Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kto będzie dyrektorem ZSOMS? Rywalizacja doktorów z Raciborza

Zarząd Województwa Śląskiego przeprowadził konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Kandydaci do prowadzenia placówki od 1 września 2021 roku zaprezentowali się 13 maja. Nie ma jeszcze oficjalnego ogłoszenia wyników. Wśród ubiegających się o fotel szefa popularnej "ósemki" są raciborzanie, pracownicy naukowi PWSZ - obecna dyrektor szkoły dr Ludmiła Nowacka i dr Marcin Kunicki. Z naszych informacji wynika, że to Kunicki obejmie placówkę z nowym rokiem szkolnym.

Kto będzie dyrektorem ZSOMS? Rywalizacja doktorów z Raciborza
Marcin Kunicki i Ludmiła Nowacka - oboje mają stopień naukowy doktora i od lat są związani z PWSZ Racibórz. Wedle jeszcze nieoficjalnych informacji Kunicki miałby zająć miejsce w fotelu dyrektora ZSOMS po Nowackiej

Kunicki to były dyrektor instytutu kultury fizycznej i zdrowia w raciborskiej uczelni. Utracił tę funkcję wraz z nastaniem rządów nowego rektora dr Pawła Strózika. Spędził w PWSZ długie lata, kontynuując tam tradycje rodzinne - jednym z filarów Studium Nauczycielskiego był jego śp. ojciec Mieczysław. Doktor Kunicki to również utytułowany trener pływania, opiekun m.in. olimpijczyka Michała Rokickiego, młodzieżowej medalistki mistrzostw Europy Katarzyny Dembniak czy odnoszącej liczne sukcesy na krajowych i zagranicznych basenach Agnieszki Ostrowskiej.

Powołana za rządów Platformy

Dr Ludmiła Nowacka kieruje szkołą sportową od pięciu lat. Przejęła placówkę po Ewie Lewandowskiej (obecna etatowa członkini zarządu powiatu raciborskiego) w 2016 roku. Nowacka jest doświadczonym samorządowcem. Przez ponad dwie kadencje była wiceprezydentem Raciborza za rządów Mirosława Lenka. Obecnie piastuje mandat radnej miejskiej. Startowała w wyborach prezydenckich w 2018 roku, jako liderka komitetu "Łączy nas Racibórz". ZSOMS objęła jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej w samorządzie województwa. Kiedy do władzy w Katowicach doszła Zjednoczona Prawica, jej notowania osłabły, a ówczesny wicemarszałek - raciborzanin Michał Woś zgłosił w prokuraturze podejrzenie o nieprawidłowościach przy budowie hali namiotowej funkcjonującej przy szkole sportowej (hala została wybudowana, gdy dyrektorem szkoły był Arkadiusz Tylka).

Czekają na decyzję marszałka

Kto z tej pary raciborzan wygrał marszałkowski konkurs? Kandydaci nabrali wody w usta. Oboje odsyłają do zarządu województwa, bo twierdzą, że dopiero po oficjalnym ogłoszeniu wyników konkursu, będzie można mówić o tym, kto pokieruje ZSOMS przez kolejne lata. We wtorek 18 maja zwróciliśmy się ze stosownym zapytaniem do rzecznika prasowego Sławomira Gruszki z urzędu marszałkowskiego. W środowe południe wciąż nie uzyskaliśmy odpowiedzi, rzecznik wyjaśnił, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi z departamentu edukacji. Zarząd województwa na swych posiedzeniach z 14 i 17 maja nie podejmował uchwał w sprawie konkursu. Ten ogłoszono w pakiecie z naborami na szefów innych placówek marszałkowskich - łącznie przeprowadzono 5 kwalifikacji.

Nadzieja czy tragedia?

W kuluarach wszyscy mówią o wygranej Marcina Kunickiego. Miał na konkursie dobrze wypaść i werdykt 15-osobowej komisji był z wyraźnym wskazaniem na niego. Nasz informator, który prosił o niepodawanie nazwiska, uważa, że Kunicki jako człowiek ze środowiska sportu wyczynowego dobrze czuje szkołę sportową i "ogarnie jej problemy". Są w ZSOMS pracownicy, którzy traktują go z nadzieją na dobre zmiany w placówce. Osoby, które sprzyjają obecnej pani dyrektor, mówią, że taki wynik konkursu "jest tragedią", bo Ludmiła Nowacka to doświadczony dyrektor, dobrze zarządzający placówkami, które jej powierzano (przed ZSOMS była to miejska szkoła z Ostroga).

Obecnej dyrektor nie było na weekendowych Mistrzostwach Polski Szkół Sportowych w pływaniu, co odebrano jako gest symboliczny, bo to najważniejsza dla ZSOMS impreza w roku, a w rzeczywistości pandemicznej - szczególnie ważne wydarzenie. Kunickiego można tam było spotkać, ale przyszedł prywatnie, bo na basenie rywalizował jego syn.

Ludzie

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~robaczek (178.43. * .5) 20.05.2021 07:46

Pani T - dobra analiza , ale czy nie szkoda pracy młodych sportowców , którzy nie wiedzą kto z kim i za ile

~paniT (193.105. * .177) 20.05.2021 07:00

tu nie czas na wierszyki,bo to proza życia jest. każdy konkurs na takie stanowisko jest w zasadzie rozstrzygnięty jeszcze przed ogłoszeniem. wie o tym doskonale pani Ludmiła bo i wcześniej startowała i też organizowała takie nabory.druga strona medalu to to, co jej Polowy mógł naobiecywać za to,że tak ochoczo na siku wychodziła z sesji, przy głosowaniach przeciwko prezydentowi, ale teraz wie co znaczy obiecanka włodarza. zwykle marszałek zasięga opinii o kandydacie u prezydenta i kilka lat temu Lenk dał opinię pozytywną Ludmile, teraz widać Polowy poparł Kunickiego,którego żona jest tubą propagandową ratusza.ten konkurs zmienił układ sił w szkole i uczelni , a zwłaszcza pozycję klubu Victoria. teraz od dyplomacji prezesa zależy czy okres radosnego grzania się działaczy klubowych w ciepełku szkoły i miasta będzie trwał...wygląda jednak na to,że dobrze to już było..i nie wróci więcej.

~fgtr (89.25. * .176) 19.05.2021 23:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Olimpijczyk - przekręty przy wyborach były, ale akurat to nie Stróżik je robił tylko właśnie pan K. Kunicki, jako dyrektor instytutu, o mało nie doprowadził do upadku pielęgniarstwa na PWSZ. Może i facet jest dobrym trenerem, ale jeżeli zostanie dyrektorem ZSOMS to dla szkoły będzie tragedia. Na stanowiska kierownicze się po prostu nie nadaje.

~robaczek (178.43. * .5) 19.05.2021 22:54

"Szeroko otwarłem oczy ", wieszcz trafiłeś w sedno

~BR45 (178.255. * .107) 19.05.2021 21:57

Czy zabiera wciąż do nieba
sprawny w bojach język szweda?
Koniugacje i wariacje Zawsze ostre deklinacje..
W dopełniaczu i w wołaczu
A jak w krzyku to w bierniku..
Bo się opowiedzieć nie da
jaki odlot jest na szweda !!!.

~Olimpijczyk (10.0. * .233) 19.05.2021 17:17

Można na problem stolca dyrektorskiego patrzeć jeszcze z innej. Dr Strózik patrzy nie chętnym okiem na dr Kunickiego z kilku powodów. Ma spory dorobek umożliwiający starania o habilitację, wraz z kontrkandydatem Strózika - dr hab. Jarosławem Cholewą w poprzednich wyborach opracował spójną wizję dalszego rozwoju PWSZ. Był także świadkiem przekrętów wyborczych w 2020 r. A takiego zagrożenia Strózik nie zniesie. Nic więc innego nie pozostaje, jak podziękować za współpracę w PWSZ

~cie_kawy (178.43. * .250) 19.05.2021 16:15

Oj, oj, czyżby redaktor komuś nadepnął ma odcisk i ktoś czepia się nie wiadomo czego? Jakie niby orty? Jaki poziom? Bo że poziom frustracji narasta tu ówdzie to się czuje....

~Czyt (188.147. * .247) 19.05.2021 14:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szanowny Panie Redaktorze, proszę poprawić błędy ortograficzne. Dodatkowo, doktor to nie tytuł naukowy. Gratuluję jakości artykułu. Najwyższy poziom dziennikarstwa.

~alajta (159.8. * .183) 19.05.2021 14:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

armata Ludmiła na skwerek strzeleckiej braci już dawno się wybrała, piękny bruk czeka . wszędzie być się nie da, a Gabrynia nie podołała..