Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co stało się w bocianim gnieździe w Pietrowicach Wielkich?

Z takim pytaniem zwrócili się do redakcji Nowin obserwatorzy bocianiego życia, informując o niepokojących zdarzeniach. – Doszło tam do „masakry” – przekazano nam.

Co stało się w bocianim gnieździe w Pietrowicach Wielkich?
Niepokojące informacje przekazali nam obserwatorzy bocianiego życia odnośnie gniazda w Pietrowicach Wielkich. Obecnie jednak ptasiej rodziny nie można już obserwować, bo zniknęła transmisja w internecie (zdjęcie poglądowe).

Od kilku już lat można śledzić losy ptasich rodzin, które jako miejsce do życia wybierają gniazdo umieszczone na Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich. Dzieje się tak, bo zamontowano tam kamerkę internetową, a obraz „na żywo” transmitowany jest w internecie.

Smutny widok

Nie tak dawno obserwatorzy dostrzegli w gnieździe niepokojącą sytuację. – Było tam pięć „maluchów”, a taki widok cieszył się sporą popularnością wśród internautów. Nagle został tylko jeden, a wokół leżą jakby zwłoki. Jest też tam dorosły bocian, który opiekuje się tym pisklakiem – usłyszeliśmy od pana Andrzeja z Raciborza, choć tego typu sygnałów w ostatnim czasie docierających do naszej redakcji było więcej. Postawiono więc pytanie: „co stało się w pietrowickim gnieździe”. Obecnie jednak obrazu z kamerki oglądać już nie można, bo pojawia się tam informacja: „Materiał wideo nie może być załadowany, ponieważ wystąpił problem z siecią lub format nie jest obsługiwany” (zobacz TUTAJ).

Co na to urzędnicy?

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy w Pietrowicach Wielkich, pytając o tę sprawę. – Do Urzędu Gminy w zeszłym tygodniu (wtorek lub środa) dzwoniła osoba, informując o zniknięciu z gniazda młodych bocianów – wyjaśnia sekretarz Gabriel Kuczera.

Czy w związku z tym podjęte zostały jakieś działania? – Nie, Gmina nie podejmowała działań w tym zakresie. Przede wszystkim nie wiadomo, na czym miałyby polegać te działania, gdyż obowiązujące przepisy, to jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 638) nakłada na gminy obowiązek zapobiegania bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich odławiania. Czynności te stanowią zadanie własne gminy. Jednakże zgodnie z ustawową definicją zawartą w art. 4 pkt 16 ustawy o ochronie zwierząt, przez zwierzęta bezdomne rozumie się „zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały”. W kategorii zwierząt bezdomnych nie mieszczą się więc zwierzęta dziko żyjące, czyli również bociany – tłumaczy pan sekretarz.

Dowiedzieliśmy się również, że żaden z pracowników nie dogląda gniazda, gmina nie posiada też stosownego sprzętu do dokonywania takich oględzin. Jeśli natomiast chodzi o opiekę weterynaryjną nad gniazdem, to urzędnicy jej nie zlecają. – Gmina Pietrowice Wielkie nie ma wiedzy w sprawie opieki weterynaryjnej nad bocianami żyjącymi na jej terytorium. Gmina Pietrowice Wielkie nie zlecała takiej opieki, gdyż nie przewidują tego obowiązujące przepisy – mówi sekretarz Kuczera. Dodaje. – Organy gminy, jak wszystkie organy administracji publicznej, działają na podstawie i w granicach prawa. Wobec tego, organy administracji publicznej nie mogą podejmować działań w sprawach, które nie należą do ich właściwości. Należy również mieć na uwadze, przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, które umożliwiają organom administracji publicznej wydawanie środków publicznej jedynie na cele należące do ich zadań. Ponadto wójt, jako organ wykonawczy gminy dysponuje środkami budżetowymi w sposób określony w budżecie gminy, uchwalanym przez radę gminy. W budżecie Gminy Pietrowice Wielkie nie przewidziano środków na pomoc zwierzętom dziko żyjącym i opiekę nad tymi zwierzętami, gdyż nie należy to zadań własnych gminy.

A czy powróci obraz z kamery w internecie? – Kamera jest własnością firmy z Makowa, wobec czego Gmina nie ma wpływu na jej prawidłowe funkcjonowanie. Odnośnie kwestii „powrotu obrazu z kamery w internecie” informuję, że zostało zlecone sprawdzenie przyczyn, z powodu których nie jest dostępny obraz z kamery na gniazdo bocianów i ewentualne wznowienie tej transmisji – odpowiada Gabriel Kuczera, sekretarz Pietrowic Wielkich.

Ludzie

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Lato (89.151. * .90) 09.06.2021 16:35

https://youtu.be/lLoMrILcy3g proszę jak można być przyjacielem bocianów. Może władze Pietrowic Wielkich pomyślą aby choć kamerę przywrócić.

~Lato (89.151. * .90) 09.06.2021 16:30

Na nic nie ma funduszy. Dziwne że w innych rejonach Polski gminy dbają o gniazda. Wiosną potrafią usuwać zanieczyszczenia, a nawet nowe sianko wyłożyć. Tylko w Pietrowicach mają to gdzieś, zasłaniając się przepisami. Trochę myślenia nie zaszkodzi.

~ekolog (94.254. * .35) 08.06.2021 22:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

masakra , skandal jak się traktuje przyrodę zwłaszcza bociany bez dusznicy k*wa.

~Xxx1988 (94.254. * .10) 08.06.2021 20:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zostawcie przyrode.

JanNiezbędny 08.06.2021 18:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bociany popełniły samobójstwo bojąc się nowych podatkow jakie rząd szykuje