Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Władze Rybnika przeciwne budowie nowej kopalni w mieście: Powstrzymajmy ich

Trwa procedura uzyskania koncesji na wydobycie złoża Paruszowiec przez spółkę Bapro. Do 30 maja br. można zgłaszać uwagi do raportu oddziaływania na środowisko w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Miasto Rybnik po zapoznaniu się z raportem przygotowuje również swoje uwagi, które zgłosi do RDOŚ, na konferencji prasowej prezydent Rybnika Piotr Kuczera przedstawił podstawowe uwagi do raportu.

Władze Rybnika przeciwne budowie nowej kopalni w mieście: Powstrzymajmy ich

Ankieta

Czy jesteś za budową nowej kopalni w Rybniku?
Zobacz więcej

- Po zapoznaniu się z raportem, najbardziej druzgocące dla mnie są kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza, które wzrośnie katastrofalnie. Zakładana emisja pyłu zawieszonego PM10 to 780 kg/rok zaś pyłu PM2,5 ok.78 kg/rok pyłu PM 2,5. Nie wyobrażam sobie, że zanieczyszczenie miasta może jeszcze wzrosnąć – komentuje prezydent Piotr Kuczera – Kopalnia ma być zakładem przeróbczym ze składowiskiem wagonów i samochodów ciężarowych. Raport nie zawiera informacji o zagospodarowaniu odpadów wydobywczych, których wydobycie ma wynosić 4,5 tys. ton dziennie, nie wyobrażam sobie składowania tego typu odpadów na ternie Rybnika. Oddziaływanie kopalni będzie też zagrażało funkcjonowaniu dużych, istniejących firm w dzielnicy Paruszowiec. Kolejnym elementem jest dewastacja lasów w obszarze Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych oraz w obszarze trenów rekreacyjnych na terenie dzielnicy Paruszowiec. Ta inwestycja zmieni układ stosunków wodnych w mieście , rzek, potoków, stawów. Zachęcam wszystkich mieszkańców, szczególnie tych, którzy znajdują się w obszarze działania planowanej kopalni do zgłaszania uwag do tego raportu, tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces – alarmuje prezydent.

W swoim wystąpieniu prezydent zapowiedział również, że nie sprzeda działek należących do miasta a przebiegających przez teren budowanej kopalni, ponadto zostanie przeprowadzona analiza pod katem możliwości zmian w planach zagospodarowania przestrzennego w obszarze, na którym ma powstać kopalnia.


Procedura uzyskania koncesji na wydobycie złoża węgla kamiennego przewiduje, że firma ubiegająca się o koncesję musi przygotować raport oddziaływania na środowisko, następnie rozpatruje go Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który podaje raport do publicznej wiadomości, co w przypadku wydobycia złoża „Paruszowiec” właśnie się stało. Teraz każdy może zapoznać się z tym raportem i złożyć swoje uwagi, do czego zachęcamy mieszkańców. Głos mieszkańców w tej kwestii jest kluczowy.

Najważniejsze uwagi miasta do raportu:

 1. Wzrost zanieczyszczenia powietrza - emisja pyłów 780 kg/rok pyłu zawieszonego PM 10 oraz ok. 78 kg/rok pyłu PM 2,5.
 2. W raporcie nie ma mowy o połączeniu kopalni „Paruszowiec” z Elektrownią Rybnik.
 3. Planowana inwestycja, to nie kopalnia upadowa a zakład przeróbczy ze składowiskiem wagonów i samochodów ciężarowych generujący zanieczyszczenie.
 4. Raport nie zwiera informacji o zagospodarowaniu odpadów wydobywczych - przewidywana ilość odpadów to 4,5 tys. ton dziennie.
 5. Dewastacja lasów należących do Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych i terenów rekreacyjnych przy tężni w dzielnicy Paruszowiec.
 6. Deformacja terenu wzdłuż ulicy Mikołowskiej, na północ od ul. Stawowej i Wielopolskiej – osiadanie terenu do 16 metrów.
 7. Na linii kolejowej Katowice Ligota – Nędza – osiadania dochodzące do 16,5 metra.
 8. Ingerencja w układ stosunków wodnych na terenie miasta:
  Przebudowa koryta rzeki Rudy w okolicach stawu na Paruszowcu;
  Zasilenie paruszowieckiego stawu potokiem Boguszowickim;
  Koryto rzeki Rudy ma być zabezpieczone dodatkowym wałem wzdłuż ul. Nabrzeżnej
  Na potoku z Kamienia ma powstać rozlewisko w pobliżu stawów w Wielopolu, co grozi zalaniem najbliższych domów. Na naturalnym potoku ma powstać przepompownia.
 9. Szkody górnicze w terenach zabudowanych (14 obiektów na ulicy Podleśnej w Wielopolu).

Dokumenty raportu ściągnąć można ze strony: https://we.tl/t-xWJrXzUOVH (378 MB)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~abdap (188.0. * .28) 15.05.2019 07:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

tyle zlego już wyrządził i dalej robi swoje pewnie by sprzedał ale niemcą

~Maćko_z_Bogdańca (37.249. * .77) 15.05.2019 00:32

POpulizm, POpulizm i jeszcze raz POpulizm

~nie_ryl_Biery (37.248. * .41) 14.05.2019 22:45

Oczywiście ze kopalnia musi powstać. To będą kolejne miejsca pracy dla mieszkańców Rydułtów Radlina. Na Marcelu połowa ryli to rybnikersi. Dlaczego szkody górnicze mają być na Bierach a w Rybniku nie???

~Dfghj (89.200. * .45) 14.05.2019 17:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak park z drzewami pod niemiecki Kaufland wytli to było spoko, jak na brudnioka jeden pas zlikwidowali tworząc korek z kopcacymi autami od 'bahamas' po kosciół to spoko, ile kosztował remont drogi Jana kotucza od ronda wielenskiego do ronda gliwickiego? Nie dało się tam zrobić dwóch pasów jadąc w dól aby rozładować korek z przerobieniem ronda i dodaniem pasów dla jadących prosto i w prawo osobno , jak to ma miejsce na rondach w Żorach? Ważna ścieżka rowerowa która raz na dzień ktoś przejedzie w wakacje. Rondo zebrzydowickie i ul zebrzydowicka.... Kiedy dodatkowy pas dla skrecajacych w ulicę budowlanych? Korek czasem aż do szkoły w zebrzydowicach. Zarządzanie tym miastem to kpina