Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radny Frączek obawia się koncertu Eneja na Zamku. Twierdzi, że to zaboli Kresowian

Nestor raciborskiego samorządu, który w tej kadencji zasiada w Radzie Powiatu Raciborskiego zwrócił uwagę staroście na zaproszenie do występu na Zamku Piastowskim zespołu Enej. Ryszard Frączek powiedział, że nazwa grupy kojarzy się z banderowskim zbrodniarzem z Ukrainy. Odebrał już negatywne uwagi od raciborzan związanych ze środowiskiem Kresowian.

Radny Frączek obawia się koncertu Eneja na Zamku. Twierdzi, że to zaboli Kresowian
Na listopadowej sesji Rady Powiatu Raciborskiego doszło do gorącej dyskusji o planowanym występie zespołu Enej na Zamku Piastowskim. Brali w niej udział Adrian Plura, Ryszard Frączek i Grzegorz Swoboda

Ankieta

Czy Enej powinien wystąpić w Raciborzu?
Zobacz więcej

Frączek jest w grupie radnych opozycji, którzy ostatnio krytycznie wypowiadali się na temat grudniowej imprezy współorganizowanej przez Województwo Śląskie i Powiat Raciborski. Na listopadowych obradach zauważył, że co do repertuaru koncertów starosta mógł się skonsultować z przedstawicielami rady. - Choć teraz to już musztarda po obiedzie, to powiem, że zwrócili się do mnie raciborzanie, którym nie podoba się, że w Raciborzu wystąpi Enej. Ja też mam o to żal - stwierdził na sesji Ryszard Frączek.

Co piąty z kresowymi korzeniami

Mówił o Kresowianach uciekających przed "banderowską siekierą", wspomniał o rzezi wołyńskiej i mordowaniu Polaków na Ukrainie. - Nie chcę nikogo oskarżać, ale weźmy pod uwagę, że w Raciborzu co 5 mieszkaniec ma korzenie kresowe. Mam to przeliczone. Tymczasem Enej ma nazwę taką jak nazwisko banderowskiego zbrodniarza, Petro Olejnik Enej - nacjonalista, który mordował tysiące Polaków. Na jednym z teledysków Eneja wkomponowane są takie rzeczy jak wioska przed wschodem słońca, rąbanie siekierą, nabijanie widłami, podgrzewanie ognia. My Kresowianie kojarzymy to w sposób jednoznaczny - Frączek wskazywał na skojarzenia z tragicznymi wydarzeniami na Wołyniu. Zapowiedział, że zbojkotuje występ tej grupy w Raciborzu i zachęcał do tego innych obecnych na sesji powiatowej.

- Wielu raciborzan przeżyje koncert tego zespołu bardzo ciężko - poseł starostę Frączek. Uważa, że największy przebój Eneja - "Kamień z napisem love" też jest manipulacją z podtekstem nawiązującym do zbrodni na tle nacjonalistycznym.

- Wielu ludzi przeżyje to bardzo ciężko - ocenił Ryszard Frączek.

Dodał, że starosta mógł wcześniej poinformować, kogo chce zaprosić na Zamek, to Kresowiacy nie musieliby przewracać się w grobach.

Tego chcą słuchać ludzie

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda wyjaśnił, że dobór zespołów na Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy był wynikiem długotrwałych prac szerokiego zespołu ekspertów. Stworzyli go przedstawiciele służb marszałkowskich, Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz Zamku Piastowskiego, czyli zaangażowanych w organizację wydarzenia o skali wojewódzkiej. - Każdy z odbiorów chce czegoś innego na takim koncercie. My słuchamy innych zespołów, a młodzież ma swoich idoli. Ktoś chciał np. żeby wystąpiła Sylwia Grzeszczak, ale jej akurat na Zamku nie będzie. Przyznam, że nie miałem wpływu na ten wybór, ale wiem, że kierowano się dotarciem do jak najszerszej grupy odbiorców, czyli popularnością wykonawców - oznajmił Swoboda.

Panujmy nad słowami

Wystąpieniem Frączka zaniepokoił się Adrian Plura szef komisji oświatowej.

- Padły mocne słowa, mam wrażenie, że przekraczamy kolejne granice. Proszę panować nad słowami, które tu wypowiadamy, bo nie da się ich cofnąć. Nie chcę, byśmy zahaczali o nacjonalizm i szowinizm. Poszliśmy o krok za daleko - komentował.

Adrian Plura radny Powiatu Raciborskiego

Odczytał z internetu, że nazwa grupy pochodzi z 2002 roku, a lider zespołu wymyślił ją gdy był nastolatkiem. Inspirował się literaturą, klasyką ukraińską o wesołym Kozaku podróżującym po świecie, a nie historią (w podobnym tonie wypowiedział się radny Piotr Olender, choć zaznaczył, że nie zna zespołu, a wiedzę zaczerpnął z internetu).

Plura mówił też, że zespół wydawał już oświadczenia w sprawie podejrzeń o nawiązania do banderowskich motywów. Podkreślano w nich, że twórczość muzyków nie ma z nimi nic wspólnego. Zespół odsyła do swych utworów, które nie traktują o historii.

Poczucie przyzwoitości

- Pan nie musi na ten koncert się wybierać, ale nie mamy uprawnień, aby mówić tu o polsko-ukraińskich korzeniach zespołu w tej sposób. Mówię o tym z poczucia przyzwoitości, przecież mamy tylu emigrantów z Ukrainy na naszym terenie - podkreślił długoletni radny powiatowy, dyrektor szkoły w Rudach.

- Jako rada powiatu nie firmujmy takich wypowiedzi, jaką wygłosił radny Frączek. To jest panie radny trochę za daleko. Enej występuje w TVP, koncertował na festiwalu w Opolu, nawiązuje do ludowej kultury. Prezes telewizji publicznej nie przeoczyłby tak istotnych rzeczy, o których pan mówi. Robimy sobie jedną wielką jakąś antypromocję w całej Polsce - ocenił A. Plura.

Ryszard Frączek radny z klubu PiS

Ryszard Frączek odparł Plurze, że brak wiedzy nie upoważnia go do "gadania takich głupot", tym bardziej że jest on nauczycielem. Podkreślił, że nie oskarża muzyków, a wśród Ukraińców ma wielu przyjaciół. Zaznaczył jednak, że przedstawia staroście obawy, z jakimi zgłosili się doń przedstawiciele Kresowian. - W tym gronie jest znana aptekarka, kilka starszych osób, a nawet kolega pana Adriana. Dzwonili do mnie, przyszli do księgarni - wymienił radny z klubu PiS.

- Pan starosta rozumie, o czym mówię, bo gdyby chciały u nas wystąpić np. jakiś Goebbels Band czy Hitler Band to pan starosta nie wpuściłby ich na Zamek - powiedział w starostwie Ryszard Frączek.

Za późno na zmiany

Radny dodał, że tematy społeczne są ciężkie, ale trzeba je poruszać. Jeszcze raz podkreślił, że nie jest przeciwnikiem zespołu Enej, nie mówi, że to są źli ludzie. - Raciborzanie powinni mieć wybór. Ja rozmawiałem o tym ze starostą, ale powiedział mi, że już za późno na zmiany - wyjawił lider "Oblicz".

starosta raciborski Grzegorz Swoboda

Wypowiedział się starosta Grzegorz Swoboda przekonany o tym, że starostwo działa transparentnie. Atak radnego względem Adriana Plury uznał za niestosowny.

- Jesteśmy tu wybrani dla dobra rozwoju powiatu. Niech pytania formułowane na sesji będą merytoryczne - zaapelował i na koniec zaprosił wszystkich radnych do udziału w Śląskim Jarmarku Bożonarodzeniowym na Zamku Piastowskim.

Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku Piastowskim w Raciborzu 29 wiadomości, 42 komentarze w dyskusji, 1522 zdjęcia, 2 filmy

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Frączek

Radny Powiatu Raciborskiego

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SJZ (46.134. * .136) 04.12.2021 19:31

Dziwnym trafem POstęPOwym ,,unijczykom" przeszkadza wszystko co polskie, bo jak ich guru stwierdził ,,POlskość, to nienormalność"., ale za to z miłą chęcią POnucą sobie z rezunami o riezaniu Lachów, a następnym razem zaproszą kapciowego Makreli i radośnie zaśpiewają z nim, w jego języku ojczystym Ajli-Ajlo-Ajla.

~Polityczny (88.156. * .175) 04.12.2021 13:21

Nie słyszałem aby ten wesoły kozak z historii członka założyciela też tak przywdziewał czerwono czarne barwy.Wierzycie tym łgarzom w opowiadane przez nich pierdoły? Ja to bym ich pogonił gdzie pieprz rośnie.No ale cóż Polacy lubią sobie hodować węża na własnej piersi.

~ciekawy (188.137. * .185) 03.12.2021 17:44

Może niech zaśpiewa Bogurodzice - może to mu pomoże ?

~bigproblem (89.151. * .121) 03.12.2021 17:32

Mnie i wielu moich znajomych z Raciborza boli pan Frączek i jego zaściankowość. Czy ktoś coś z tym zrobi? To wiele większy problem niż zespół młodzieżowy na jarmarku...

~Espoleczność (46.204. * .86) 03.12.2021 11:16

Myslac jak pan Fraczek (Pis) to powinnismy się już bać naszych pracownikow ????

~WysztarczyloWygooglac (94.254. * .53) 03.12.2021 11:05

"Nazwa naszego zespołu nie pochodzi od pseudonimu zbrodniarza UPA, ale od bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego. To jest niezwykle popularna na Ukrainie książka, można ją porównać nawet do "Pana Tadeusza"
(Łukasz Kojrys, zespół Enej, czerwiec 2013)

wieje_halny 03.12.2021 10:29

Odleciał chłopina, oj odleciał. Bardzo szkodliwe wystąpienie pana Frączka.

~Bolączek (10.0. * .15) 03.12.2021 10:23

Pan Frączek zapewne chciałby tam piosenki religijnej. Jego rodzina muzykowała swego czasu w tej branży. W sumie to niegłupi pomysł, bo to jarmark bożonarodzeniowy, kolędy powinny być, a nie jakieś rock and roll.

~niejestemrobotem (46.223. * .125) 03.12.2021 10:03

A to sobie radny pofrączkował! Brak wiedzy poniekąd tłumaczy ewentualne gadanie głupot. Co natomiast tłumaczy pana Frączka?