Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

List do 23 radnych o sytuacji w PK. Czy prezydent zbada sprawę? [Aktualizacja]

Anonimowy list, już drugi, którego „bohaterem” jest Bogdan Gawliczek, nowy prezes PK (Przedsiębiorstwa Komunalnego) w Raciborzu, trafił do wszystkich radnych miejskich. Mirosław Lenk zwrócił się oficjalnie do prezydenta Polowego, by ten sprawdził postawione w liście zarzuty.

List do 23 radnych o sytuacji w PK. Czy prezydent zbada sprawę? [Aktualizacja]
Radny Mirosław Lenk przekazuje prezydentowi Dariuszowi Polowemu swoją pisemną prośbę o zbadanie donosu na prezesa PK

Wcześniej donos na prezesa PK przekazał radzie – w formie wystąpienia na sesji – Henryk Mainusz, twierdząc, że pismo krąży wśród samorządowców. Dariusz Polowy pytał go wówczas czy to pismo autorstwa Mainusza, czy też anonim. Ponieważ były szef rady nie podpisał się pod odczytaną treścią, prezydent nie podjął żadnych czynności sprawdzających, traktując donos jako anonimowy.

Przed majowymi posiedzeniami komisji branżowych cała rada miasta dostała, adresowane na każdego z radnych z osobna, listy o tej samej treści.

Anonimowy autor kwestionuje ważność wyboru Bogdana Gawliczka na stanowisko prezesa PK w Raciborzu. Jako powód wskazuje, że w dniu wyboru (24.01.2019 r.) przedsiębiorca – właściciel firmy Travel - Bus prowadził jeszcze firmę, w dodatku działalność konkurencyjną względem PK w Raciborzu. Autor pisma wskazuje, że przedsiębiorstwo Gawliczka zostało przepisane na jego żonę, a małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Jego zdaniem dowodzi to konfliktu interesów, w jakim pozostaje prezes PK.

Jedynym, który głośno podzielił się swoimi wątpliwościami w tej sprawie, jest były prezydent Mirosław Lenk. Zwrócił się do D. Polowego z „prośbą o zbadanie sprawy”. Podpisany przez Lenka dokument trafił do włodarza na posiedzeniu komisji budżetowej. Według radnego nawet anonimowe zarzuty wymagają zbadania.

Ponieważ pismo otrzymali wszyscy radni miejscy, a uwagi w nim zawarte wzbudzają kontrowersje, zwróciliśmy się z prośbą o udzielenie komentarza do Przewodniczącego Rady Nadzorczej PK Krzysztofa Burka oraz Prezesa PK Bogdana Gawliczka. Czekamy na odpowiedź szefa RN. Pan Bogdan Gawliczek odpisał nam m.in., że nie będzie odnosił się do anonimowego pisma, którego treści uznaje za nieprawdziwe.

* na sesji majowej dwóch radnych oznajmiło, że nie widziało anonimu na prezesa PK, ale przewodniczący Leon Fiołka stwierdził, że "tych anonimów jest tak wiele, że może do któregoś z radnych nie dotarł".

List do radnych w sprawie PK

Ludzie

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~krsu (217.99. * .89) 30.05.2019 17:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pan Gawliczek uznaje za nieprawdziwe treści dotyczące danych z KRS ,oświadczenia majątkowego i rejestru przedsiębiorców? a kto te dane podawał do KRS , oświadczenia majątkowego i rejestru przedsiębiorców?no chyba też ten sam pan To co .podał nieprawdę w tych dokumentach? coraz lepiej

~taksobie (217.99. * .89) 29.05.2019 23:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

po dokładnej analizie pisma opublikowanego przez Nowiny można stwierdzić ,że nie jest to SKARGA tylko informacja,przekazana radnym -bo przecież dotyczy spółki miejskiej a radni to ciało stanowiące Gminy i kontrolujące Prezydenta .Po publikacji pisma Nowinach można stwierdzić ,ze pismo dotarło do wszystkich najważniejszych w Ratuszu,odpowiedzialnych za kontrole gminnych spółek.Pismo nie zawiera pomówień ,ponieważ ujawnia informacje powszechnie dostępne tj oświadczenia majątkowe,dane z KRS i ewidencji przedsiębiorców.Za te informacje odpowiedzialny jest przedsiębiorca lub spółka która składa wnioski do ewidencji lub do KRS oraz osoba składająca oświadczenie majątkowe.Dane publikowane w KRS oraz ewidencji przedsiębiorców uważa się za prawdziwe.
Jedyne co trzeba zrobić to sprawdzić aktualny KRS przedsiębiorstwa Travel-lBUS, zaznajomić się z oświadczeniem majątkowym obecnego prezesa PK ,przeczytać przytoczone w piśmie normy prawne i zażądać opinii prawnika .Były Prezydent jeszcze do niedawna sprawował nadzór właścicielski nad spółkami miejskimi ,teraz sam jest prezesem gminnej spółki -więc chyba potrafi to ocenić .I chyba potrafi złożyć też oficjalną interpelację.W Ratuszu nie zmienili sie tez prawnicy -więc chyba wiedzą ,ze od lat żaden prezes gminnej spółki nie mógł mieć zawieszonej działalności tylko musiał tę działalność likwidować.A swoja drogą radni wybrani przez wyborców nie znają przepisów. ?

~Jedi (46.134. * .4) 29.05.2019 17:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Chłopcy stracili jaja... Anonimy pisać jak jakieś yeti...

~ZagadkaMisiaUszatka (5.173. * .215) 29.05.2019 17:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taki elokwentny pisarz i znawca prawa ten Poparzony, a boi się podpisać?

~zdziwka (83.10. * .212) 29.05.2019 14:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś


czy aż trzeba się poparzyć kawą ,żeby TO dotarło wreszcie ?