Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tak według radnych powinna działać Gazeta Wodzisławska. Stworzyli 10 zasad

Część radnych z Wodzisławia Śl. wymyśliła zasady, według których powinien funkcjonować tamtejszy miejski miesięcznik społeczno-kulturalny. "Treści zamieszczane w biuletynie powinny być neutralne politycznie i nie powinny faworyzować nikogo z grona lokalnych polityków" brzmi jedna z nich.

Tak według radnych powinna działać Gazeta Wodzisławska. Stworzyli 10 zasad
Radnym z koalicji większościowej nie podoba się, jak działa obecnie Gazeta Wodzisławska. W efekcie stworzyli 10 zasad, według których powinna istnieć i funkcjonować. (fot. Gazeta Wodzisławska)

Wracamy do tematu, który na łamach portalu Nowiny.pl podejmowaliśmy już wielokrotnie. Mowa o działaniu miejskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego pn. Gazeta Wodzisławska. Przypomnijmy, że radni z koalicji większościowej zamierzali skończyć z dotychczasową linią periodyku skupiającą się na budowaniu pozytywnego wizerunku miasta oraz jego włodarzy. Niestety ich plany legły w gruzach, ponieważ jak się okazało, wydawcą gazety jest Wodzisławskie Centrum Kultury i to temu podmiotowi przysługują uprawnienie do wprowadzania w niej zmian. Znaleźli jednak inny sposób na wyrażenie swojego zdanie w tej sprawie.

Propozycja przyjęcia stanowiska

W trakcie majowej sesji radni procedowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska w związku z funkcjonowaniem Gazety Wodzisławskiej, którego inicjatorem był radny Adrian Jędryka. - Uchwała jest pokłosiem próby ustalenia statutu dla Gazety Wodzisławskiej, którą proponowałem pod koniec zeszłego roku, a także przedstawionej kilka miesięcy temu opinii radców prawnych - zaczął. Przypomniał, że w świetle tej opinii rada miejska nie ma możliwości wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu miesięcznika, stąd - jak wyjaśnił - proponuje przyjęcie stanowiska. - Poniekąd jest ono odezwą, zachętą dla bezpośrednio nadzorującego gazetę, czyli dyrektora WCK, a także prezydenta miasta, który sprawuje nadzór nad dyrektorem WCK - mówił.

10 zasad

W stanowisku zapisano, że biuletyn wydawany przez miasto Wodzisław Śl. powinien istnieć tylko pod warunkiem spełnienia 10 zasad. Poniżej publikujemy wszystkie w oryginalnym brzmieniu.

  • Właścicielem biuletynu i jednocześnie podmiotem biorącym odpowiedzialność za publikowane w nim treści powinno być miasto.
  • Biuletyn powinien posiadać regulamin w jasny sposób określający co, przez kogo i na jakich zasadach jest w nim publikowane.
  • Redaktor naczelny biuletynu powinien być wybierany przez komisję składającą się z przedstawicieli Prezydenta, Rady, Dzielnic oraz organizacji pozarządowych działających na terenie Wodzisławia Śl.
  • Dla zapewnienia bezstronności redaktorem naczelnym oraz członkiem redakcji nie powinni być urzędnicy miejscy.
  • Biuletyn powinien w bezstronny sposób informować o odbywających się w mieście wydarzeniach i działaniach organów miasta.
  • Biuletyn powinien promować miasto – jego historię, kulturę, atrakcje, a nie konkretne osoby, dlatego w biuletynie nie powinny znajdować się komentarze bądź artykuły osób sprawujących władze.
  • Treści zamieszczane w biuletynie powinny być neutralne politycznie i nie powinny faworyzować nikogo z grona lokalnych polityków.
  • Na łamach biuletynu powinno znajdować się miejsce dla stowarzyszeń i innych organizacji, które mogą przekazywać treści ważne dla mieszkańców.
  • Biuletyn dotowany z pieniędzy mieszkańców nie powinien sprzedawać reklam ani płatnych ogłoszeń.
  • Biuletyn powinien być rozpowszechniany w siedzibach miejskich jednostek organizacyjnych i innych urzędach publicznych oraz w wersji elektronicznej.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~_Czytelnik (89.200. * .30) 30.06.2021 15:17

Odkąd redaktorem naczelnym gazety wodzisławskiej jest Kieca to nie czytam tego szmatławca

~Antypis (185.107. * .133) 30.06.2021 15:11

od razu napiszcie "redaktorem naczelnym musi być członek pis"
Przynajmniej przestaniemy to czytać i po sprawie

~bezstronny (193.169. * .48) 30.06.2021 13:42

jedna z tych zasad stanowi nieścisłość

"Dla zapewnienia bezstronności redaktorem naczelnym oraz członkiem redakcji nie powinni być urzędnicy miejscy."

dla mnie uczciwiej by było aby ten zapis brzmiał

""Dla zapewnienia bezstronności redaktorem naczelnym oraz członkiem redakcji nie może być urzędnik miejski."

~Kwintala (92.118. * .8) 30.06.2021 12:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po co komu ta gazeta? Przecież jest papier toaletowy!

~Dddddddd (46.134. * .117) 30.06.2021 05:52

Racja jak i radio 90 . Pan płaci pani żąda .

~Niepodpiszesie (185.107. * .133) 29.06.2021 23:16
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Oby nie zrobili z niej tego co pis zrobił z "trójką" albo tvp!

~Polo (5.184. * .198) 29.06.2021 18:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dać komuś odrobinę władzy to zaczynają ograniczać innych

~ad_vocem (83.22. * .226) 29.06.2021 14:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Racja!