Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dyskutowali o hałdzie Wrzosy I. Co dalej z bombą ekologiczną?

Urzędnicy i naukowcy oraz przedstawciele SRK spotkali się w pszowskim magistracie, aby omówić sprawy związane z hałdą Wrzosy I. Stanowi ona zagrożenie, bo cały czas następują w niej procesy spalania. 

Dyskutowali o hałdzie Wrzosy I. Co dalej z bombą ekologiczną?
Spotkanie w pszowskim magistracie odbyło się 11 lutego. fot. UM Pszów

Dyskutowali o hałdzie Wrzosy I. Co dalej z bombą ekologiczną?

Władze miasta Pszów i powiatu wodzisławskiego spotkały się 11 lutego z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, by poznać wyniki inwentaryzacji termicznej obiektu. Spotkanie było pierwszym krokiem w kierunku szukania rozwiązań mających na celu likwidację zapożarowania i rekultywację techniczną oraz biologiczną zwałowiska. Badania na terenie hałdy przeprowadziła Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Specjaliści zaprezentowali inwentaryzację termiczną obiektu.

Jak tykająca bomba, stale płonie

- Hałda „Wrzosy I” należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Hałda jest obszarem zapożarowanym i tym samym jej stan techniczny jest bardzo zły. Rekultywacja i zapobieżenie dalszemu rozwojowi procesów termicznych jest koniecznością. Właścicielem terenu jest SRK i po stronie spółki leży obowiązek realizacji tej inwestycji. Spółka swoje działania konsultuje z miastem i starostwem, stąd to spotkanie – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Wyniki badań przedstawią radnym

W spotkaniu brał udział Leszek Bizoń – Starosta Powiatu Wodzisławskiego wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego. Obecni byli również przedstawiciele SRK. Gospodarzem spotkania było miasto Pszów reprezentowane przez Piotra Kowola – zastępcę burmistrza miasta. Wyniki diagnozy przedstawiali specjaliści Fundacji przygotowującej dokument. Na początku marca planowane jest kolejne spotkanie. Tym razem naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprezentują wyniki swoich badań radnym miasta Pszów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zawiedziony1a (5.173. * .212) 17.02.2022 09:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Streszczam artykul: spotkali się i zaprezentowali. Koniec. Autor/ka nie precyzuje co powiedziano na spotkaniu, jakie perspektywy czasowe wchodzą w grę, jak będą prowadzone prace, kiedy i co oznaczać będą dla mieszkańców. Wteszcie jakie plany wykorzystania terenu na przyszłość - zazielenienie, wywożenie czy jeszcze coś innego. Podstawowe kwestie. Nie dowiadujemy sie niczego, poza tym że spotkanie sie odbyło i kto przyszedł. Jestem przekonany, ze wladze Pszowa, Starosta i SRK to poważne osoby i poważne instytucje więc organizując takie spotkanie omawiano konkrety. O nich jednak nie dowiemy się z lektury artykułu.... :(