Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Klamka zapadła, decyzja została podjęta. Gazeta Wodzisławska zostanie zlikwidowana. "Koniec z urzędową propagandą sukcesu"

O decyzji wodzisławskich radnych zdecydowały m.in. względy proekologiczne, kondycja budżetu miasta, a przede wszystkim chęć odcięcie mieszkańców od "propagandy sukcesu urzędu miasta". W trakcie październikowej sesji przesądzili o losie miejskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego pn. Gazeta Wodzisławska, który od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już wydawany.

Klamka zapadła, decyzja została podjęta. Gazeta Wodzisławska zostanie zlikwidowana. "Koniec z urzędową propagandą sukcesu"
W trakcie październikowej sesji wodzisławscy radni przesądzili o losie miejskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego pn. Gazeta Wodzisławska.

Pomysłodawcami likwidacji Gazety Wodzisławskiej była grupa pięciu radnych, czyli: Adam Króliczek, Jakub Elsner, Mariusz Blazy, Łukasz Chrząszcz i Dezyderiusz Szwagrzak. W projekcie uchwały w sprawie zmiany uchwały z 2013 r. w sprawie nadania Statutu Wodzisławskiemu Centrum Kultury zaproponowali usunięcie w całości &7 pkt 9, który brzmi: "redagowanie i wydawanie gazety społeczno-kulturalnej". 

Argumentacja

Jak zwrócono uwagę w uzasadnieniu dokumentu, miejski periodyk, którego redaktorem naczelnym jest rzecznik prasowy magistratu, kolportowany jest bezpłatnie, co zaburza warunki konkurencji z prasą niezależną. "W świetle ustawy o samorządzie gminnym gminy mają prawo informować mieszkańców o swojej działalności, ale winny to czynić za pomocą biuletynów informacyjnych, a nie gazet za pieniądze podatników" - zapisano. Podkreślono także, że treści zamieszczane w gazecie, zwłaszcza w czasie przedwyborczym mają jednostronny, polityczny charakter i przedstawiają włodarzy miasta w superlatywach, unikając niewygodnych tematów. Radni wnioskodawcy zauważyli także, że rezygnując z papierowego wydania miejskiego czasopisma, mają na uwadze kwestie ekologiczne oraz kondycję budżetu miasta.

Jeden głos sprzeciwu

Jako pierwszy głos w trwającej około godziny dyskusji zabrał radny Eugeniusz Chłapek wyrażając swój stanowczy sprzeciw odnośnie rezygnacji z miejskiego miesięcznika. - W moim odczuciu ta zmiana jest krzywdząca i dyskryminująca naszych starszych mieszkańców - mówił zwracając uwagę, że znikoma liczba osób w starszym wieku potrafi posługiwać się internetem i tam znajdować informacji na temat Wodzisławia Śl. - Okoliczne gminy mają swoje gazety wydawane w formie papierowej - podkreślał Eugeniusz Chłapek. Zwróćmy uwagę, że był on jedynym radnym, który zabrał głos i bronił dalszego wydawania periodyku.

Seniorzy w mieście będą na pewno żywo zainteresowani tym, którzy radni poparli ten pomysł - mówiła Izabela Kalinowska

Przekonywanie włodarzy

Do dyskusji włączyło się również kierownictwo urzędu, czyli prezydent Mieczysław Kieca oraz jego zastępczyni Izabela Kalinowska. Oboje przekonywali o sensie dalszego istnienia miejskiego miesięcznika. - Z informacjami powinniśmy docierać do wszystkich naszych mieszkańców, bez względu na wiek i ich umiejętności komunikowania się i pozyskiwania informacji. Gazeta Wodzisławska w wydaniu papierowym jest wyjściem naprzeciw tym mieszkańcom, którzy nie mają bądź nie chcą mieć dostępu do komputera, czy interentu - mówił włodarz. Zwrócił także uwagę, że od początku trwającej kadencji samorządu terytorialnego "trwa kroczący proces likwidacji Gazety Wodzisławskiej". Izabela Kalinowska z kolei podkreślała, że seniorzy w żaden sposób nie mogli się dowiedzieć o zamiarach likwidacji miesięcznika, który jest w zasadzie jedynym ich źródłem informacji o mieście. - Likwidacja Gazety Wodzisławskiej jest ważną decyzją, którą będzie odczuwać wielu mieszkańców. Seniorzy w mieście będą na pewno żywo zainteresowani tym, którzy radni poparli ten pomysł - mówiła.

Dwa pisma sprzeciwu

Mieczysław Kieca w tracie obrad przeczytał także dwa pisma, które trafiły na ręce przewodniczącego rady Dezyderiusza Szwagrzaka, 26 października, czyli na dzień przed sesją. Adresatami pism, które były utrzymane w tonie, że Gazety Wodzisławskiej nie powinno się likwidować byli: Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Wodzisławska Rada Seniorów. "Wyrażamy stanowczy protest wobec zamiarów likwidacji Gazety Wodzisławskiej. Duża część osób starszych o życiu miasta dowiaduje się z właśnie z tego miesięcznika. Byłoby wielką nieuczciwością odciąć tych mieszkańców od informacji o sprawach miasta, zarządzeniach władz. Gazeta Wodzisławska jest nam potrzebna" pisali.

Może ktoś ze środowiska pana prezydenta będzie chciał kontynuować propagandę sukcesu, ale już za własne, a nie publiczne pieniądze - mówił Łukasz Chrząszcz

Radni: "media powinny być od władzy odseparowane"

Głos w dyskusji zabrali także ci radni, którzy byli za likwidacją miejskiego periodyku, czyli m.in.: Dezyderiusz Szwagrzak, Łukasz Chrząszcz oraz Adrian Jędryka. - Jeżeli miasto chce, to może wydawać biuletyn, czy informator internetowy. Tak jak to ma miejsce w innych gminach. Mamy prasę lokalną, która pisz obiektywnie - mówił ten pierwszy. Łukasz Chrząszcz stwierdził natomiast, że żadna władza bez względu czy jest to władza samorządowa, czy państwowa nie powinna mieć w rękach mediów. - Nie odcinamy mieszkańców od informacji, ale wyłącznie od propagandy sukcesu urzędu miasta. Mam nadzieję, że WCK sprzeda prawa do tytułu jakiemuś prywatnemu podmiotowi. Może ktoś ze środowiska pana prezydenta będzie chciał kontynuować propagandę sukcesu, ale już za własne, a nie publiczne pieniądze - mówił radny Chrząszcz. Adrian Jędryka zauważył, że przez długi czas był przeciwny całkowitej likwidacji Gazety Wodzisławskiej. Jak mówił, dostrzega w niej wiele pożytecznych i wartościowych treści, ale w obecnej formie nie jest ona neutralna. - Do likwidacji przekonała mnie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Oni od wielu lat zwracają uwagę na problem, jakim jest bawienie się przez samorządy w wydawanie gazet. Udają coś, czym nie są. Udają prasę, ale nie spełniają jej standardów. Media to jak wszyscy wiedzą, czwarta władza, której zadaniem jest patrzenie na ręce innym władzom. Dlatego media powinny być od władzy odseparowane - mówił radny Jędryka.

Decyzja zapadła

Po długiej dyskusji radni przeszli do głosowania nad zaproponowaną uchwałą - 11 z nich była za, 8 przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Zapisy dokumentu wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. i to właśnie od tego momentu Wodzisławskie Centrum Kultury zaprzesta dalszego redagowania i wydawania Gazety Wodzisławskiej.

Zobacz także:

Ludzie

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Eugeniusz Chłapek

Radny Miasta Wodzisławia Śl.

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
beatamix 04.11.2021 14:59
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Zostaje zlikwidowana, bo nie ma o czym pisać, chyba że każdy artykuł zaczynałby się: ... na to nas nie stać, tego budżet miasta nie udźwignie, o tym nie pomyśleliśmy, to jest niewykonalne, ... albo: Prezydent wypłacił premie pracownikom magistratu, i podwyższył podatki, śmieci, parkingi... dla mieszkańców :) :) :) A tak jak to mówią w większym syfie łatwiej przetrwać , a niedoinformowany mieszkaniec to potencjalny wyborca miecia :) :) :)

anonimus 04.11.2021 13:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

klamczuszek (141.95. * .155) - zapomniałeś o dworcu PKP ,jego elektorat myśli że to też Kieca wyremontował :)

~Do_nizej (188.137. * .71) 03.11.2021 21:39
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Tak tak PiS się kończy. Piszesz to już szósty rok.

~Do_toffi (5.173. * .25) 03.11.2021 19:25
oceniono 9 razy
-5
Zgłoś

Ludzie nie są głupcy i mało to już w te pisowskie brednie wierzy,nawet ta gazetka im nie pomoże

wnikliwy 03.11.2021 19:20
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Nareszcie

Toffi 03.11.2021 17:57
oceniono 9 razy
-1
Zgłoś

Myślę że gdy do władzy absolutnej w Wodzisławiu dorwie się PiS to gazeta wróci a może i nawet będzie jej więcej.

~klamczuszek (141.95. * .155) 03.11.2021 17:38
oceniono 9 razy
1
Zgłoś

W końcu już koniec tej propagandowej gazety od Kiecy , a tym co będzie brakowało tej propagandowej gazety zawsze mogą wejść na profil od Kiecy na fb tam cały czas jest nadawana propaganda aktualnie Kieca próbuje sobie przypisać remont baszty ,muzeum i balatonu ale tak to jest jak się tyle lat nic nie robi a przypisuje sobie zasługi innych .

~nmkr (83.26. * .42) 03.11.2021 15:57
oceniono 9 razy
1
Zgłoś

I co Kieca! Ubyła ci jedna tuba do lansowania Mieczysława?

~Jestok (87.101. * .96) 03.11.2021 15:51
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

Wszystkie tuby propagandowe lokalnych władz powinny być zlikwidowane. Także dobry ruch.

anonimus 03.11.2021 13:59
oceniono 8 razy
-2
Zgłoś

Ojjojoj ale mi przykro panie prezydencie :) ale za to ma pan facebook do dyspozycji można wklejać pr kilka razy dziennie.

~TakiTamTam (94.254. * .4) 03.11.2021 13:45
oceniono 9 razy
1
Zgłoś

„Dlatego media powinny być od władzy odseparowane” - mówił radny Jędryka
Bardzo bym prosił aby te słowa skierować do pańskich władz aby odseparowały tvp i zrobiły z niej media objektywne bo wszyscy płacimy abonament a nie tylko wyborcy pisu!

Oberwator_R 03.11.2021 13:02
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

W ostatnią niedzielę "Gazeta.." była kolportowana w jednym z wodzisławskich kościołów przez ministranta stojącego w środku przed wyjściem z świątyni. Taka ciekawostka.

right 03.11.2021 12:55
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

31 tys. zł nagrody dla wiceprezydent Wodzisławia - i już jest sponsor gadzinówki!

~Do_nizej (5.173. * .165) 03.11.2021 09:49
oceniono 10 razy
-2
Zgłoś

Tak samo jak tvp nie jest objektywne!

~mieszka (46.204. * .160) 03.11.2021 09:45
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

To jest dobra decyzja,gazeta nie była obiektywna

~TAJEMNICZY_ (83.30. * .233) 03.11.2021 09:30
oceniono 11 razy
3
Zgłoś

W taki sam sposób powinno się postąpić z TVN.

~TakiTamTam (5.173. * .165) 03.11.2021 08:56
oceniono 11 razy
-1
Zgłoś

Gratuluje skuteczności !!!
Proszę iść za ciosem i analogicznie zlikwidować wiadomości tvp i tvp info