Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Deszcz i mróz zablokowały rozbudowę kanalizacji w Brzeziu

Określana w Wodociągach Raciborskich mianem „odwlekanej” rozbudowa sieci kanalizacyjnej przy ul. Wiśniowej spotkała się z krytyką mieszkańców Brzezia. W imieniu mieszkańców sprawą zajęła się radna Anna Szukalska - szefowa klubu Niezależnych Michała Fity.

Deszcz i mróz zablokowały rozbudowę kanalizacji w Brzeziu
Radna Anna Szukalska interweniowała u prezydenta w imieniu mieszkańców Brzezia oczekujących na budowę kanalizacji.

Radna wskazała, że brzescy raciborzanie czekają na podłączenie do kanalizacji od kilku lat. Sytuację zna wiceprezes miejskiej spółki wodociągowej Stanisław Janik, który ostatnio zapewnił radę miasta, że do wiosny inwestycja w dzielnicy zostanie zrealizowana. Jak jest stan faktyczny?

Prace związane z wykonaniem sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej dla nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Wiśniowej, tzw. bocznej jeszcze w marcu znajdowały się na etapie wyłonienia wykonawcy robót w trybie postępowania przetargowego. Potrzeba ogłoszenia przetargu zaistniała ze względu na brak technicznych możliwości wykonania inwestycji ze strony Wodociągów Raciborskich.

Jak podkreśla prezydent Raciborza Dariusz Polowy, planowany termin rozpoczęcia inwestycji – październik 2020 roku – został dochowany. Wodociągi Raciborskie rozpoczęły prace zgodnie ze zgłoszeniem robót do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Podczas prac wykopowych okazało się, że inwestycja nie jest możliwa do realizacji ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Na opóźnienie realizacji inwestycji wpłynęły zarówno warunki atmosferyczne jak i gruntowe. – Po wykopach można było dojść do wniosku, iż wskazany obszar charakteryzuje się trudnymi warunkami gruntowo-wodnymi i stanowi teren podmokły. Wysoki poziom wód gruntowych skutkuje zmianą technologii wykonania robót wykopowych – wskazał w odpowiedzi na interpelację radnej Szukalskiej włodarz Raciborza.

W 2020 roku suma opadów atmosferycznych dla Raciborza była prawie 1,6 razy większa niż w 2019 roku, a w stosunku do 2018 roku była prawie dwukrotnie większa. To oznacza, że poprzedni rok był rekordowym pod względem ilości opadów atmosferycznych na przestrzeni ostatnich lat. Do tych problemów doszły niskie temperatury zewnętrzne na początku 2021 roku, sięgające w Raciborzu –15 stopni Celsjusza. – Przy tak niskiej temperaturze zgrzewanie rur było niemożliwe – wyjaśnia D. Polowy.

Inwestycję wykonuje Budexim z Rybnika za ok. 200 tys. zł. Wybrano firmę posiadającą techniczne możliwości odwodnienia wykopów. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej ma się zakończyć w Brzeziu w połowie czerwca 2021 roku. Termin taki określono biorąc pod uwagę brak innych niesprzyjających czynników.

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~eeeeeeee (188.137. * .152) 21.04.2021 20:01

biedna pani radna taj jej Brzezie na sercu ciąży