Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wysoka frekwencja i wyjątkowe medale, czyli 23. Bieg Niepodległości w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]

Przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli - w sumie ponad 170 zawodników wzięło udział w 23. edycji Biegu Niepodległości, który odbył się w piątek, 11 listopada w Kuźni Raciborskiej. Każdy z uczestników mógł liczyć na wyjątkowy medal, a zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody.

Wysoka frekwencja i wyjątkowe medale, czyli 23. Bieg Niepodległości w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]
W 23. Biegu Niepodległości wzięło udział - biorąc pod uwagę wszystkie kategorie - ponad 170 zawodników

Od przedszkolaka do dorosłego

Podobnie, jak w zeszłym roku, tak i tym razem dla zawodników przygotowano dwie trasy biegowe. Zadaniem najmłodszych było pokonanie dystansu 200 metrów. O 400 metrów więcej do przebiegnięcia miały dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Z kolei dystans 1200 metrów (dwa okrążenia kompleksu sportowego "orlik") miała do pokonania młodzież w wieku od 12 do 16 lat. Na dorosłych natomiast czekała trasa o długości 5,7 km, która swój początek miała przy szkółce kontenerowej w Nędzy.

Marek Rybicki wziął udział w biegu, bo to dobre dla zdrowia, a także, by uczcić święto. - Biegną też moi harcerze, a że w harcerstwie trzeba dawać przykład, to biegnę i ja - mówi komendant Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka z Kuźni Raciborskiej.

- Trasa biegu w trakcie 23 lat nieraz ulegała zmianom. Pierwowzorem miał być bieg uliczny, ale w zeszłym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na tę trasę leśną, która jest przepiękna i malownicza, przez co zapadła w serce zarówno nam, jak i zawodnikom, w związku z czym utrzymaliśmy ją jako bieg dla dorosłych - mówi dyrektor MOKSiR Anna Kijek. Warto zaznaczyć, że w kategorii "open" leśną trasą poszło też kilkunastu chodziarzy, którzy również wzięli aktywny udział w tym sportowym wydarzeniu.

Medale z szachownicą

Nieodzownym elementem kuźniańskiego biegu są medale, które swoim wzorem odbiegają od standardowego krążka. - Medale co roku mamy bardzo oryginalne. Myślę, że wzorem zaskakujemy naszych uczestników - podkreśla szefowa Kuźni Kultury. - Nad szatą graficzną czuwa nasz pracownik Jacek Gąska. Tegoroczny medal stylizowany jest na orła z husarskimi skrzydłami oraz biało-czerwoną szachownicą, która widniała na samolotach słynnego Dywizjonu 303 - zaznacza A. Kijek.

Od lewej: Żaneta, Asia, Mateusz, Aneta, Rafał i Mariola. Biorą udział w wydarzeniu, bo kochają biegać. - Jesteśmy aktywną grupą, spotykamy się od jakiegoś czasu i uwielbiamy aktywność fizyczną - powiedział Mateusz, który wraz z ekipą reprezentuje Kuźniański Klub Biegacza "Daleko jeszcze". - Jeśli ktoś też lubi biegać, tak jak my, to zapraszamy do nas - dodaje.

Medale z biało-czerwoną wstęgą na szyjach zawodników zawieszali wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, burmistrz Paweł Macha, ppłk Jacek Jacków ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu oraz Marcin Fischer z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, a także pracownicy MOKSiR.

Warto na koniec wspomnieć o partnerach biegu. Dużego wsparcia udzieliły Lasy Państwowe wraz Nadleśnictwem Rudy Raciborskie. Od pomocy nie stronili też strażacy z gminnych jednostek OSP, którzy zabezpieczali trasy biegowe, zaś nad bezpieczeństwem uczestników czuwała firma BSL, świadcząca usługi transportu medycznego na terenie kraju i UE.

A oto laureaci 23. Biegu Niepodległości w poszczególnych kategoriach:

PRZEDSZKOLAKI:

I miejsce - Adam Kostka

II miejsce - Dawid Bieniewski

III miejsce - Borys Parysek

KAT. WIEKOWA 7-11 LAT:

I miejsce - Antoni Szwajcok

II miejsce - Jakub Śpiewak

III miejsce - Jerzy Janik

KAT. WIEKOWA 12-16 LAT:

I miejsce - Mateusz Kijanka

II miejsce - Oliwier Stach

III miejsce - Krzysztof Kozubski

KAT. "OPEN":

I miejsce - Tobiasz Olbrych

II miejsce - Tomasz Banasiak

III miejsce - Kamil Spyra

KAT. NORDIC WALKING:

I miejsce - Dorota Nguyen

II miejsce - Andrzej Reichert

III miejsce - Mateusz Głowski

Ponadto, organizatorzy nagrodzili najstarszego zawodnika, którym był Roman Gaweł z Rydułtów (72 lata), a wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody pocieszenia.

Bartosz Kozina

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].