Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Polowy i prezes Gawliczek zaprezentowali nowy rozkład jazdy autobusów w Raciborzu. Co z darmową komunikacją?

Mieszkańcy Raciborza będą musieli przyzwyczaić się do nowej numeracji linii, ale prezydent Raciborza Dariusz Polowy i prezes PK Bogdan Gawliczek zapewniają, że nie sprawi to większych kłopotów, gdyż cały system został znacznie uproszczony.

Prezydent Polowy i prezes Gawliczek zaprezentowali nowy rozkład jazdy autobusów w Raciborzu. Co z darmową komunikacją?
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy i prezes PK Bogdan Gawliczek.

Nowa numeracja linii

5 października 2020 r. zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy autobusów Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu. Oprócz zmiany pór kursowania autobusów oraz ich częstotliwości, wprowadzono kilka dodatkowych modyfikacji, które mają usprawnić funkcjonowanie komunikacji oraz ułatwić mieszkańcom przyswojenie nowego rozkładu jazdy.

Komunikacja będzie odbywać się na sześciu liniach:

  • linia nr 10 - Gamowska Szpital - Mariańska - plac Konstytucji 3 Maja - Słowackiego - Nowa - Dworzec Batorego - Siwonia - Rameta
  • linia nr 11 - Ocice - plac Konstytucji 3 Maja - Opawska - Dworzec Batorego - Lotnicza - Komunalna - Markowice
  • linia nr 12 - Sudół-Studzienna - plac Konstytucji 3 Maja - Opawska - Dworzec Batorego - Bosacka - Obora - Zakładowa - Gawliny - Brzeska - Widok
  • linia nr 13 - Ocice - plac Konstytucji 3 Maja - Opawska - Ogrodowa - Gamowska Szpital - Londzina - Dworzec Batorego - Bosacka - Szkolna - Płonia
  • linia nr 15 - plac Konstytucji 3 Maja - Opawska - Dworzec Batorego - Gamowska Szpital - Miedonia
  • linia nr 16 - Samborowice - Lekartów Skrz. - Ocice - plac Konstytucji 3 Maja - Kościuszki - Dworzec Batorego - Płonia - Kamieniok

Wszystkie linie łączą się na dworcu autobusowym w centrum miasta przy ul. Batorego. Szczegóły:

Pobierz linie_jesien_2020r._dzien_roboczy.pdf (format pdf, rozmiar ~395.92 k) Pobierz linie_jesien_2020r._sobota.pdf (format pdf, rozmiar ~233 k) Pobierz linie_jesien_2020r._niedziela.pdf (format pdf, rozmiar ~203.77 k)

Nowości, które mają ułatwić życie

Dotychczas w dni robocze oraz weekendy obowiązywało odrębne nazewnictwo linii. Teraz linie zachowują stałe nazwy, zmienna jest jedynie częstotliwość kursowania w dni robocze, soboty, niedziele i święta.

Istotne jest również to, że w przypadku dzielnic Raciborza, odjazdy następują o stałych porach, np. kwadrans po każdej pełnej godzinie. Ma to ułatwić mieszkańcom posługiwanie się nowym rozkładem jazdy. W przypadku potrzeby zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów na danej linii (np. w niedziele), kursy będzie można bez trudu dołożyć.

Zaletą nowego rozkładu jazdy ma być również skomunikowanie dzielnic o podobnej wielkości, tak aby uniknąć sytuacji z poprzedniego rozkładu jazdy, gdy autobus rozpoczynał kurs w małej dzielnicy i z tego powodu był obsługiwany przez mały autobus, a docelowo dojeżdżał do dużej dzielnicy, gdzie podróżni mieli problem pomieścić się w małym autobusie. W nowym rozkładzie jazdy duże autobusy będą obsługiwać linie o numerach 11 i 12, które komunikują największe dzielnice miasta, pozostałe linie dzielnicowe będą obsługiwane przez mniejsze autobusy.

Darmowe autobusy? Jeśli budżet pozwoli

Dariusz Polowy podkreślił, że zmiana funkcjonowania komunikacji miejskiej w Raciborzu, w tym opracowanie funkcjonalnego rozkładu jazdy, została zawarta w jego programie wyborczym, tzw. Dziesiątce Polowego". - To co przedstawiamy jest realizacją tego punktu programu wyborczego. Opracowując rozkład jazdy braliśmy pod uwagę to, czym dysponujemy, czyli nasz tabor, ale też potrzeby mieszkańców - powiedział 21 września prezydent Raciborza podczas prezentacji nowego rozkładu jazdy.

Prezydent Raciborza stwierdził, że dzięki nowej umowie miasta z Przedsiębiorstwem Komunalnym, obecnie urząd posiada lepszą kontrolę nad kosztami funkcjonowania miejskiej komunikacji. - Po okresie wdrażania tego nowego rozkładu i analizie pod względem kosztowym, podejmiemy decyzję, czy realizować kolejny punkt z "Dziesiątki Polowego", czyli czy stać nas na to, aby wprowadzić komunikację bezpłatną - dodał D. Polowy.

Dogadali się z PKS-em

Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Bogdan Gawliczek powiedział, że nowy rozkład jazdy autobusów został opracowany na podstawie uwag mieszkańców, które zbierano od zeszłego roku (m.in. podczas spotkań prezydenta z raciborzanami), analizy potoków pasażerskich oraz możliwości przewozowych przewoźnika. Dodatkowym elementem były rozmowy z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej, aby rozkłady jazdy obu przewoźników były ze sobą skorelowane.

- Skupiliśmy się na dzielnicach, żeby umożliwić dojazd i rozjazd do szkół, instytucji i zakładów pracy - wyjaśnił B. Gawliczek. Jednocześnie dodał, że rozkład jazdy nie jest idealny z punktu widzenia pracowników dużych zakładów pracy, jednak PK jest otwarte na współpracę z firmami w celu organizacji dedykowanych kursów dla pracowników konkretnego przedsiębiorstwa (poza transportem publicznym, w ramach współpracy na zasadach biznesowych).

Rozkład jazdy w nawigacji Google

Nowy rozkład jazdy był przygotowany już kilka miesięcy temu, jednakże z powodu epidemii koronawirusa oraz wprowadzonych w związku z nią ograniczeniami, m.in. w przemieszczaniu oraz liczbie dostępnych miejsc w autobusach, jego wprowadzenie odłożono w czasie. Prezes PK nie wyklucza, że w przyszłości rozkład zostanie jeszcze zmieniony poprzez zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów w śródmieściu.

Na zakończenie dodajmy, że obecny oraz przyszły rozkład jazdy autobusów Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu został wpleciony w Google Maps (planując podróż do miejsca docelowego wystarczy zmienić opcję podróży z samochodu na komunikację miejską i wyświetli nam się najbliższy przystanek oraz terminy odjazdu najbliższych autobusów).

Ludzie

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~okl (83.30. * .145) 22.09.2020 09:40
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tak to jest, kiedy za zmiany biorą się ludzie nie majacy pojęcia o niczym. I tak jest prawie w całym kraju. Myślą, że jak zostali wybrani to już wiedzą wszystko i na wszystkim się znają. A tak naprawdę to są kiepscy w tym co robią

~Rack (89.151. * .109) 21.09.2020 22:22

Nie chcę darmochy!! CHCĘ MÓC KORZYSTAĆ Z MIEJSKIEJ KOMUNIKACJI = MĄDRZE ZORGANIZOWANEJ , SŁUŻYĆ MA MIESZKAŃCOM. Prezydenci i prezesi wożą się na koszt podatnika. Jako podatnik domagam się MĄDREGO ROZKŁADU JAZDY PK.

~Rack (89.151. * .109) 21.09.2020 22:18

I znowu musimy walczyć o kurs do Starowiejskiej, ; obecnie 14. W nowym NIC,!

~Rack (89.151. * .109) 21.09.2020 22:13

ZEPSULIŚCIE JESZCZE BARDZIEJ CAŁY PLAN OBSŁUGI AUTOBUSOWEJ W RACIBORZU.

~Rack (89.151. * .109) 21.09.2020 22:11

I jeszcze jedno ; BARDZO ZŁY POMYSŁ KURSOWANIA RAZ CO GODZINĘ!!

~Rack (89.151. * .109) 21.09.2020 22:09

Chyba jest WIELKI BŁĄD w tej informacji = dwie 12??. ..... Panie Gawliczek, PO CO TĄ ZMIANA NUMERACJI?? Przecież nr od 1 do 10 są jak najbardziej proste i łatwe w zapamiętywaniu. Tak było dotąd.
Obecny i ten NOWY rozkład jazdy w niedzielę i święta jest pozbawiony wczesno rannych kursów. Nie ma czym dostać się do pociągu. KTO TO WIDZIAŁ, ŻEBY KURS Z Ocicka-Pszczynska JEDZIE DOPIERO PO GODZ. 8 RANO!??? Powinniście uruchomić kurs tak jak w sobotę rano!!!

~KKKK (78.31. * .34) 21.09.2020 19:09

W innych miastach (takich jak Racibórz) duże osiedla są obsługiwane liniami kursującymi co pół godziny, czasem nawet co 15 minut lub częściej (polecam zobaczyć rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Starogardzie Gdańskim albo Tczewie). U nas na Siownia pojedzie jedna linia co godzinę i jedna z ośmioma kursami, na Słowackiego będzie jedna linia z ośmioma kursami, na Starowiejską nie pojedzie NIC. Za to będzie co godzinę autobus do małego Sudołu. A jeden autobus będzie zbierać na 08:00 rano pasażerów (głównie uczniów) z Markowic i Ostroga, wg zapowiedzi będzie to... mały autobus. To już naprawdę nie jest śmieszne. Po co nam darmowa komunikacja, jak ciężko będzie trafić na autobus?

~Pkmidioten (37.47. * .61) 21.09.2020 18:49

System uproscili, ale kursy obcięli. Zmierza to właśnie do redukcji liczby połączeń. Polowy szuka oszczędności i próbuje na siłę zrealizować swój głupi pomysł z darmową komunikacją. Racibórz na to nie stac. A najwięcej na tym stracą osoby starsze oraz biedni. Ale jakoś mnie to nie dziwi. Polowy już dawno stracił kontakt z bazą. Woda sodowa mu odbiła.