Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Radlinie wystąpiły gwiazdy Międzynarodowych Dni Folklorystycznych [ZDJĘCIA]

W sobotnie popołudnie cztery zespoły zaprezentowały się przed publicznością w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.

W Radlinie wystąpiły gwiazdy Międzynarodowych Dni Folklorystycznych [ZDJĘCIA]
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" w Radlinie podczas Międzynarodowych Dni Folklorystycznych fot.F.Kamczyk

Pierwszy wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Wisła", który prezentuje kulturę z regionu Śląska Cieszyńskiego. Charakterystyczną cechą zespołu jest zestawienie strojów - damskiej sukni cieszyńskiej i męskiego stroju góralskiego. Formacja działa nieprzerwanie od 1950 roku.

Drugi zespół to Jahi Hasani z Cegran, który jest najbardziej aktywną grupą kulturalno-artystyczną w Macedonii Północnej. Został założony w 1974 r. i ma długoletnią i bogatą tradycję w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego swojego kraju. Charakterystyczne dla niego są tradycyjne tańce, pieśni, instrumenty oraz stroje ludowe z regionu Pollog. Artystyczna twórczość Jahi Hasani prezentowana jest z dużymi sukcesami na wielu międzynarodowych festiwalach.

Trzecim zespołem był litewski zespół Żirgineliai, który w swoich 35 latach działalności brał udział i wielokrotnie zwyciężał w amatorskich konkursach plastycznych. Znalazł się w gronie laureatów różnych przeglądów artystycznych, został doceniony i nagrodzony na międzynarodowych festiwalach dziecięcych. Obecnie w zespole jest pięć grup tancerzy i muzyków.

Ostatni na radlińskiej scenie wystąpił zespół Barvinok, który działa przy Miejskim Centrum Edukacji Artystycznej i Choreograficznej dla Dzieci w Winnicy na Ukrainie. Jest jednym z najlepszych zespołów choreograficznych Ukrainy i powstał w 1984 r. Twórcą i kierownikiem artystycznym zespołu jest artysta ludowy Ukrainy - Petro Bojko.

Słowa podziękowania artystom oraz kierownikom zespołów złożyli dyrektor Jarosław Szczęsny i burmistrz Barbara Magiera. 

Bardzo dziękuję wszystkim artystom Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, dziękuję panu marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu, dziękuję Zespołowi Pieśni i Tańca Śląsk za organizację. Podziękowania składam włodarzom miast i gmin, dyrektorom ośrodków kultury oraz wszystkim, którzy brali udział w organizacji tego wydarzenia. Już teraz zapraszam na kolejną część, która odbędzie się we wrześniu. W kolejnej edycji wystąpią zespoły z Azji i Ameryki Południowej - mówi Jarosław Szczęsny.

Obecni na festiwalu byli między innymi zastępca burmistrza Zbigniew Podleśny, radna powiatowa Joanna Rduch-Kaszuba oraz dyrektor MOK-u Tomasz Miler.

Bardzo się cieszę, że Radlin był jednym z miejsc, w którym gościli uczestnicy festiwalu promującego folklor. Tańce ludowe są nieodzowną częścią kultury narodów, a my nie ruszając się z naszego miasta przenieśliśmy się do innych państw w niezwykłą taneczną podróż. Mogliśmy podziwiać zarówno taniec jak i piękne kolorowe ludowe stroje. Jestem pod wrażeniem niezwykłych występów na wysokim poziomie artystycznym. Już teraz cieszę się na drugą odsłonę festiwalu- mówi Joanna Rduch-Kaszuba.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].