Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zbiórka odpadów jak z filmu... Barei

Rolnik z Raciborza chciał skorzystać ze zbiórki opakowań po nawozach i środkach ochrony roślin. Załadował na pakę pół tony odpadów i udał się na miejsce zbiórki. Gdy powiedział, że jest rolnikiem, usłyszał, że może zostawić odpady, ale pod warunkiem, że potwierdzi na piśmie iż... nie jest rolnikiem.

Zbiórka odpadów jak z filmu... Barei

Problem dotyczy sierpniowej zbiórki opakowań po nawozach i środkach ochrony roślin. To odpady zaliczane do kategorii niebezpiecznych. W Raciborzu zorganizowano kolejną zbiórkę tego rodzaju śmieci, tak aby mieszkańcy nie pozbywali się ich w nielegalny sposób. Sęk w tym, że akcja została skierowana do tych raciborzan, którzy ogrodnictwem i rolnictwem nie zajmują się w sposób profesjonalny. Rolnik, o którym mowa w artykule nie wiedział o tym, że akcja nie dotyczy jego, stąd opisane we wstępie zamieszanie. Zresztą sprawa miała swój dalszy ciąg. Raciborzanin, który załadował już na pakę samochodu pół tonu odpadów był zdeterminowany, aby się ich pozbyć. Udał się więc do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy bazie Przedsiębiorstwa Komunalnego na Płoni. Tam również poinformowano go, że taka ilość odpadów nie zostanie od niego odebrana. – Przecież to są sceny jak z filmów Barei. Co z tym zrobić? – zwrócił się do prezydenta Dariusza Polowego podczas zorganizowanego w Miedoni spotkania mieszkańców z władzami Raciborza. Zanim prezydent mu odpowiedział, kilku sąsiadów rolnika rzuciło półżartem: spalić!

Prezydent Dariusz Polowy obiecał, że poszuka rozwiązania problemu rolnika. Zauważył też, że zgodnie z prawem, odpady niebezpieczne mogą być zwracane w miejscu sprzedaży. Potwierdził to biorący udział w spotkaniu prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Bogdan Gawliczek. – Sugestia na przyszłość. Przy zakupie nawozów proszę zaznaczyć na fakturze, że odpady mają zostać odebrane. Sprzedawca musi to panu zapewnić – dodał prezes PK.

Gdy mieszkańcy Miedoni zauważyli, że ktoś inny będąc w sytuacji ich sąsiada pewnie wyrzuciłby worki po nawozach do lasu, prezydent odpowiedział, że „nie ma nieuczciwych rolników”.

Do rozmowy włączył się jeszcze inny mieszkaniec Miedoni, który kilka miesięcy temu miał podobny problem. On spróbował pozbyć się znacznej ilości worków po nawozach w obsługiwanej przez Empol Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych na Dębiczu. Jednak tam odesłano go z kwitkiem. Dowiedział się, że worki można odpłatnie przekazać do RIPOK w... Knurowie.

(żet)

Ludzie

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
cocolino 04.11.2019 10:03

Własnie żaden nie płaci za własne śmieci tylko zrzucamy sie na to wspólnie i 50% z opłaty idzie nie na śmieci, a na inne potrzeby gminy co nie jest OK.
Osobiście każdy powinien płacić za swoje śmieci i byłoby sprawiedliwe, ale nie przy wywozie ale przy zakupie: w każdym towarze odpowiednia opłata KGO odpowiednia do tego czy ma opakowanie jednorazowe jeśli tak to minimum 1 zł do produktu itd.
Dodatkowo wszystkie zakupy poza polską też opłata 10% za śmieci bo jeśli kupujesz np na aliexpress, alibaba ebay to widomo ze śmieć tez ląduje w Polsce.

~janka789 (188.117. * .22) 04.11.2019 07:35

A teraz patrzę, że wraz z informacją o akcji zamieszczono również jej regulamin gdzie czarno na białym napisano, że nie dotyczy ona osób prowadzących działalność rolniczą.
Nowiny.pl również to publikowały a teraz się dziwią?????
https://www.nowiny.pl/153775-zbiorka-opakowan-po-nawozach-i-srodkach-ochrony-roslin.html

~janka789 (188.117. * .22) 04.11.2019 07:21
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

jako osoba prywatna płacę za swoje śmieci, które wytwarzam w swoim domu, dlaczego mam też płacić za utylizację śmieci jakiegoś rolnika czy firmy???? Jeśli rolnik czy przedsiębiorca chce się pozbyć niebezpiecznych śmieci z działaności to niech za to zapłaci sam !!!

cocolino 03.11.2019 19:22

A EC Moszczenica, Zofiówka Marcel itd mogły by to spalać i byłoby po problemie i dużo taniej niż pseudo segregacja i palenie wysypisk śmieci. Zresztą z 2024 UE zakazuje składowania odpadów komunalnych na wysypiskach śmieci wiec nasi będą płacić za spalanie w Czech w Dziećmorowicach, a wszystkie wysypiska spłoną do tego czasu aby nie musiały być rekultywowane

~iodpadówkupa (83.26. * .123) 03.11.2019 16:14

A przez lata twierdzono, że selektywna zbiórka odpadów to... czysty zysk...

cocolino 03.11.2019 12:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Proponuję dać to przed wejście do urzędu miasta Raciborza z kartką nie można doprosić się o odbiór odpadu kilka zdjęć zrobić i do gazet może dupę wtedy ruszą.

~GdzieOddaćTonery (89.25. * .177) 03.11.2019 08:48

Podobna sprawa: gdzie w Raciborzu mozna oddać zużyty toner do drukarki i potwierdzić to kartą przekazania odpadu ? Nikt tego nie odbiera, nawet za opłatą.

~tratrak (46.134. * .115) 02.11.2019 13:27
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

wyrzucił by te opakowanie do lasu czy rowu BARDZO ŹLE !!!!!!!!!!!!!!!!!, postarał się zapakował na samochód chciał legalnie oddać odpowiednim jednostkom JESZCZE GORZEJ !!!!!!!!!!!!

cocolino 02.11.2019 12:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Sądzę że rolnik nie oddaje odpadów typu liście trawa itd wiec powinni przyjąć worki po prochach itd.

~Vfhhj (5.173. * .17) 02.11.2019 12:28
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

To nie sa odpady komunalne. To swojego rodzaju działalność. Czemu wszyscy mamy płacić za śmieci wytworzone w ramach prowadzonej działalności? Dobrze że nie odebrali

~Infor (10.0. * .182) 02.11.2019 12:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sprzedawca ma obowiązek odebrać opakowania po środkach ochrony roślin, a po nawozach już nie.