Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lobbing, lobbowanie i lobbyści. Frączek pyta, jak się lobbuje u starosty?

Lobbowaniem zainteresował się na ostatniej sesji radny Ryszard Frączek. Zauważył, że skuteczny w takich działaniach jest wiceprzewodniczący rady Władysław Gumieniak, jeśli chodzi o roboty drogowe w jego gminie. Zganił za to starostę, bo jego zdaniem włodarz słabo lobbował u marszałka o rychłą naprawę drogi na autostradę A4 przez Rudy.

Lobbing, lobbowanie i lobbyści. Frączek pyta, jak się lobbuje u starosty?
Ryszard Frączek z Oblicz wszedł do Rady Powiatu Raciborskiego w miejsce zwolnione przez Dawida Wacławczyka

- Proszę, żeby ktoś mi wyjaśnił, jak kolega Gumieniak lobbuje? Na czym to polega? Bo myślę, że to pozytywna rzecz - zapytał w swoim stylu członek opozycyjnego klubu PiS.

Frączek zaraz dodał, że nie podoba mu się styl lobbowania, jaki reprezentuje starosta raciborski. Powiedział, że ten nieskutecznie lobbował w sprawie rozwiązania problemu drogi na Rudy - zamkniętej i dziurawej, na której kierowcy z Raciborza zniszczyli samochody. - Jakie działania, jakie pisma w tej sprawie podjęto, napisano? Czy nie wyjdzie z tego, że może służby pana starosty zaniedbały temat? Że to nie nasze, bo marszałka? Ale to my po tej drodze jeździmy, a nie jacyś warszawiacy - zwrócił się Frączek do Grzegorza Swobody.

Trzy kontakty w tydzień

Włodarz powiatu wyjaśnił, że jeśli chodzi o lobbowanie w sprawach mieszkańców to nie tylko cecha radnego Władysława Gumieniaka, ale i Tomasza Cofały, Szymona Bolika i innych radnych. - Radni zwracają się do mnie w sprawach drogowych. W ciągu jednego tygodnia potrafią i trzy razy się skontaktować, żeby zapytać, co w danej sprawie słychać, czy odbyło się spotkanie z kimś z Zarządu Dróg Wojewódzkich i ja to nazywam pewnego rodzaju lobbowaniem - oznajmił G. Swoboda.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda

Wskazał, że podobną aktywnością wykazują się radni Stukator i Kura z gminy Kornowac. - Działają poza komisjami, poza sesją. Wykonują mandat radnego, dopytują i to dobrze. A ja bezpośrednio przedstawiam im jak wygląda sytuacja - podkreślił Swoboda.

- My też pana pytamy. Czy to oznacza, że też lobbujemy? - ironizował Ryszard Frączek.

Starosta jeszcze wyjaśnił, że Powiat nie odpowiada za przebieg i jakość wojewódzkich czy gminnych inwestycji na drogach. - Tam są odrębne nadzory. My za swoje odpowiadamy i zapewniam, że nie musimy się wstydzić - podkreślił Grzegorz Swoboda.

Droga do Paproci

Głos zabrał Władysław Gumieniak, wskazując na historię samorządu i przyporządkowanie dróg powiatom. - Nieszczęściem było, że trasa od Paproci, aż do Kuźni przypisano do Powiatu Rybnickiego. Nie mieliśmy żadnego wpływu na remont. Droga z Rybnika do Paproci była w idealnym stanie, ale dalej było fatalnie - opowiadał nestor samorządu powiatowego.

Władysław Gumieniak radny z gminy Kuźnia Raciborska

Co prawda część tej drogi wyremontowano, ale reszta czeka. - Dlatego czyniłem zabiegi, składałem interpelacje, żeby przejąć tę drogę pod nasz zarząd, ale nie udawało się.

Nie było kadencji, żebym nie składał zapytań do ZDW, do marszałka, a starosta rybnicki nigdy nie był zainteresowany, choć jeździ na grzyby do lasów w powiecie raciborskim. Często też "nachodziłem" starostę i zarząd powiatu, żeby tę drogę przejąć - podkreślił Gumieniak.

W obronie kolegi z klubu stanął Piotr Olender mówiąc, że lobbing ma wydźwięk neutralny.

Złe pojęcia i bzdury

R. Frączek był zdziwiony, że wszyscy chcę mu wytłumaczyć znaczenie terminu, bo on go zna, ale chciał zrozumieć, co robią lobbyści z powiatu raciborskiego. - My używamy złych pojęć i uczymy społeczność bzdur. Widzę, że pan radny nie lobbuje, a wypełnia obowiązki radnego i dobrze, ale to nie jest lobbowanie - oznajmił opozycjonista.

P. Olender spierał się, że to jednak jest lobbowanie.

Frączek zaznaczył, że starosta opiera się na podziale rady na dobrych i złych radnych, a tymczasem obowiązkiem starosty jest zadbać, aby jego pion urzędniczy zajął się sprawą i walczył o nią w imię dobra mieszkańców.

Głubczyce zazdroszczą

Radny nazwał starostę "człowiekiem na pierwszej linii frontu". - Jak pan takich spraw nie dopilnuje, to nie oznacza, że nie ma tam naszego udziału, tylko oznacza nasze zaniedbanie - uznał Frączek.

Zażądał od Swobody, aby ten mu udowodnił, że walczył, że się starał, że podjął działania. - Jeśli ktoś to zaniedbał w Katowicach, to pokażmy to, ktoś powinien ponieść konsekwencje. Ja znam ludzi, którzy uszkodzili tam swoje auta - stwierdził radny.

Ryszard Frączek radny z klubu PiS w radzie powiatu
Frączek postanowił na koniec powiedzieć coś dobrego o staroście. - Ja wiem, że pan dobrze dba o nasze drogi, bo ja dużo jeżdżę po naszym powiecie. I mam porównanie z głubczyckim. Jak tam ostatnio byłem, to czułem się jakbym jeździł po drogach na Ukrainie - podsumował R. Frączek.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].