Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wojciech Węglorz nadal sołtysem

Ponad 200 mieszkańców Rud wzięło udział w spotkaniu wiejskim, które odbyło się we wtorek 5 lutego w miejscowej szkole.

Wojciech Węglorz nadal sołtysem
Wojciech Węglorz (46 l.) sołtysem Rud był przez cztery poprzednie lata. Wcześniej, przez dwie kadencje rządził w Rudzie Kozielskiej, w sołectwie, którego był wówczas mieszkańcem.

Inwestycje za miliony

Na początku spotkania dotychczasowy sołtys, Wojciech Węglorz dziękował za czteroletnią współpracę. Szczególne słowa uznania skierował w stronę lokalnych stowarzyszeń. Mówił także o dokonanych zadaniach, tych finansowanych ze środków sołeckich (sołectwo rokrocznie otrzymuje od gminy około 33 tys. złotych), jak i tych, które finansuje gmina (m.in. remonty dróg). Była też mowa o inwestycjach współfinansowanych ze środków zewnętrznych (m.in. kanalizacja). Sołtys zauważał, że wszystkie dokonane inwestycje przez cztery poprzednie lata wyniosły ponad 5 mln zł, w to nie wliczono jednak kanalizacji, której wykonanie wynosi około 7,5 mln złotych.

Obecny na spotkaniu burmistrz Paweł Macha dziękował za dotychczasową współpracę. – Pan sołtys bardzo wysoko podniósł poprzeczkę – mówił. Wspólnie ze swoją zastępczynią Sylwią Brzezicką-Tesarczyk wręczyli także W. Węglorzowi bukiet kwiatów.

Dwóch kandydatów

O stanowisko sołtysa ubiegało się dwóch kandydatów: Wojciech Węglorz oraz Ewelina Maruszak. Druga kandydatka poprosiła o głos, chciała zaprezentować swoją kandydaturę, co na spotkaniach wiejskich jest rzadkością.

W swojej wypowiedzi określała się jako „osoba nieznana” chcąca „działać w wierze społecznej”. Poruszyła temat przysiółku Brantolka, czyli miejsca, w którym mieszka. Mówiła m.in. o braku tam chodników, co jak zauważała, ma fatalny wpływ na bezpieczeństwo poruszających się w tym miejscu mieszkańców, szczególnie dzieci. Była też mowa o autobusie, zauważała, że to dzięki jej zaangażowaniu ten zaczął jeździć do Brantolki. Podkreślała, że działania na rzecz sołectwa podejmowała dużo szybciej, jeszcze tam nie mieszkając. Bo do Rud kilka lat temu przeprowadziła się z Rybnika.

Z jej słowami nie zgodził się Paweł Macha, pomiędzy burmistrzem a mieszkanką doszło do zgrzytu. Szef Kuźni Raciborskiej mówił, że to nie ona finalnie doprowadziła do kursowania wskazanego przez nią autobusu. – Ta pani nie załatwiła niczego bez konsultacji – mówił P. Macha. – Oczywiście, bo nie ja jestem organem decydującym – odparła kandydatka.

Sołtys i rada

Następnie mieszkańcy otrzymali karty do głosowania. 120 osób opowiedziało się za Wojciechem Węglorzem, 83 za Eweliną Maruszak. Tym samym dotychczasowy sołtys będzie sprawował władzę w Rudach przez kolejne pięć lat. W skład rady sołeckiej weszli natomiast: Sebastian Okulicki, Artur Bębenek, Ryszard Belkius, Agnieszka Gąsiorkiewicz-Gluck, Ewelina Maruszak, Tomasz Sokołowski, Paweł Kuna, Dawid Bartodziej, Jan Mucha, Grzegorz Tomasiak, Adam Zieleń, Roman Oberaj, Zofia Morgała oraz Marcin Wenglorz.

Ludzie

Maria Wyszomierska

Radna Miejska Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].