Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Maja z prezydentem otworzyli najnowocześniejszą w powiecie salę terminalową

Tak wyposażonej pracowni komputerowej nie ma żadna inna placówka oświatowa w Raciborzu. Kosztowała podatników 100 tys. zł i jest dla urzędu miasta początkiem drogi ku wyposażeniu innych szkół w podobne.

Maja z prezydentem otworzyli najnowocześniejszą w powiecie salę terminalową
Prezydent Dariusz Polowy i uczennica SP18 Maja przecięli wstęgę w nowej sali terminalowej

- To długo oczekiwane otwarcie naszej nowej pracowni - powiedział 13 grudnia, jeszcze przed przecięciem wstęgi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 Mariusz Kaleta. Dotychczasowa sala zajęć, gdzie nauczano informatyki, miała już 11-letni sprzęt. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy przyznał, że to tak jakby minęła epoka.

Jak powiedział Kaleta uczniowie "przebierali nogami i zaglądały zniecierpliwione", kiedy będą mogły korzystać z nowych urządzeń.

- To pomysł Justyny Henek-Wypior nauczyciela informatyki i wychowawczyni klasy IV „b”. Dzięki jej staraniom jako radnej powstała u nas na razie jedyna taka pracownia w raciborskich szkołach, także tych średnich - zauważył szef placówki.

Dariusz Polowy podkreślił, że komputery wyglądają wspaniale, ale uczniowie od tego momentu muszą słuchać się bardziej nauczyciela. - Nie będziecie już mogli sami robić tego, co wam się podoba na komputerze w szkole. Tak powinno być w edukacji, że to prowadzący zajęcia wyznacza zakres pracy - tłumaczył włodarz.

Dodał, że młodemu człowiekowi wydaje się, że najważniejsze jest to czego on chce, a tymczasem najważniejszym okazuje się to, czego dla ucznia chce jego mistrz, czyli nauczyciel.

Polowy zapowiedział, że w szkołach Raciborza będą powstawać kolejne takie sale terminalowe.

Prowadziliśmy transmisję na żywo z oficjalnego otwarcia sali terminalowej. Oto jej zapis:

- I jak fajne? - spytał prezydent, gdy z uczennicą Mają przecięli wstęgę przy drzwiach i weszli do sali. - Siadamy i odpalamy - zaczął lekcję informatyki wicedyrektor Janusz Jureczko.

- W tej sali są tylko dwa komputery w tym serwer. Wszystkie stanowiska uczniowskie są z terminalami. To zwiększa cyberbezpieczeństwo uczniów, bo nauczyciel nadzoruje ich pracę bezpośrednio - mówił nam J. Jureczko.

W szkole pytaliśmy naczelnika wydziału edukacji Krzysztofa Żychskiego o szczegóły miejskiej inwestycji. W materiale wideo o tym, co nam odpowiedział

Prezydent Raciborza tak jak uczniowie na lekcji z informatyki rysował z nimi kartkę świąteczną. Rozmawialiśmy z nim o planach wyposażenia kolejnych pracowni w samorządowych szkołach.

Dyrektor Mariusz Kaleta udzielił wypowiedzi Raciborskiej Telewizji Kablowej. My pytaliśmy go, czy pamięta, jak sam uczył się obsługi komputera.

W relacji LIVE na Facebooku nowiny.pl polecamy rozmowy z: Ireneuszem Jaśkowskim - szefem Rady Rodziców SP18; Justyną Henek-Wypior nauczycielem w SP18 i Radną Miasta Racibórz oraz wicedyrektorem SP18 Januszem Jureczko.

Jureczko, Jaśkowski i Henek-Wypior

https://fb.watch/9TttOj-Cwm/

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].