Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Więzienie w Raciborzu będzie większe. Zakład karny pomieści 1000 osadzonych

20 mln zł będzie kosztowało utworzenie nowego oddziału półotwartego w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Trafi tam 200 więźniów z krótkimi wyrokami, którzy będą podejmować zatrudnienie w firmach współpracujących z zakładem karnym. Przybędzie funkcjonariuszy - nowy oddział da pracę 30. osobom. Drugą co do wielkości krajową inwestycję w służbie więziennej ogłosił w Raciborzu generał Jacek Kiltiński.

Więzienie w Raciborzu będzie większe. Zakład karny pomieści 1000 osadzonych
Przybędzie funkcjonariuszy służby więziennej w Raciborzu. Poinformował o tym generał Kitliński

Raciborskie więzienie jest jednym z najcięższych w Polsce, ma oddział dla szczególnie niebezpiecznych osadzonych. Zaplanowano tu budowę nowego oddziału penitencjarnego, dzięki czemu pojawi się tu 1000 osadzonych - o 200 więcej niż obecnie. Koszt tej inwestycji wyniesie 20 mln zł. W nowym oddziale znajdzie zatrudnienie 30 funkcjonariuszy. Budowa ruszy lada dzień.

200 nowych osadzonych trafi do oddziału półotwartego. W zdominowanym przez oddziały zamknięte, zakładzie w Raciborzu, osadzeni będą odbywać także krótkie wyroki. - Będący na końcówce wyroku, na dobrej ścieżce do pełnej resocjalizacji, zasilą lokalny rynek pracy. To efekt rządowego programu “Praca dla więźniów”. Kiedy obejmowaliśmy resort sprawiedliwości, tylko 35% więźniów pracowało. Teraz to aż 96% tych, co mogą i pracują - mówił w zakładzie karnym Michał Woś, podkreślając ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy w otwarciu więzień na współpracę z pracodawcami.

Obiekt wizytował generał służby więziennej Jacek Kitliński. Wizytacji na tak wysokim szczeblu nie miała miejsca w Raciborzu od ponad dekady.

Są planowane kolejne inwestycje w raciborską placówkę. Całość nakładów opiewa na kwotę  60 mln zł. Pierwsza - za 20 mln zł - to zamiana starego budynku na oddział typu półotwartego.

Aktualnie z raciborskim więzieniem współpracują 4 przedsiębiorstwa. Na zewnątrz zakładu pracuje 30 osadzonych. - Przy 810 więźniach to niewielu, a chcemy, żeby 200 osób w ten sposób integrowało się z miejscowym środowiskiem - ppłk Maciej Konior dyrektor raciborskiego więzienia.

Podkreślił, że będzie to odpowiednia kategoria osadzonych. - Na zewnątrz nie może się udać groźny przestępca - zaznaczył.

Więźniowie będą mogli np. pracować przy przeciwdziałaniu skutkom klęsk żywiołowych, na co zapotrzebowanie zgłaszają nieraz samorządy.

Dla kogo będzie praca w rozbudowanym więzieniu? - Na pewno zwiększymy dział ochrony, zatrudnimy do działu kwatermistrzowskiego czy działu penitencjarnego. Potrzebni będą wychowawcy, psychologowie. 200 osadzonych wymaga odpowiedniej obsady. W warunkach półotwartych będzie to lżejsza służba - podkreślił M. Konior.

Ludzie

Maciej Konior

Dyrektor Okręgowy Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bravvo (146.70. * .130) 24.02.2023 08:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Przydadzą się miejsca na program cela+