiodawstwa w Raciborzu Gizela Kowol. Składając życzenia 23 listopada powiedziała o nowym nabytku placówki - autobusie za 2,5 mln zł. Honorowi dawcy otrzymali medal Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Oddali co najmniej 20 litrów krwi i jej składników.

Krwiodawcy są bohaterami. Świętowali z medalami w RCKiK
W święto krwiodawców wręczono im medale w Raciborzu

Materiał wideo:

Według szefowej krwiodawstwa w regionie, który obsługuje centrum, jest ogromny potencjał, którego inne krwiodawstwa zazdroszczą Raciborzowi. - Na ostatnich telekonferencjach statystyki krwi w całej Polsce już podchodziły pod okres letni, tylko 15000 jednostek krwi. Ja podniosłam rękę na takim spotkaniu i powiedziałam wszystkim w kraju, że na naszym terenie nigdy nie ma problemu z dawcami. Bo tu jest społeczeństwo oddane pomaganiu drugiemu człowiekowi w potrzebie i my mamy to szczęście, że u nas wszystkie szpitale z nami współpracujące są stale zaopatrzone przez nas. Mówiłam: przyjeździe, mamy krew, podzielimy się - stwierdziła G. Kowol.

Zawsze jest odzew

Dyrektor wspomniała niedawne spotkanie pracowników RCKiK z przedszkolakami w Wodzisławiu Śląskim. Opowiadali im, skąd bierze się krew, pokazywali slajdy. - W końcu spytali, a wiecie, kto to jest krwiodawca? Wiemy, to są bohaterowie - odpowiedziały dzieci. One zawsze powiedzą prawdę - uśmiechała się pani Gizela. Podkreśliła, że honorowi dawcy nigdy nie zawiedli swojego centrum i zawsze odpowiadają na odzew na akcje zapotrzebowania krwi. - Zawsze są u nas udane - dodała dyrektor.

Odczytała zebranym w sali czerwonego budynku krwiodawstwa dwa listy, wpierw od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, a następnie od dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzaty Lorek. Z RCKiK też przekazano podziękowania dla dawców z Raciborza, Rybnika i Jastrzębia-Zdroju oraz okolic. - Na Dzień Honorowego Krwiodawstwa życzę dobrego zdrowia, pogody ducha i satysfakcji. Chęć pomocy niech trwa, a zapał nie gaśnie - przekazała Gizela Kowol z pracownikami centrum.

Nie wiedziała co będzie

Pani dyrektor kieruje RCKiK od 2,5 roku. - To dużo i mało. Przyszłam w najgorszym momencie. W marcu 2020 roku panowała pandemia. Nie wiem, czy to była odwaga, czy głupota, bo nie wiedziałam, co mnie tu czeka. Nikt nie wiedział, co będzie dalej - mówiła. Wspominała częste sytuacje, że wtedy, gdy ktoś oddał krew, za minutę przychodziła informacja, że ma COVID i Sanepid działał.

- Dzięki niesamowitej pracy klubów, stowarzyszeń, prezesów, samorządu przebrnęliśmy to. Szereg osób nam pomogło, gdyż nie dalibyśmy rady sami - opowiadała szefowa centrum.

RCKiK zajęło pierwsze miejsce w Polsce w oddawaniu osocza od ozdrowieńców. - To był sukces, który odbił się szerokim echem. Niejednemu uratowaliśmy życie. Ostatnio nasz kierowca opowiada mi, że spotkał człowieka. Mówi mu, że on jest z Raciborza, a ten odpowiada, że jest prokuratorem i musi do nas koniecznie przyjechać z podziękowaniami. Bo nasze osocze uratowało mu życie w pandemii. On to pamięta po dwóch latach, a to dzięki wam, krwiodawcy on żyje. Bo wtedy przyszliście, nie baliście się oddawać osocze - zaznaczyła dyrektor Kowol.

Nówka nieśmigana

Szefowa jednostki przyznała, że zdarzają się niedociągnięcia, nad którymi ubolewa. - Robimy piękną akcję, ksiądz ogłasza na mszy, żeby ludzie oddali krew, są plakaty, a tu autobusu nie mamy. Szczęśliwie od piątku mamy już nowiuteńki autobus. Mercedesa za 2,5 mln zł. Nówka nieśmigana, czerwony w środku, biały z zewnątrz z czerwonymi napisami - poinformowała Kowol. Dodała, że centrum pozyskało dotację z Unii Europejskiej w kwocie 13 mln zł. Z tych pieniędzy zostanie wyremontowana placówka w Rybniku, gdzie nie było napraw odkąd obiekt powstała w latach 60. ubiegłego wieku. - Przewidujemy tam modernizację. Pieniądze są ze środków na przeciwdziałanie pandemii. Trudne przedsięwzięcie, gdyż ten budynek jest pod konserwatorem zabytków - wyjaśniła.

Chronić dawcę

- Najważniejsi jesteście wy. Tutaj, u nas macie być bezpieczni. Dlatego w pandemii laboratorium komercyjne było zamknięte. Docierały do mnie uwagi, że dyrektor przebywa w apartamentach, a my musimy chodzić do starego budynku, ale to nie było tak. Postąpiliśmy w ten sposób, żeby pacjent w komercyjnej części nie łączył się z dawcą. Bo dawca musi być zdrowy, a my nie wiemy jakie choroby przechodzi pacjent zgłaszający się na badania - zauważyła G. Kowol.

Powiedziała o swoich planach, w których na czoło wysuwa się remont starego budynku krwiodawstwa. Tam chce rozwijać komercyjne usługi. - Mamy dużo młodej, wykształconej kadry, która ma świeże spojrzenie. Na dziś wykonujemy już 300 rodzajów badań. Pacjenci przyjeżdżają do nas z całego regionu - podkreśliła pani dyrektor.

Wie, że to wszystko wymaga czasu, a 2 i pół roku kierowania placówką to za mało, żeby wszystko ogarnąć. - Chodzę, działam, namawiam. Liczba dokumentów jest niesamowita - podsumowała swą wypowiedź szefowa centrum krwiodawstwa.


Andrzej Kinasiewicz szef okręgu PCK

To są ważne dni dla honorowych krwiodawców, bo informujące społeczeństwo o tych wspaniałych ludziach, dzielących się z innymi cząstką siebie, bo własną krwią. To są dawcy, co po kilkadziesiąt, po sto litrów krwi już oddali, a pamiętajmy, że w żyłach człowieka płynie tylko 5-6 litrów. To jest cenna rzecz w trudnych czasach, gdzie jest covid i wojna. To są dramatyczne wydarzenia, ale dobro zwycięży zło. Stanie się to dzięki takim ludziom jak wy.

W pojedynkę za wiele byśmy nie zrobili, dlatego życzę odwagi w tym, co czynimy. Tworzymy rodzinę „krewniaków”. Nic dotąd nie zastąpiło tego najcenniejszego leku - krwi, który dajemy innym. Przy okazji zaznaczę, że urząd marszałkowski nadal refunduje honorowym dawcom przejazdy Kolejami Śląskimi, gdzie bilet dla nich kosztuje 1 zł, a miesięczny - 10 zł. Ta ulga została bezterminowo przedłużona.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].