Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sołtysi wybrani. Pięciu nowych

Dobiegł końca cykl zebrań wiejskich w największej gminie wiejskiej w powiecie wodzisławskim. Wybrano sołtysów na kolejną, tym razem 5-letnią kadencję. W kilku sołectwach doszło do zmiany warty.

Sołtysi wybrani. Pięciu nowych

W Bełsznicy ponownie sołtysem został Eugeniusz Katryniok. Jako, że był jedynym kandydatem, to głosowanie było formalnością. Formalnością był również wybór sołtysa w Bluszczowie, gdzie ponownie na stanowisko to wybrano Irenę Pielkę , jedyną kandydatkę. Jak donosi portal e-gorzyce.pl, pani Pielka sołtysem została po raz piąty z rzędu. Jeszcze w 2018 r. odbyło się zebranie w Czyżowicach, gdzie z funkcji sołtysa postanowił ustąpić Marian Jureczka. Jego następcą został Daniel Kurasz, wiceprzewodniczący rady gminy, który był jedynym kandydatem na sołtysa. Do zmiany warty doszło również w Gorzycach, gdzie po trzech kadencjach z funkcji zrezygnował Ryszard Grzegoszczyk. Jego następcą został Ewald Błaszczok, który był jedynym kandydatem. Z kolei mieszkańcy Gorzyczek na kolejną kadencję wybrali dotychczasowego sołtysa, Henryka Grzegoszczyka, jedynego kandydata.

W Kolonii kandydatów trzech

Większy wybór mieli mieszkańcy Kolonii Fryderyk, gdzie 11 marca odbyło się ostatnie zebranie. Oprócz dotychczasowego sołtysa Bolesława Lenczyka, o funkcję ubiegali się również Józef Lankocz i Iwona Matuszek. Ostateczne najwięcej głosów otrzymał Lenczyk – 52 i to on ponownie został sołtysem. Lankocz otrzymał głosów 29, a Matuszek 14.

Jeden kandydat na sołtysa był również podczas wyborów w Odrze, gdzie z udziału w reelekcji zrezygnowała najpierw dotychczasowa sołtys Krystyna Świderska. Jej następcą został Andrzej Szewiczek. W sąsiedniej Olzie jedynym kandydatem był dotychczasowy sołtys i od niedawna radny powiatowy Józef Sosnecki. Głosowanie było formalnością, a Sosnecki został wybrany przez olzan jednogłośnie.

Bez kandydatów w Osinach

Dość zaskakujący przebieg miało zebranie wiejskie w Osinach. W najmłodszym sołectwie gminy Gorzyce, od początku jego istnienia funkcję sołtysa pełnił Henryk Tomala. Ten już na początku zebrania ogłosił, że nie zamierza kandydować na kolejną kadencję. Podawani przez niego kandydaci do objęcia tego stanowiska nie wyrażali zgody, Tomala również kilkakrotnie odmawiał i doszło do patowej sytuacji. Dopiero po namowach obecnego na zebraniu wicestarosty Tadeusza Skatuły, Tomala zgodził się na kandydowanie. Został wybrany jednogłośnie. Wcześniej wójtowi Gorzyc Danielowi Jakubczykowi zarzucił, że ten zaniedbuje Osiny, które od lat nie mogą doczekać się gruntownego remontu dróg gminnych (ul. 7 kwietnia i Kolejowa). Jakubczyk przypomniał, że w tym roku w Osinach zostanie wyremontowana droga powiatowa (ul. Raciborska).

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PEPE (91.229. * .18) 25.03.2019 17:18

zaproponowany przez społeczeństwo kandydat - jest kandydatem - ten który został sołtysem też był zaproponowany przez społeczeństwo on wyraził wolę zostania sołtysem a pozostali nie dlatego nie możesz mówić, że był tylko jeden kandydat, co do głosowania to tylko formalność ile jest za a ile przeciw temu wyrażającemu zgodę na kandydowanie na sołtysa po czym w wyniku większości głosów zostaje sołtysem - to logiczne - nie ???

~@ORBAN (185.135. * .148) 24.03.2019 20:20

Czy mam rozumieć, że jak ktoś cie zgłosi na zebraniu byś był kandydatem na sołtysa, a ty się nie zgadzasz, to twierdzisz, że jednak jesteś kandydatem? No nie. Nie jesteś kandydatem, bo się nie zgodziłeś. Nie można zostać kandydatem bez zgody zainteresowanego..

~ORBAN (83.10. * .110) 23.03.2019 15:26

Jak można pisać taką nieprawdę, że ktoś był jedynym kandydatem na sołtysa???
Byłem na kilku zebraniach i to nieprawda, że nie było innych kandydatów - byli kandydaci proponowani przez społeczeństwo ale nie wyrazili zgody by zostać sołtysem. To zasadnicza różnica w stwierdzeniu, że nie było innych kandydatów.
Nowiny powinny opierać się na prawdziwych informacjach i te wiadomości sprostować.