Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rzuchowie dyskutowano o sprawach i prawach kobiet [ZDJĘCIA]

Spotkanie zorganizowano w środę 23 stycznia w gościńcu Zodiac w Rzuchowie. Uczestniczyły w nim panie związane z lokalną polityką z powiatu raciborskiego i wodzisławskiego.

W Rzuchowie dyskutowano o sprawach i prawach kobiet [ZDJĘCIA]
Uczestniczki spotkania

(S)prawa Polek

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „(S)prawa Polek” zainicjowanego przez posłanki Platformy Obywatelskiej. – Sprawy i prawa kobiet to ogólnospołeczne zagadnienia. Równouprawnienie formalnie jest zapisane, jednak z realizacją i stereotypami różnie bywa. Pole do rzeczywistego uczestnictwa kobiet w życiu publicznym jeszcze jest – mówi posłanka Gabriela Lenartowicz. Nasza rozmówczyni wskazuje, że „z równouprawnieniem i równością jest jak z ekologią. To wiara, która ma dużo wyznawców, ale mniej praktykujących.” – Podobnie jest z tym pełnym uczestnictwem kobiet w życiu społecznym i publicznym. Musimy zastanowić się nad tym, co zrobić, żeby praktykować nie dlatego, że jest taka ideologia, ale dlatego, że jest to korzystne dla naszego społeczeństwa – dodaje G. Lenartowicz. W spotkaniu uczestniczyły także dwie inne posłanki: Ewa Drozd oraz Agnieszka Hanajczyk.

Nic o nas bez nas

Na środowe spotkanie ze swoim wykładem przybyła profesor Violetta Skrzypulec-Plinta, endokrynolog i ginekolog Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor ds. Rozwoju i Promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W rolach gości specjalnych zostały zaproszone natomiast wicemarszałkinie Sejmu RP: Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Barbara Dolniak. Pierwsza przesłała filmik z pozdrowieniami, druga przyjechała do Rzuchowa. – My kobiety, mamy to do siebie, że bariery nie są nam trudne do pokonywania. Kobiety stanowią potęgę. To ostatnie lata pokazały, że nic o nas bez nas. Pokazałyśmy, że potrafimy się dogadywać – komentuje B. Dolniak.

Ponad 50 spotkań

Spotkania w ramach projektu odbywają się od ubiegłego roku w całym kraju. Zorganizowano ich ponad 50. W ramach projektu przeprowadzana jest dyskusja o życiu kobiet, o tym, co je ogranicza, czego im brakuje, w czym czują się gorsze. Spotkania głównie dotykają trzech kwestii: równości (m.in. sytuacja kobiet na rynku pracy), świadomości (m.in. seksualność) oraz zdrowia (m.in. standardy okołoporodowe). Przedsięwzięcie ma podsumować konferencja, która odbędzie się w najbliższą sobotę w Warszawie.

Zobacz galerięRegionalne spotkanie kobiet w Rzuchowie.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fghjkl (83.27. * .193) 24.01.2019 15:40

Z artykułu i zdjęć można wywnioskować że to jakiś klub wzajemnej adoracji. Napisano "Równouprawnienie formalnie jest zapisane" więc czego teraz kobiety oczekują ? Jakiś specjalnych praw w ramach równouprawnienia ? Facet ma się starać o kobietę, romantycznie skakać wokół niej jak wokół księżniczki, ustępować miejsca, otwierać drzwi, tyrać do roboty, bronić, dbać i najlepiej nic nie chcieć. Mało tego mężczyzna musi teraz tyrać pięć lat dłużej chociaż kobieta przeciętnie żyje dziesięć lat więcej. To mężczyźni powinni upominać się o równouprawnienia !

doniaa 24.01.2019 12:11

Zawsze lepiej porozmawiać, niż anonimowo hejtować. Jeśli nie na otwartych spotkaniach, to może z przyjacielem? Pozdrawiam ciepło

~trzecijajnik (193.93. * .190) 24.01.2019 09:02

Niestety, ale takie spotkania pomimo, że sugerują promowanie szczytnych celów, wyglądają jak spotkania agitacyjne. Obecność posłanek itd, które na co dzień wypowiadają się raczej zgodnie z literą programu swojej partii, a nie zdrowego rozsądku, czyni całość mało przekonywującą. Tak samo by było, gdyby to spotkanie organizowały posłanki PiS! Ale przecież wszyscy o tym wiemy :)

~60pesel (109.241. * .71) 23.01.2019 22:17

Nie doczekają bo nigdy nie dojdą do władzy w wyborach.

~60pesel (109.241. * .71) 23.01.2019 21:53

Co ? radzą jak przywrócić wiek emerytalny (67l) . Problem ze nie doczekają tego.