Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W tym roku umiera nas znacznie więcej. Listopad rekordowy

Ogólnopolskie media donoszą, że od sierpnia w Polsce obserwowany jest stały wzrost liczby zgonów. Szczególnie zaś ten wzrost widać w jesiennych miesiącach, kiedy epidemia koronawirusa w naszym kraju osiągnęła jak dotychczas apogeum. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w gminach powiatu wodzisławskiego. Niestety ogólnopolski trend jest widoczny również u nas. Tylko w okresie od września do listopada liczba zgonów mieszkańców powiatu wodzisławskiego wzrosła średnio o około 47% w stosunku do analogicznego okresu w latach poprzednich. To zaś przełoży się na rekordową liczbę zgonów.

W tym roku umiera nas znacznie więcej. Listopad rekordowy
Liczba zgonów w powiecie w latach 2016-2020 oraz liczba zgonów w okresach od września do listopada

Rekordowy pod względem zgonów rok będzie również w Lubomi, która do końca listopada odnotowała 92 zgony, podczas gdy do tej pory najwięcej zgonów było roku 2017 – 90. Co ciekawe jednak, interesujący nas okres jesienny, choć również rekordowy, to nie wyróżnia się specjalnie w stosunku do lat poprzednich i trudno uznać, że epidemia odcisnęła na nim szczególnie mocne piętno. A przynajmniej nie tak mocne jak w innych gminach.

Co innego Marklowice, w których 24 zgony w okresie wrzesień–listopad tego roku to zdecydowanie najwięcej w ostatnich 5 latach. Do końca listopada zmarło już więcej mieszkańców Marklowic (63), niż w 2019 i znacznie wiecej niż w latach 2017 i 2018. Ale sporo zgonów było już w roku 2016, bo 71. Podobna sytuacja w Pszowie, gdzie w tym samym okresie zmarło 52 mieszkańców, podczas gdy we wcześniejszych latach liczba ta osiągała maksymalnie 45 zgonów. Natomiast cały rok niekoniecznie musi być rekordowy, bo do końca listopada zmarło 151 pszowian, a rok wcześniej odnotowano 171 zgonów.

Z kolei w gminie Mszana oraz w Radlinie i Rydułtowach wydaje się, że epidemia nie odcisnęła widocznego piętna na liczbie zgonów – w porównaniu z poprzednimi latami – jak w innych gminach powiatu. Choć już dane szczegółowe z miesięcy jesiennych wskazują, że w niektórych z nich liczba zgonów istotnie wzrastała, jak np. w Mszanie w październiku tego roku.

Statystyki z poszczególnych gmin – poza Wodzisławiem, Godowem i Gorzycami – być może wydają się niezbyt zatrważające. Ale kiedy spojrzymy na nie szerzej, w skali powiatu, to okazuje się, że tylko w ciągu 11 miesięcy tego roku zmarło o 190 jego mieszkańców więcej niż w całym roku poprzednim (a porównując bieżący rok do średniej z lat 2016–2019, mamy o około 170 zgonów więcej). Z kolei biorąc pod uwagę dane szczegółowe z miesięcy jesiennych, to w okresie od września do listopada bieżącego roku zmarło o około 47% mieszkańców powiatu więcej, niż w analogicznych okresach lat ubiegłych. Szczególnie zaś śmiertelny okazał się listopad, w którym zmarło 321 mieszkańców powiatu. Dla porównania w 2016 r. co miesiąc umierało średnio 151 mieszkańców powiatu, w 2017 – 161, w 2018 – 169, w 2019 – 158. Dla jedenastu miesięcy bieżącego roku ta liczba wynosi średnio 190 zgonów miesięcznie.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Xxxxxpis (46.134. * .96) 23.12.2020 19:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jeżeli umierają popierający *** to mi nie żal ani jednego a jeżeli każdy inny to bardzo mi przykro, wyrazy współczucia

~Jano1 (185.34. * .243) 23.12.2020 19:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To nie wina pandemi tylko brak opieki zdrowotnej i pisowski chaos

~Dddddddd (46.204. * .127) 23.12.2020 15:25

Jak ZUS w obliczaniu emerytur Zareaguje

tixx 23.12.2020 13:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zgonów nie powoduje COVID tylko brak odpowiedniej opieki lekarskiej przy: zawałach, udarach, diagnostyce i leczeniu nowotworów i innych powszechnie występujących w poprzednich latach schorzeń. Ale teraz zamiast natychmiastowej pomocy jest czekanie na wynik testu.