Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Posłanka Lenartowicz naciska ministra klimatu w sprawie obniżki opłat śmieciowych

Parlamentarzystka z Krzanowic pyta o możliwość zmniejszenia opłat za gospodarowanie odpadami dla gospodarstw domowych, które mają źródło ciepła niewytwarzające popiołu ani żużla.

Posłanka Lenartowicz naciska ministra klimatu w sprawie obniżki opłat śmieciowych
Posłanka Lenartowicz wystąpiła w imieniu mieszkanców, którzy nie wytwarzają w swoich gospodarstwach żużla i popiołu

Gabriela Lenartowicz złożyła interpelację nr 32790 na początku kwietnia. Skierowała ją do minister klimatu i środowiska

- Do mojego biura poselskiego sukcesywnie wpływają od mieszkańców prośby o interwencję w tej sprawie, zwłaszcza że temat jest przedmiotem dyskusji i budzi wielkie emocje od lat, tym bardziej że sprawa wiąże się z potrzebą promowania także bezemisyjnych źródeł ciepła - zaznaczyła we wstępie interpelacji posłanka z PO.

Tak jak z kompostownikiem

Chodzi o sugerowane przez mieszkańców okręgu wyborczego rozwiązania postrzeganego przez nich jako sprawiedliwe. - Żeby zrobić to wzorem możliwości obniżenia opłat za bioodpady od gospodarstw, które posiadają kompostownik. W tym przypadku byłoby to tym bardziej oczywiste, że tego odpadu tak naprawdę w ich gospodarstwach się nie wytwarza - zaznaczyła G. Lenartowicz.

Uważa, że byłby to dobrze odebrany ukłon w stronę osób, które zdecydowały o wymianie źródła ogrzewania na ekologiczne i stosują ogrzewanie mieszkań gazem, pompami ciepła czy korzystają z ciepła systemowego.

Dojdzie do nowelizacji?

Lenartowicz pyta w ministerstwie, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie i czy rząd widzi możliwość w najbliższym czasie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w taki sposób, aby umożliwić obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami osobom, które nie produkują w swoim gospodarstwie domowym popiołu ani żużla, na podobnych zasadach jak w przypadku bioodpadów?

Kwestia, która pojawiła się w interpelacji posłanki ziemi raciborskiej, była omawiana m.in. w cyklu spotkań z mieszkańcami, które jesienią 2021 roku przeprowadził w Raciborzu prezydent Dariusz Polowy. Włodarz odpowiadał wówczas posiadaczom systemów grzewczych nieprodukujących popiołu czy żużla, że opłata śmieciowa w Raciborzu opiera się na zasadzie solidaryzmu i wszyscy zbierają się nań po równo, niezależnie od ilości i rodzaju wyrzucanych odpadów.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 17.04.2022 22:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ty to wiesz a ta pani tego nie wie ,bo myśli że jeżeli ciepło i ciepła woda mają od ściany , to jak ściana może tworzyć popioły .Dla niektórych skłócenie mieszkańców to norma no i wiadomo nie jest niczym nowym ! .

~op (91.192. * .86) 17.04.2022 19:41
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

,,korzystają z ciepła systemowego''? Ciepłownie osiedlowe też są w większości węglowe więc wytwarzają popiół

~PeOwiec (155.133. * .231) 17.04.2022 14:07
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~TAJEMNICZY_ (83.30. * .30) 17.04.2022 13:45

Andrzej napisz jeszcze coś pod artykułem nt. spółdzielni bo nie będzie dniówki.

~AndrzejF (5.173. * .235) 16.04.2022 21:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dzięki Polowemu w Raciborzu jest najniższa opłata za śmieci w regionie 21 zł, a np. w Rybniku 31 zł.