Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Siedliska mają swoją tężnię. Zobaczcie, jak wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Liczące około 500 mieszkańców Siedliska (gm. Kuźnia Raciborska) udowadniają, że przy zaangażowaniu szeregu osób można zdziałać sporo dla swojej małej Ojczyzny. Z okazji Dnia Dziecka oficjalnie oddano tam tężnię solankową.

Siedliska mają swoją tężnię. Zobaczcie, jak wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]
W postawienie tężni w Siedliskach zaangażowani byli m.in.: Marcin Czerniej, Ewa Szopa, Jan Krybus i Karina Kurij.

To trzecia, ogólnodostępna tężnia, która powstała na terenie powiatu raciborskiego. Dwie pierwsze znajdują się w: Pietrowicach Wielkich (przy. ul. Bończyka, nieopodal wieży widokowej) i Raciborzu (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu). Choć obiekty były gotowe już wcześniej, oficjalnie zostały oddane do użytku 1 czerwca. Można więc przyjąć, że ta z Siedlisk, jest trzecim prezentem z okazji Dnia Dziecka, bowiem festyn, w ramach którego obiekt oficjalnie otwarto, zorganizowano właśnie z okazji tego święta.

Tak prezentuje się tężnia w Siedliskach.

Pierwsza w gminie

Sołtys Siedlisk Jan Krybus przyznaje, że zamierzeniem rady sołeckiej było wzbogacenie miejscowego placu rekreacji, gdzie oprócz urządzeń zabawowych, altany i paleniska, znajduje się również siłownia „pod chmurką”, a teraz tężnia solankowa. – Zrealizowanie tego zamierzenie było pracochłonne, ale udało nam się – cieszy się sołtys wsi.

Na zadanie otrzymano wsparcie z fundacji Santander. To 10 tys. złotych, które pozyskało Stowarzyszenie Klub Ekoaura na projekt pn. „Prężni mieszkańcy Siedlisk używają tężni”. Pozostałe środki, bo całość inwestycji szacuje się na około 25 tys. złotych, dołożono poprzez zaangażowanie wielu osób. – Integracja społeczna jest bardzo ważna – podkreśla Ewa Szopa ze Stowarzyszenia Klub Ekoaura.

– Coś świetnego, czego takiego nie ma w najbliższej okolicy, w naszej gminie – mówi o zrealizowanym zamierzeniu Marcin Czerniej, radny z Siedlisk. Wyjaśnia, że inicjatorką tego zadania była Ewa Szopa. – Ten plac zabaw jest najbardziej uczęszczanym tego typu terenem w całej naszej gminie. Przyjeżdżają tutaj mieszkańcy z Turza, Budzisk, Rudy, Kuźni Raciborskiej, a nawet z gminy Nędza. Bardzo fajnie, że udało się to zrealizować – dodaje.

Marcin Czerniej zwraca również uwagę na zalety wdychanej solanki. – To miejsce ma pomagać wszystkim – akcentuje. Dodajmy, że działanie tężni solankowej polega na rozpylaniu solanki, która pompowana jest ze zbiornika umieszczonego w ziemi. Poprzez to powietrze wokół nasycone jest cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Mikroklimat wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Po pierwsze: integracja społeczna

W ramach oficjalnego otwarcia tężni, które zorganizowano w sobotę 5 czerwca, odbył się festyn. Przygotowano pokazy modeli samolotów klubu modelarskiego „Fliger” z Kuźni Raciborskiej oraz gry i zabawy dla dzieci.

W Siedliskach pojawili się również oficjele: burmistrz Paweł Macha wraz ze swoją zastępczynią Sylwią Brzezicką-Tesarczyk. Przyszła także Anna Kijek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

Burmistrz Macha w rozmowie z nami przyznał, że zaangażowanie mieszkańców ogromnie cieszy. – Tak działa każda z naszych wiosek – podkreślił włodarz. Jednocześnie dodał, że integracja społeczna jest bardzo ważna.

Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji, m.in. malowanie twarzy. Na zdjęciu 6-letnia Anna Zdobylak, maluje Julia Lużyna z MOKSiR-u w Kuźni Raciborskiej.

Wśród modelarzy pojawili się: Mieczysław Musiel, Marian Chentosz, Andrzej Ciepły, Piotr Zaręba, Dawid Baron i Jerzy Mazur. – To świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu – powiedział nam Jerzy Mazur z klubu modelarskiego „Fliger” z Kuźni Raciborskiej. To nowo powołany klub, który tworzy już 15 osób.

Wiktoria Fros z kucykiem o imieniu Malwina i Natalia Żurek z koniem zimnokrwistym o imieniu Greta dbały, aby dzieci bezpiecznie mogły skorzystać z przejażdżki konnej. Dziewczyny reprezentowały stajnię Ekoaura.

O atrakcję dla dzieci zadbali także strażacy z OSP Siedliska, organizując m.in. zabawę w pianie.

Strażacy mieli małego pomocnika. Na zdjęciu Adam Bartoń.

Ludzie

Anna Gasidło

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Marcin Czerniej

Radny Miejski Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zażenowana (10.0. * .98) 07.06.2021 18:08

Super tężnia. SUCHA !!! Widocznie ta taka jakaś nowoczesna bo w
wszystkich innych tężniach woda leci a tu Sahara. Śmiech a nie tężnia.Byle otwarcie z fetą zrobili!

~torcida@ (31.16. * .72) 06.06.2021 11:21
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

nie lepiej wziasc sie za stadion poprawic murawe wybudowac kryta trybune i boczne boisko zrobic by druzyna walczyła o wyzsze cele niz siedziała w c klasie albo sie wycofała takie jest moje zdanie napewno raz dwa spasorzy by sie znalezli widzac nowy obiekt piłkarski a nie kartoflisko

~mom12 (188.137. * .64) 05.06.2021 22:47
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

wygląda trochę jak leśny karmnik dla zwierząt, a nie tężnia