Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Młodzieżowej dostali obietnicę. Czy remont zakończy się do 21 października?

We wtorkowy wieczór 20 września ulicę Młodzieżową odwiedziła ekipa TVP z programem Głos Regionów Interwencje, aby spotkać się z mieszkańcami oraz przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za remont DW 936. 

Mieszkańcy Młodzieżowej dostali obietnicę. Czy remont zakończy się do 21 października?
Mieszkańcy podczas spotkania z telewizją podkreślali liczne problemy, które ciągną się już od 2017 roku.

Mieszkańcy Młodzieżowej dostali obietnicę. Czy remont zakończy się do 21 października?

Mieszkańcy podkreślali, że dobija ich trwający już od 2017 roku remont ulicy. Problemów jest wiele, bo jedni skarżą się na zalewanie piwnic przez odcięte dreny. Innym bardzo przeszkadza ruch samochodów, po teoretycznie zamkniętym odcinku. Jeszcze inni mają poważny problem z wyjazdem z posesji, a przedsiębiorcy liczą straty, bo dochody spadły o kilkadziesiąt procent, a przecież wszystko drożeje. 

- Domy pękają od natłoku ruchu, który tutaj panuje. Jak to wygląda, widać za naszymi plecami - tragedia. Dobrze, że nie mam dzieci, które chodzą do szkoły, bo nie wyobrażam sobie wypuszczanie dziecka w tak niebezpiecznym miejscu. Nie ma przejść, jeżdżą samochody. To, że powiedziano, że jest ograniczenie ruchu, istnieje ono wyłącznie na znaku, bo nikt nie jeździ tu 40 km na godzinę - mówiła jedna z mieszkanek, wskazując na drogę, która po kilkuminutowym deszczu przed nagraniem stała się błotnym grzęzawiskiem. 

- Na początku musi być trochę gorzej, żeby wszystko zbudować, ale to już trwa za długo. To totalna tragedia, jak długo idzie robić taki kawałek drogi? - pytali zrezygnowali mieszkańcy.

Do końca już blisko 

- Dziesiątki godzin z kolegami i koleżankami z zespołu żeśmy stracili, nawet w czasie covidu, aby to poustalać. Kiedy Zarząd Dróg Wojewódzkich, a potem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego znalazł środki, liczyliśmy, że remont będzie szybciej realizowany. Firma Larix w ciągu trzech dni położyła nawierzchnię od torów do Lety, na odcinku zawadzkim. Teraz obecny wykonawca ma jeszcze kilkanaście dni do proponowanego zakończenia prac. Mieszkańcy codziennie mają tu uciążliwości. Myśmy w Zawadzie mieli to kilka lat temu - mówił Jan Zemło, przewodniczący Rady Dzielnicy Zawada. - Dzisiaj cieszę się, że droga jest w zasadzie na ukończeniu. Czekam na zakończenie i tak, jak obiecywałem, aby niedoróbki, które zawsze są, zostały dokończone - dodał Jan Zemło

- Dzięki naszym interwencjom wreszcie remont porusza się do przodu. Widzę w tej chwili zakończenie tego remontu, mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej. Czas realizacji tej drogi jest dla mieszkańców istną gehenną - zaznaczyła senator Ewa Gawęda

Fekalia? Raczej siarka

W trakcie rozmowy pojawiły się ponownie zarzuty o opóźnienie remontu przez fekalia, które pojawiły się na odcinku zawadzkim. Temat wspomniał rzecznik prasowy ZDW w Katowicach Ryszard Pacer, pytany o powody zerwania umowy pierwszego wykonawcy. 

- Tutaj nałożyło się kilka okoliczności. Nawet my w tym czasie nie wiedzieliśmy, że w miejscu, gdzie dziś przebiega ul. Młodzieżowa, kiedyś był kurort siarkowy Sophienbad. Tam były złoża siarkowe, które dziś też są widoczne. Jony, które przygotowywano do wiązania podbudowy, nie działały przez siarkę. Większość przedstawionych przez firmę Vitalis opracowań, największą wagę przykładało właśnie do siarki. Z czasem to wynikło, że w tamtym miejscu istniały złoża siarkowe - odbijał piłeczkę Jan Zemło. 

Ryszard Pacer zapowiedział, że obecny termin realizacji inwestycji to 21 października 2022 roku.

Termin: 21 października

Wsparcie mieszkańców ze strony miasta podkreślił także Grzegorz Połomski z Zarządu Dróg Miejskich. - Działania mieszkańców były wspierane i staraliśmy się jak najbardziej pomóc mieszkańcom w tym temacie - mówił Połomski. 

Mieszkańcy otrzymali ostatecznie zapowiedź końca remontu. - W tej chwili obowiązuje termin 21 października. Z tego typu inwestycjami zawsze jest tak, że mogą zajść nieprzewidziane okoliczności. Początkowo z końcem września przebudowa miała się zakończyć. W tej chwili mamy termin 21 października i myślę, że to będzie dotrzymane - podkreślił Ryszard Pacer. 

Mieszkańcy wraz z senator Ewą Gawędą i członkami zespołu ds. przebudowy ul. Młodzieżowej liczą na realizację remontu w terminie.

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Osobowy (195.88. * .248) 30.10.2022 19:15

Czy ktoś już sie raczył domyślić że te wszystkie remonty dróg są na trasie transportu żwiru i że koszty i uciążliwości nie obchodzą tych co czerpią z tego korzyści? Kokoszyce Syrynia Lubomia Rogów Bełsznica... Nawet poza naszym powiatem drogi są rozwalone przez to. Fajnie sie kopie i sprzedaje ale koszty transportu niech pokrywają ci co nie mogą się bronić

~ciekawy (188.137. * .185) 30.10.2022 18:29

a to ciekawe - czyli te wszystkie zakazy wjazdu stoją tam bez powodu ? czy po prostu zapomnieli je ściągnąć

~doniżej (188.137. * .10) 30.10.2022 17:49

Przecież droga już jest gotowa i chodniki też.

~ciekawy (188.137. * .185) 30.10.2022 17:02

Czy to do diabła nie miało być otwarte do 21 października ?????

~doniżej (188.137. * .10) 12.10.2022 09:30

Szarfy nikt nie będzie przecinał bo nie ma czym się chwalić ważne, że roboty są już na ukończeniu, nareszcie można będzie spokojnie i bezpiecznie jeździć. Oczywiście zaczną się narzekania, że za szybko jeżdżą i wnioski o kontrole radarowe , no ale taka już jest nasza rzeczywistość.

~ciekawy (188.137. * .185) 11.10.2022 20:44

Ja się tylko zastanawiam ilu oficjeli się zjedzie na otwarcie po 5 latach remontu tej inwestycji. I czy się wszyscy dopchają do szarfy żeby ją przeciąć :)

~doniżej (188.137. * .10) 24.09.2022 14:16

Zmian w projekcie można dokonać za zgodą i na wniosek inwestora tak stanowi Prawo Budowlane.. Więcej sczegółow można uzyskać w Urzędzie Marszałkowskim po zapytaniu w ramach informacji publicznej.. To proste

~Artur45 (188.137. * .183) 22.09.2022 19:54

A odcinek od straży w stronę kokoszyc zabebłany na odległości 300m nie wymienili podbudowy tylko na stary asfalt dali nowy i nikt nic nie powie jedna wielka ściema

~Zaciekawiony_Inżynier (188.137. * .159) 21.09.2022 19:19

Chciałem dodać link do opracowania gdzie jony siarki zachowują się inaczej i można produkować tzw. beton siarkowy ..... Czy opracowania które wykluczają fekalia są gdzieś dostępne?

Niestety komunikat "błąd 418" wyklucza takie działanie..... każdy znajdzie w google mam nadzieję

~Brawo (188.137. * .238) 21.09.2022 16:33

Brawo dla tych co wsparli mieszkańców

~doniżej (188.137. * .10) 21.09.2022 11:05

to remont nabierze przyśpieszenia. Oby